iPhone Alarmı Çalmıyor / Alarm Çalışmama Sorunu Çözümü

3

Özellikle soğuk kış aylarında sabahları erken kalkmak epey problem olurken, yorganı üstünden bir türlü atamayan kişiler için cep telefonu alarmının çalışmaması kabus anlamına geliyor. Yeni nesil cihazlar olan iPhone X / 8 / 7 / 6 gibi iPhone modellerinde iOS 11’de bazı kullanıcılar alarm problemi yaşıyor. Alarm’ın çalmaması ve diğer Alarm sorunları ile ilgili çözüm yollarını yazımızda okuyabilirsiniz.

iOS 11 Alarm Çalışmaması

Ses Kontrolü: Eğer telefonunuzun Zil Sesi yüksekliği ses kısma düğmeleri ile değiştirilebiliyorsa, telefonun sesinin tamamen kapalı olmadığına, sesin kısılmadığına emin olun.

Ayarlar -> Ses ve Dokunuş -> Düğmelerle Değiştir -> Kapalı yaparak bu özelliği değiştirebilir ve zil / alarm seslerinin sabit ses düzeyini belirleyebilirsiniz.

Rahatsız etme ve sessiz modları alarmların çalmasını engellemez.

Eski Alarmları Silin

iPhone’nunuzda bulunan bazı hazır kurulu alarmlarda hatalı ayarlar (sadece belirli günlerde alarm çalması, sessiz alarm çalması vb gibi) yapılmış olabilir. Yeni bir başlangıç yapın, var olan alarmları silin ve yeniden ekleyin.

Bunun için iPhone ya da diğer iOS cihazınızdaki varsayılan saat/alarm uygulamasına girin, alarm sekmesinden düzenlemeyi açın ve kırmızı ikona basarak alarmları tek tek silin. Ardından cihazınızı hard reset yöntemiyle yeniden başlatın ve yine saat uygulaması içinden alarm seçimi yapın.

iphone alarmlar çalmıyor

Hard Reset Yöntemi

 iOS işletim sistemini yeniden başlayama zorlar ve bu özellik cihaz önbelleğini de temizleyerek bazı yazılımsal sorunların kısa yoldan çözülmesini sağlar.

Hard Reset için; iPhone 7 ve sonrasında çıkan (iPhone 7, iPhone 8, iPhone X) bir cihaza sahipseniz, telefonunuz açıkken Kilit Açma tuşu ile ses kısma tuşuna aynı anda basın Apple logosunu görene kadar basmaya devam edin.

iphone alarm sorunu

iPhone 7 öncesinde çıkmış cihazlarda ( iPhone 6s, 6, 5s, 5, 4s……) telefonunuz açıkken Kilit Açma tuşu ile Home (orta tuşa) Apple logosunu görünceye kadar aynı anda basılı tutun.

Diğer Alarm Uygulamalarını Silin

Eğer sadece Apple’ın alarm uygulamasını kullanmak istiyorsanız, telefonunuzda yüklü olan diğer alarm uygulamalarını silin. Çünkü bu uygulamalar bazen telefonun varsayılan alarm uygulamalarıyla uyumsuzluğa neden olabiliyor ve varsayılan alarm uygulamasının stabil çalışmamasına neden olabiliyor.

Veya AppStore’daki Alarm Uygulamalarını Kullanın

AppStore’da binlerce Uyku Takibi ve Alarm uygulaması bulunuyor. Eğer iOS’un alarm uygulaması istediğiniz gibi çalışmıyorsa bu uygulamaları deneyebilir ve alarm özelliğinden yararlanabilirsiniz.

Alarm uygulamaları artık sizi tam anlamıyla uyandırabilmek için ek özelliklere sahipler. Bazı uygulamalar Matematik İşlemler yaptırarak veya çeşitli hafıza oyunları oynatarak telefon alarmınızı kapatmanıza imkan sağlıyor.

Örneğin Alarmy uygulaması bu konuda oldukça fazla uyandırma seçeneğine sahip bir uygulama.

Fakat bir başlıkta da dediğimiz gibi bu uygulamalar varsayılan iOS alarmının stabil çalışmasına engel olabilir.

iPhone Kategorisinde İlginizi Çekebilecek Yazılar

Ayarları Sıfırlayın 

Hiçbiri çözüm olmadıysa telefonunuzu fabrika ayarlarına geri döndürün, tüm Wi-Fi şifrelerini, web sitesi çerezlerini silin.

Ayarlar -> Genel -> Sıfırla -> Tüm Ayarları Sıfırla yolunu izleyerek telefon ayarlarınızı silebilirsiniz. Bu işlemle telefonunuzun tüm ayarları fabrika verilerine dönecek ve yeniden ayarlamanız gerecektir. Bu işlem telefonunuzda kayıtlı WiFi şifre ve ağlarının silinmesi ile kayıtlı bluetooth cihazlarının silinmesi dışında fotoğraf – ses kaydı – uygulama veya notlarınızda veri kaybına yol açmaz.

iOS Güncellemesi

Daima telefonunuzu güncel tutun ve yeni güncelleme gelip gelmediğini kontrol edin. Sorun bazen iOS işletim sisteminden de kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle telefonunuzu güncel sürümlere yükseltmek sorununuzu çözebilir.

Bunlardan hiçbirisi işe yaramadıysa son çare olarak ya telefonunu iTunes üzerinden sıfırlayabilir (tüm verilerin ve ayarların silinmesi anlamına gelir. Öncesinde iTunes üzerinden telefonunuzun yedeğini almayı unutmayın!), ya da Apple servisine götürerek teknik destek alacaksınız.

Yeni bir iPhone almayı düşünüyorsanız, iPhone X mi iPhone 8 / 8 Plus Mı Almalısınız? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer Mac OS X işletim sistemine geçmeyi düşünüyorsanız veya mevcut Mac cihazınızı yenilemeyi düşünüyorsanız Hangi Macbook‘u Almalısınız başlıklı yazımızı okuyarak size uygun olan Mac cihazı daha kolay seçebilirsiniz.

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin
3 Yorumlar
 1. Okan diyor

  Bunlara ilaveten geri yükleme yaptım ama hala çalışmıyor!

 2. leGend diyor

  5s kullanıyorum sayesinde 6:30’da kalkmam gerekirken gözümü açtığımda 7:40’tı bu aralar sık sık geç kalkıyorum mecburen bazı kişilere beni sabah arayın demekten başka çarem kalmadı teşekkürler iphone

  1. Korialstrasz diyor

   Alarmy uygulamasını deneyebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi