Farklı Kategorilerden IMDb Puanına Göre Sıralı 11 Gençlik Filmi Tavsiyesi

0

Birçok genç, üniversitelerin ve okulların kapanmasıyla yaz tatiline başladı. Yaz tatili denildiğinde ertesi gün okul/sınav telaşı olmayan, bu yüzden sabahlara kadar dizi/film izleyen, gecesi gündüzü birbirine karışmış, bilgisayarın başından kalkmayan (umarım bilgisayarda yeni bilgiler öğrenmek ve kendinizi geliştirmek adına da bir şeyler yapıyorsunuz) bir çok gencin olduğunu da tahmin etmek güç değil. Durum böyle olunca bir zaman sonra izlenecek film bulamamak oldukça normal. Bu yazımızda IMDb puanına göre sıralı halde Gençlik Filmi kategorisini ele alacağız.

Ogrenio.com olarak Sinema kategorimize IMDb puanına göre sıralanmış ve türlere göre düzenlenmiş film/dizi listeleri hazırlamaya ve sizlere sunmaya devam edeceğiz.

Bu listeyi hazırlarken seçtiğimiz Gençlik Filmlerinde baş karakterlerin genç olmasına, gençlerden oluşan baş karakterlerin kararları ve düşüncelerinin filmin senaryosunu çizmesine dikkat ettik. Gençlik filmi özel olarak bir kategori sayılamaz. Dram, Komedi, Romantik film kategorisinde olan baş karakterlerin genç kişiler olduğu bir çok film var. Bu listeyi hazırlarken farklı kategorilerden, genellikle ya son dönemlerde yayınlanmış yada eski kült filmleri eklemeye çalıştık.


Listemize eklediğimiz filmlerin bazıları vakit geçirmek için izlenebilecek filmler iken bazıları ise gerçekten sizleri derinden etkileyecek. Listede sonlara doğru gittikçe, ödüllü ve kültleşmiş filmleri göreceksiniz.

Listedeki filmleri IMDb puanlarına göre sıraladık ve listeye IMDb puanı 7’nin altında olan sadece 1 filmi ekledik.

Uyarı: Amerikan gençlik filmleri genellikle belli bir yaş grubunun üstü için hazırlanmış filmlerdir. Bu nedenle bu listede adı geçen filmleri izlemeden önce yaş sınırlamalarını mutlaka kontrol ediniz.

Eurotrip (2004) IMDb 6.6

Lise mezuniyetinde kız arkadaşı tarafından terk edilmiş gencin, arkadaşları ile birlikte Avrupa’da yaşayan mektup arkadaşı ile tanışmak için çıktığı çok eğlenceli yolculuğu konu alan bir amerikan gençlik komedisi.

Tür: Komedi

Süre: 1 saat 33 dakika

IMDb: 6.6/10

The Way Way Back (2013) IMDb 7.4

 

14 yaşındaki Duncan isimli utangaç genç, annesi, kaba üvey babası ve onun kızıyla birlikte çıktığı tatilde yaşadıklarını konu alıyor. Büyüme temalı gençlik filmlerinden biri olan filmde zaman zaman gülecek zaman zaman da üzüleceksiniz. Genellikle komedi filmlerinde görmeye alıştığımız Steve Carell’ın üvey baba rolünün üstesinden çok iyi geldiğini söyleyebiliriz. Filmin diğer önemli oyuncuları ise Sam Rockwell ve Toni Collette.

Süre: 1 Saat 43 Dakika

Tür: Komedi / Dram

IMDb: 7.4/10

Spectecular Now (2013)

Gelecekle ilgili bir planı olmayan, anı yaşamaya çalışan, sürekli partilerin ve eğlencenin merkezinde olan popüler bir lise öğrencisinin hayat felsefesinin, sıradan “iyi bir kızla” tanıştıktan sonra değişen hayat felsefesini konu olan bir büyüme temalı gençlik filmi. Filmin başrollerini ise genç yetenekler Miles Teller ve Shailene Woodley paylaşıyor.

Süre: 1 Saat 35 Dakika

Tür: Komedi / Romantik / Dram

IMDb: 7.6/10

Superbad (2007)

https://www.youtube.com/watch?v=9PUwQ1JK_S4

Süre: 1 saat 53 dakika

Tür: Komedi

IMDb: 7.6/10

Yine pek sosyal olmayı başaramamış iki gencin lise mezuniyetinden önce çılgın bir parti vermek istemesiyla birlikte yaşadıkları maceraları konu alan bir komedi filmi. Daha sonra çıkan bir çok filme esin kaynağı olan Superbad, Amerikan gençlik filmleri denildiğinde ilk akla gelen filmlerden biridir. Çok fazla bel altı espri de içeren filmin senaristliğini, genellikle komedi filmlerinde izlemeye alıştığımız Seth Rogen ve Evan Goldberg yapıyor.

Flipped (2010)

Aşkın en sade ve temiz hallerini, bizlere iki farklı kişinin bakış açısından anlatan kalbinizi yumuşatacak, zaman zaman sizi duygulandıracak zaman da güldürecek fakat kesinlikle sıkılmadan izleyeceğiniz 2010 yapımı 90 dakika uzunluğunda bir film.

Tür: Romantik / Dram

Süre: 1 saat 30 dakika

IMDb: 7.7/10

50/50 (2011)

 

Sigara, Alkol kullanmayan, zararlı her şeyden kaçınan ve kaza ihtimalinden korktuğu için araba bile kullanmayan 27 yaşında bir gencin kanser olduğunu ve %50 ihtimalle hayatta kalacağını öğrenmesiyle birlikte yaşadığı psikolojik değişiklikleri ele alan bir film. Başrollerini Joseph Gordon-Levitt ve Seth Rogen’in paylaştığını bazen güldüren bazen de duygulandıran bir film.

Tür: Komedi / Dram

Süre: 1 Saat 40 Dakika

IMDb: 7.7/10

Fault in our stars

 

Başrollerinde Shailane Woodley ve Ansel Elgort olduğu, John Green’in aynı isimli romanından uyarlanmış bir romantik – dram filmi. İki genç kanser hastasının birbirlerine karşı besledikleri temiz duygularını, hayallerini ve kanserle olan mücadelelerini anlatan 2014 yılına damgasını vurmuş bir film.

Süre: 2 Saat 6 Dakika

Tür: Romantik / Dram

IMDb: 7.8/10

October Sky

 

1950’li yıllarda bir madenci kasabasında yaşayan ve aileleri tarafından baba mesleği olan madenci olmaya zorlanan bir grup gencin imkansızlıklar içinde hayallerinin peşinden koşmasını konu alan gerçek bir hikayeden esinlenilerek sinemaya uyarlanmış.

Süre: 1 saat 49 dakika

Tür: Dram / Biyografi

IMDb: 7.8 /10

Perks of a Being Wallflower (2012)

 

Tıpkı Fault in Our Stars gibi kitaptan filme uyarlanan bir yapım. Çocukluğunda yaşadığı travmalar nedeniyle asosyal bir çocuk olan Charlie’nin lisede dahil olduğu kendisinden birkaç yaş büyük olan arkadaş grubunun yardımıyla sosyalleşmeye başlaması, aşkı ve dostluğu tatmasını anlatan bir Amerikan Drama-Komedi filmi. Filmin baş rollerinde Logan Lerman, Emma Watson ve Ezra Miller gibi genç yetenekler bulunuyor.

Süre: 1 saat 42 dakika

Tür: Drama / Romantik

IMDb: 8/10

Dead Poets Society

 

Ölü Ozanlar Derneği filmi, çok disiplinli bir erkek yatılı okuluna atanan yeni edebiyat öğretmeninin, öğrencileri müfredat dışı yöntemlerle eğitmeye çalışması, gençlerin üzerinde oluşturduğu etkiyi ve okul yönetiminin öğretmen üzerine kurduğu baskıyı anlatan 1989 yapımı 2 saat 8 dakika uzunluğunda ve en iyi senaryo dalında Oscar ödüllü kültleşmiş bir film.

Süre: 2 saat 8 Dakika

Tür: Komedi / Drama

IMDb: 8/10

Good Will Hunting

 

Matematik konusunda özel yeteneklere sahip yoksul ve sorunlu bir çevresi olan gencin, temizlik görevlisi olarak çalıştığı Amerika’nın en önemli üniversitelerinden biri olan M.I.T’de bir profesör tarafından keşfedilmesini ve sonrasında psikiyatristinin yardımı ile hayatına yön verme çabalarını konu alan bir film.

Başrollerinde Matt Damon, Robin Williams ve Ben Afflect gibi ödüllü oyuncular olan 1997 yapımı En İyi Yardımcı Oyuncu ve En İyi Özgün Senaryo dalında oscar almış bir drama filmi.

Tür: Dram

Süre: 2 Saat 6 Dakika

IMDb: 8.3/10

 

İlerleyen günlerde kategori bazlı gençlik filmi önerilerini de sizlerle paylaşacağız. Sizlerde önermek istediğiniz filmleri yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi