iPhone Recovery Moddan Çıkma – iPhone Kurtarma Modu | Çözümler

0

Recovery modundayken kimi iPhone telefonlar takılabiliyor, donabiliyor. Yazımızın devamında Recovery Modunda (Kurtarma modu) takılı kalmış iPhone X / 8 / 7 / 6 / 5 / 4 cihazlar için çözüm yöntemlerini öğrenebilir ve cihazın Recovery Moddan Çıkmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca yazımızın sonunda recovery modla ilgili bilgi verip İçerikleri ve Verileri Silme işlemi ile Restore işleminin farklarından da bahsedeğiz.

Recovery Modu Nedir?

Recovery Mod kısaca kurtarma, geri yükleme modu anlamına geliyor. Cihazınızda yazılımsal bir problem olduğunda sistem otomatik olarak recovery moda geçebilirken isterseniz kendiniz de iPhone / iPad cihazınızı recovery moda alabilir ve iOS işletim sistemi geri yüklemesi yapabilirsiniz.

Not: Geri Yükleme ve Tüm İçerikleri ve Verileri Silme (Fabrika Ayarlarına Dönme) işlemi arasındaki farkları yazının en sonunda bulabilirsiniz.

Geri yükleme işlemi yaparken daima PC veya Mac cihazınızdan iTunes’u açmanız gerekiyor. En iyi sonuçlar için iTunes programının en güncel sürümünün yüklendiğinden emin olun. iTunes ile geri yükleme yapmak için basitçe cihazınızı bilgisayara bağlıyor, ardından programın kendisini açıyorsunuz. iTunes telefonunuzu algıladıktan sonra ise Summary sekmesine tıklayarak Geri Yükleme’yi seçiyorsunuz. Fakat bazı durumlarda geri yüklemeye geçmeden önce cihazı Recovery moduna almak gerekiyor.

iPhone Kategorisinde İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

Recovery Modu Ne Zaman Kullanılır?

iphone recovery modda kaldı

iTunes ile geri yükleme işlemi yapmak için cihazınızı Recovery moduna alabilirsiniz. Recovery moda şu durumlarda geçmek gereklidir;

 • Bir dakikadan daha uzun süre telefon ekranı Apple logosuyla siyah şekilde kaldığında
 • iPhone açılmadığında
 • Dokunmatik ekranda sorun olduğunda
 • Şifrenizi unuttuğunuzda
 • Telefonu güncelleyemediğinizde
 • Geri yükleme işlemi başarısız olduğunda
 • Geri yükleme işleminde iTunes cihazı tespit edemediğinde ya da cihazın zaten recovery modunda olduğunu söylediğinde
 • iPhone ekranında ‘iTunes’a bağlayın’ mesajı gördüğünüzde

Recovery Modunda Takılı Kalan iPhone

iPhone, yazılımsal hatalar nedeniyle recovery moda girmiş olabilir veya siz kendinizi yazılımı geri yüklemek için cihazınızı recovery moda almış olabilirsiniz. Cihazınız Recovery moduna girdikten sonra ne yazık ki yapılabilecek çok fazla seçenek yok. Ve ne yazık ki recovery modundayken iOS cihazınızdaki verileri yedeklemek de pek mümkün olmuyor ve tüm verileriniz silinebiliyor. Bu nedenle bu duruma gelmemek için telefonu düzenli olarak iTunes veya iCloud vb araçları kullanarak yedeklemekte fayda var.

Yeniden Başlamaya Zorlayın

iphone recovery moda alma

Eğer telefonunuz recovery modunda takılı kalırsa doğrudan geri yükleme yapmaya çalışmayın. Verilerinizi kaybetmeden de telefonunuzu kurtarabilme şansınız olabilir. Bunun için hard reset atmayı deneyebilirsiniz. Bazı durumlarda bu basit çözüm iPhone’u recovery modundan çıkarabiliyor. Bunun için güç ve home tuşlarına birkaç saniye kadar basılı tutun, ta ki Apple logosunu görene kadar. iPhone 7 ve sonrasında çıkan cihazlarda Kilit Açma/Kapama ve Ses Kısma tuşlarına aynı anda basmanız gerekiyor.

Bu işlemi birkaç deneyin.

Recovery Modundan Çıkmak İçin Bir Yazılım Kullanın

Eğer hard reset ile recovery modundan çıkış yapamazsanız, üçüncü parti bir yazılım kullanabilirsiniz. Bu yazılımlar Apple tarafından onaylı değildir. Biz sitemizde herhangi bir isim vermeyeceğiz çünkü bu programların ne kadar güvenilir olduğu tartışmalı ve bu programları tavsiye de etmiyoruz. Fakat birkaç arama yaparak bulabilirsiniz.

iTunes ile iPhone Geri Yükleme

Eğer üçüncü parti bir yazılım işinizi görmediyse veya kullanmak istemediyseniz mecburen telefonunuza geri yüklemek zorundasınız. Bu işlem bir nevi format olduğu için cihazınızdaki her şeyi silecektir.

 1. iTunes’u Mac/PC üzerinden açın.
 2. Telefonunuzu lighting kablosuyla bağlayın.
 3. Summary sekmesinde ‘Geri Yükle’ kısmına tıklayın.
 4. iTunes ilk olarak iOS işletim sisteminin indirmesini yapacaktır. Ardından da işletim sisteminin telefona kurulumunu yapacaktır.
 5. İşlem tamamlandığında cihazınızı ilk günkü haliyle kullanabilirsiniz.

DFU Moduyla iPhone Geri Yükleme

iphone recovery mod sorunu

DFU ile de iPhone’da yaşanan sorunları çözebilirsiniz. Bu mod genellikle beta sürümler yüklenirken veya recovery moda geçemeyen iPhone’larda geri yükleme yapmak için kullanılır. Eğer recovery moddaki cihazını iTunes görmüyorsa ve yukarıdaki teknikler işe yaramadıysa DFU moduna geçerek geri yüklemeyi deneyin.

DFU moda geçmekle ilgili hazırladığımız iPhone DFU Mod Rehberi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 1. Son iTunes sürümünün bilgisayarınızda yüklü olduğuna emin olun.
 2. Düzgün bir internet bağlantınız olmalı.
 3. Telefonunuzu lighting kablosuyla bilgisayara bağlayın.
 4. Güç ve home tuşlarına 10 saniye kadar aynı anda basılı tutarak DFU moduna girin. Ardından sadece güç tuşundan elinizi çekin fakat home tuşuna basmaya devam edin.
 5. Eğer başarıyla DFU moduna girerseniz, karşınıza siyah bir ekran çıkacaktır.
 6. Burada ‘Restore – Geri Yükle’ yazan mesaja dokunun.
 7. iTunes telefonunuza yeni yazılımı yükleyecek ve işlem tamamlanacaktır.

Bilişim Kategorisinden İlginizi çekebilecek Diğer Yazılarımız

Garantiye Başvurun

Eğer yukarıdaki yöntemlerin hiçbiri işe yaramadıysa artık Apple yetkili servislerine başvurmaktan başka bir çareniz yok. Eğer hâlâ ürün garanti kapsamındaysa şanslınız demektir. Fakat garantisi bittiyse de yine size farklı seçenekler sunacaklardır.

Ayarları Silme ile Geri Yükleme – Restore Arasındaki Fark Nedir?

Dediğimiz gibi bu iki kavram fazlasıyla kafa karıştırıcı olabiliyor. Apple cihazlarında telefona geri yükleme yapmak ile tüm içeriği ve ayarları silip fabrika ayarlarına geri dönmek birbirinden farklı işlemler. Ayarları Sıfırlama / Tüm İçeriği Silme / Fabrika Ayarlarına Dönme işlemi sadece iPhone’daki içerikleri ve kullanıcı ayarlarını silerken, işletim sistemine ise herhangi bir etkisi bulunmuyor.

iPhone’da geri yükleme işlemi ise cihazınıza tüm işletim sistemini baştan yüklüyor yani format atıyor da diyebiliriz ve en son iOS sürümüne geçerek telefonunuzu sıfırlıyor. iPhone’da yaşanan problemlerde ilk olarak kullanıcı ayarları silinirken, sorun düzelmezse format aşamasına geçiliyor.

Yorum yaparak yazı hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşabilir, kendi bulduğunuz çözüm yöntemlerini bizlere iletebilirsiniz. iPhone ve iOS’la ilgili daha fazla içeriğe ulaşmak için iOS veya iPhone kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yeni bir iPhone almayı düşünüyorsanız, iPhone X mi iPhone 8 / 8 Plus Mı Almalısınız? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer Mac OS X işletim sistemine geçmeyi düşünüyorsanız veya mevcut Mac cihazınızı yenilemeyi düşünüyorsanız Hangi Macbook‘u Almalısınız başlıklı yazımızı okuyarak size uygun olan Mac cihazı daha kolay seçebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi