iOS 12’de iPhone Batarya Sorunu / iPhone Şarjı Çabuk Bitiyor Çözümü

2

Yeni iOS güncellemesi geçtiğimiz aylarda kullanıcılara sunulurken, iPhone 8 serisi ve iPhone X telefonlarının da çıkışıyla iyice göz önüne gelmeye başladı. Fakat diğer yandan bu işletim sisteminin yüklendiği eski iPhone modellerinde de batarya tüketimiyle ilgili sorunlar ön plana çıkmaya başladı.

Yeni işletim sistemi yeni özelliklerle gelirken, hâliyle bunlar da eski iPhone modellerinde şarjın daha çabuk bitmesine sebep oluyor. Bu yazıda ise mevcut telefonunuzda iOS 11’i nasıl etkili biçimde, ‘batarya dostu’ olarak kullanabileceğinizi anlatacağız. Özellikle de iPhone 8 ve iPhone X öncesi Apple telefonu kullananların dikkate almasını öneriyoruz.

iOS 11’le iPhone’da Batarya Süresi Nasıl Artar?

1. Uygulamaların Batarya Kullanım Oranını Kontrol Edin

iPhone’unuz bataryanızı en çok tüketen uygulamaların bir listesini tutar. Bunları görmek için Ayarlar > Pil yolunu izleyin. Burada son 24 saatte ve son 7 günde en çok tüketim yapan uygulamaları göreceksiniz.

Ardından sağ köşede yer alan küçük saat ikonuna tıklayarak her bir uygulamanın seçtiğiniz zaman diliminde ekranda veya arkaplanda ne kadar çalıştığına bakın. Bu bilgiye eriştikten sonra, fazla batarya harcayan uygulamalarda da kısıtlamalara gidebilirsiniz.

2. Ekran Parlaklığını Düşürün

Telefonlarda batarya tüketimi çoğunlukla ekran tarafından gerçekleştirilir. Kontrol Merkezi’nde kaydırma yaparak ekranın parlaklığını düşürebilirsiniz.

Aynı zamanda Otomatik Parlaklık özelliğini aktif hâle getirerek de ambiyans ışığına göre düzenlenmesini sağlayabilirsiniz böylece karanlık ortamlarda ekran parlaklığınız otomatik olarak kısılır. Fakat aslında bu pek tavsiye ettiğimiz bir özellik değil çünkü aydınlık bölgelerde ekran parlaklığı neredeyse en üst seviyede oluyor, batarya da kısa sürede tükeniyor. Fakat yine de kullanmak isterseniz iOS 11’de menü yolu değişti ve Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz.

3. Fener Işığını Azaltın

Tıpkı ekran gibi, el feneri özelliği de ‘batarya düşmanı’ olabiliyor. iOS 11’le birlikte el feneri için 4 farklı parlaklık seviyesi eklendi. Eğer sık sık fener kullanıyorsanız tavsiyemiz en düşük ayarları seçmeniz olacaktır çünkü bu hâliyle dahi epey parlak ve aynı zamanda bataryayı daha az tüketiyor. Kontrol Merkezi’nden veya 3D Touch ile fener parlaklık seçimi yapabilirsiniz.

3D Touch Tüm Özellikleri yazımızı okuyarak 3D Touch kullanımı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

4. Düşük Güç Modu’nu Kullanın

Düşük Güç Modu yeni bir özellik değil fakat hâlâ aşırı derecede faydalı. Düşük Güç Moduna geçtiğinizde şu özelliklerin kullanımı azaltılıyor ya da devre dışı bırakılıyor; e-posta ulaşımı, ‘Hey Siri’, arkaplan uygulama yenilenmesi, otomatik indirmeler ve bazı görsel efektler.

Bataryanız yüzde 20 seviyesine geldiğinde iOS otomatik olarak bu özelliği kullanmanızı zaten önerecektir fakat Ayarlar > Pil yolunu izleyerek veya Siri’den talep ederek de Düşük Güç Modu’na geçebilirsiniz. Ayrıca bunun için Kontrol Merkezi’nde de bir buton bulunuyor.

5. Siri’ye Hayır

‘Hey Siri’ kullanımının ne kadar enerji tükettiğine dair tartışmalar var. Birçok insan bu özelliği gizlilik gerekçesiyle kapatıyor çünkü dijital asistan açıkken, iPhone da söylediğiniz her şeyi dinlemiş oluyor. Aynı zamanda Düşük Güç Modu da Siri’yi kapatıyor fakat elle gerçekleştirmeniz de mümkün.

Bunun için Ayarlar > Siri menüsüne gidin ve Siri’nin dinleme özelliğini kapatın.

6. Arkaplan Uygulama Yenile ve Otomatik İndirmeleri Kısıtlayın

Bazı uygulamalar, eğer izin verirseniz içeriklerini kullanmasanız dahi uygulamayı arkaplanda devamlı yeniliyorlar. Bu özellik kesinlikle faydalara sahip fakat aynı zamanda bataryayı ve hücresel veriyi de fazlasıyla tüketiyor. Dolayısıyla Ayarlar > Genel > Arka Plan Uygulama Yenile yolunu izleyerek Arkaplan Uygulama Yenile seçeneğini tamamen kapatabilir veya sadece seçtiğiniz uygulamalara izin verebilirsiniz.

Tıpkı arkaplanda çalışan uygulamalar gibi, aynı zamanda kendisini devamlı güncelleyen uygulamalar da batarya kaynaklarını tüketiyor. Bu özelliği de App Store uygulaması aracılığıyla kapatabilirsiniz. Settings > iTunes & App Store yolunu izleyin ve otomatik indirmeler kısmından güncellemeleri devre dışı hâle getirin.

7. Görsel Efektleri Devre Dışı Bırakın

Düşük Güç Modu’yla birlikte hareket ve çeşitli animasyon efektleri devre dışı bırakılırken, bunları normal şartlarda da kapatmayı düşünebilirsiniz. Her ne kadar oldukça hoş gözükseler de, bataryayı fazlaca tükettikleri de bir gerçek.

Bunun için ilk olarak Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Hareketi Azalt yolunu izleyin ve Hareketi Azalt seçeneğini devreye sokun, yani yeşil renkli olmasını sağlayın. Ardından yine Erişilebilirlik ekranına dönerek Kontrastı Arttır > Saydamlık Azalt kısmını devreye sokun.

8. Otomatik Kilidi Hızlandırın

Eğer ekran büyük ölçüde enerji tüketiyorsa (ki zaten öyle), açık kaldığı süreyi azaltmak akıllıca olacaktır. Otomatik kapanma özelliği belli bir süre kullanılmayınca iPhone ekranını bildiğiniz gibi karartıyor ve bu süreyi azaltarak pilinizden tasarruf edebilirsiniz. Bunu 30 saniyeye kadar düşürme şansınız var ve ayarlar için de Ayarlar > Ekran ve Parlaklık > Otomatik Kilit menüsünü izleyin.

9. Konum Kullanan Uygulamalar

Devamlı olarak konumunuzu kullanan uygulamalar doğal olarak batarya tüketimini de arttırır. Neyse ki, yeni iOS 11 işletim sistemiyle bunlar üzerindeki kontrolünüz de artıyor. Artık uygulamalara konum izni verirken sadece ‘Asla kullanma’ ya da ‘Devamlı kullan’ gibi seçenekler yok. Bundan böyle sadece uygulama açıkken konumunuzu kullanmasını da sağlayabilirsiniz.

Ayarları yapmak için telefon menünüzden Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri yolunu izleyin ve seçtiğiniz uygulamalara göre konum izinlerini belirleyin.

10. Bildirimleri Kısıtlamak

Çok fazla bildirim gelmesi sadece rahatsız edici olmuyor, aynı zamanda telefonun bataryasını da boşaltıyorlar çünkü uyku modunda olan iPhone’u kaldırarak ekranı açıyorlar. Bunun için Ayarlar > Bildirimler yolunu izleyin ve ekranda devamlı görmek istemediğiniz uygulamaları seçerek bildirimlerini kapatın. Aynı zamanda kilit ekranındaki bildirimleri de doğrudan kapatma şansınız bulunuyor

Umarız bu adımları uyguladıktan sonra telefonunuzun şarj problemi biraz da olsa düzelmiştir. Siz de şarj süresini arttırmak için uyguladığınız yöntemler varsa yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. billur diyor

    iphone kadar saçma sapan bir telefon görmedim artı tl yiyor yani buna para verende akıl yoktur

    1. Krst diyor

      Abla sen git telefonuna müzik yükletip kontür attır.Bizi dertlerimizle baş başa bırak…

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi