WordPress Error Establishing a Database Connection Hatası Çözümü [Detaylı]

0

Başlıkta bahsedilen veritabanı hata mesajını aldığınız zaman aslında problem oldukça açıktır: adından da anlaşılacağı gibi, WordPress o anda sitenin veritabanıyla bağlantı kuramamaktadır. Bilmeme ihtimalinize karşı da söyleyelim, veritabanı WordPress’in yazılar, sayfalar, yorumlar, üyeler ve diğer önemli bilgiler gibi tüm içeriğinizi kaydedildiği yani WordPress sitenizi site yapan alandır.

Tahmin edeceğiniz gibi veritabanı son derece önemli bir parçadır. Veritabanı sorunu olduğu takdirde web sitenizin varlığını sürdürme, çalışma ihtimali olmaz. Yani bağlantı gerçekleşmediğinde siteniz de hiçbir şekilde açılmayacaktır. Bu nedenle düzenli veritabanı yedeği almak sitenizi olası problemlerden korumak için en önemli önlemlerden biridir.

WordPress Güvenlik Önlemleri yazımızı okuyarak hem sitenizi nasıl daha güvenli tutabileceğinizi öğrenebilirsiniz hem de düzenli veritabanı yedeği alan iThemes Security isimli eklenti hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Error Establishing a Database Connection Hatası Çözümü

Bu sık karşılaşılan WordPress hatası, çoğu zaman wp-config.php dosyası içindeki hatalı kimlikler yüzünden gerçekleşir. Bu sorunu rağmen çeşitli çözümlerle düzeltmek mümkündür.

Önce Güvenlik:

İşlemlerden önce sitenizin tam bir yedeğini almayı unutmayın.

Wp-config.php’yi Kontrol Edin

Kurulum esnasında veritabanına girdiğiniz tüm giriş bilgileri (veritabanı adı, kullanıcı adı, şifre ve sunucu gibi) wp-config.php dosya içinde tutulur. Kendisini WordPress kurulum klasörünüzdeki Ana Dizini (root) alanında bulabilirsiniz. Aşağıdaki bilgileri cPanel MySQL veritabanı alanında siteniz için oluşturduğunuz veritabanı adı / Ön eki / kullanıcı adı / şifresi ile karşılaştırmalısınız.

Database isminizi, kullanıcı adınızı ve şifrenizi kendinize göre düzenlenmiş olmalıdır.

Siteniz veritabanına bağlanırken problem yaşıyorsa, özellikle de bahsedilen bilgilerde değişiklik yaptıysanız, bu kimlik bilgilerini tekrar kontrol edin. Eğer hata varsa düzeltin.

Wp-admin’e Erişin

Bazen veritabanında işler ters gidebilir ve WordPress ile düzeltmeniz gerekir. Bu gibi durumlarda siteniz.com/wp-admin adresine gittiğinizde karşınıza farklı bir hata mesajı gelecek ve veritabanınızın onarılması gerektiğini söyleyecektir.

Bu durumlarda onarım özelliğini aktif hâle getirmek için wp-config.php dosyasına şu satırları ekleyin;

 

Ardından siteniz.com/wp-admin/maint/repair.php adresine girerek onarım işlemini başlatın. İşlem tamamlandığında başka insanların bu kısma girmediğine emin olmak için wp-config.php dosyasına eklediğiniz satırı tekrar kaldırdığınızdan emin olun.

Hosting Sağlayıcınızla Görüşün

Bu durumda da sorun yine host sağlayıcı firmanızla ilgili olabilir. Bahsettiğimiz çözümlerin hiçbiri işinize yaramadıysa, MySQL sunucusunda bir problem olabilir veya maksimum veritabanı boyutuna ulaşmış olabilirsiniz. Her iki durumda da sorunun çözümü host firmasında saklıdır. Eğer maksimum veritabanı boyutuna ulaşmışsanız hosting paketinizi yükseltebilir ve sorundan kurtulabilirsiniz.

Umarız yazımız bu hatayı çözmenize yardımcı olmuştur. Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi