Mekanik Oyuncu Klavyesi vs Normal Klavye | Farkları

0

Günümüzde çevrimiçi ve çoklu oyunculu oynanan bilgisayar oyunlarının artmasıyla oyun içi rekabetler de artmaya başladı. Rekabetin artmasıyla birlikte daha fazla özellik vaad eden bilgisayar parçaları piyasaya çıkmaya başladı. Artık piyasada oyuncular için üretilen bir çok kulaklık, klavye ve fare bulunuyor. Peki “Gamer” – “Oyuncu” etiketiyle normal klavyelere göre çok daha pahalıya satılan bu ürünler ne gibi ekstra özelliklere sahip, fiyatını gerçekten hak ediyor mu? sorularına yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Daha önce yayınladığımız “Oyuncu Faresi vs Normal Fare / Farkları / Almaya Değer Mi?” başlıklı yazımızda artı ve eksi yönleriyle oyuncu farelerini ele almıştık.

Oyuncu Klavyelesi vs Normal Klavye 

Öncelikle “oyuncu klavyesi” olarak adlandırılan ürünlerin piyasada bulunan ucuz klavyelere göre genel olarak ne gibi ek özellikleri var onlardan kısaca bahsedelim.

Anti-Ghosting Tuşlar

Razer BlackwidowX

Normal bir klavyede aynı anda en fazla 3-4 tuşa basabilirsiniz. 3-4 tuştan sonrasını muhtemelen klavyeniz algılamayacaktır. Fakat oyuncu klavyelerinde anti-ghosting özelliği sayesinde 10+ tuşa aynı anda bastığınızda hepsi aynı anda algılanacaktır.

Örneğin CS:GO gibi bir oyunda normal klavyeyle oynuyorsunuz; sağ-ileri doğru giderken sessiz yürümeye çalışıp aynı anda silah değiştirmeye çalışırsanız muhtemelen bastığınız tuşlardan biri etkisiz kalacaktır. Fakat oyuncu klavyelerinde 10 tuşa da aynı anda basabilirsiniz.

Fazladan Fonksiyonel Tuşlar

Logitech G510 Gaming Klavye

Oyuncu klavyelerinde genellikle normal klavyelere göre çok daha fazla işlevsel tuş bulunmaktadır. Bu durum MMORPG gibi oyunlarda oyunculara fazladan makro yapma veya ekstra yetenek atama gibi özellikler sağlar 

Daha Hızlı Yanıt Süresi

Oyuncu klavyelerinin en ön plana çıkardığı özelliklerden biri de Polling Rate. Yanıt süresini kabaca “Klavyede bulunan bir tuşa bastığınız andan itibaren başlayan ve bilgisayar ekranında etkisini görene kadar geçen süre” olarak anlatabiliriz. Daha hızlı yanıt süresinin olması demek özellikle FPS oyunlarında sizi hedefinize bir adım daha yaklaştıracaktır.

Daha Uzun Süre Dayanıklı

Oyuncu ekipmanları genel olarak yoğun kullanımlar için geliştirilen ürünlerdir. Bu nedenle oyuncu Klavyeleri standart klavyelere göre daha uzun ömürlü olacaktır. Ortalama bir oyuncu klavyesi 40-50 Milyon adet basıma kadar dayanıklılık testlerinden geçmektedir.

Özellikle Mekanik oyuncu klavyelerinin dayanıklılık anlamında daha iyi olduğunu söyleyebiliriz.

Görünüş

Creative SoundBlasterX Vanguard

Oyuncu klavyesi geliştiren şirketler, biraz da ön plana çıkmak için artık çok farklı tasarımlara imza atıyorlar. 

Artık hemen hemen bütün oyuncu ekipmanlarında göze hoş gelen RBG ışıklandırmalar veya en azından tek renk LED ışıklar bulunuyor

Mekanik Klavye nedir? Membran Klavye Nedir?

Mekanik Klavyeler yüksek kaliteli gerçek fiziksel düğmeler içeren klavyelerdir. Herhangi bir tuşa bastığınızda direkt olarak olarak düğmeyi ittirmiş olursunuz. 

Membran klavyelerde ise yüzeyde bir tuş bulunur ve bu tuşa bastığınızda iki katlı kauçuk bir membranı ittirmiş olursunuz. Kauçuk membran elektriksel tepkimeyi oluşturur ve bastığınız tuşun etkisini bilgisayarınızda görürsünüz.

Mekanik klavyeler metal düğmelerden oluştuğu için kauçuk bir membran klavyeye göre tuşa basmak için daha fazla güç harcamanız gerekir. Tuşa bastığınızda duyulan ses, membran klavyelere göre çok daha fazladır. Bu iki durum sayesinde de tuşa basma hissiniz ve aldığınız tepkime membran klavyeye göre çok daha gerçekçidir.

  • Mekanik klavyeler çok fazla fiziksel parça içerdiği için daha maliyetlidir. Membran klavyelerde ise basit bir kauçuk kullanıldığı için daha ucuza mal edilebilmektedir.
  • Mekanik klavyeler, fiziksel düğmeler-anahtarlar içerdiği için daha uzun ömürlüdür.

Mekanik klavye kullanmaya alışanlar için mekanik klavyeler vazgeçilmezdir.

Oyuncu Klavyesi Almalı Mı?

Tıpkı “Oyuncu Faresi Alınmalı Mı?” başlıklı yazımızda da bahsettiğimiz gibi, oyuncu ekipmanları sizi bir anda en iyi oyuncu veya profesyonel bir oyuncu yapmayacaktır. Eğer bir oyuncu klavyesi almak için bütçenizi fazlaca zorlayacaksanız, size çok aşırı bir farkın olmayacağını söyleyebilirim. Fakat eğer bütçeniz yeterliyse;

  • Oyuncu klavyeleri rekabetçi oyun oyun oynayanların istediği özellikler sunuyor ve oyuncu ekipmanlarını kullanarak normal klavye-mouse’a göre oyunlarda biraz daha iyi sonuçlar elde edebileceğinizi de kolaylıkla söyleyebiliriz. 

Oyuncu Klavyesi alırken Anti-Ghosting özelliğine ve Polling Rate yani “hızlı yanıt süresi” özelliğine dikkat etmelisiniz. Yanıt süresini oyunlardaki Ping gibi düşünebilirsiniz. Yanıt süreniz ne kadar kısa – iletim hızınız ne kadar fazla olursa oyun içi gecikmeniz o kadar düşük olacaktır ve oyunlarda bir o kadar daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.

Umarız yazımız “Oyuncu Klavyesi Nedir? – Mekanik Klavye Nedir? – Oyuncu Klavyesi Almalı?” sorularına yanıt vermiştir. Oyuncu ekipmanlarıyla ilgili bir sonraki yazımızda oyuncu ekipmanları içinde bana göre en önemli bileşen olan oyuncu kulaklıklarında bahsedeceğiz. Yazılarımızı kaçırmamak için sitemizi takip ettiğinizden emin olun :).

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi