Apple Watch Series 4 vs Series 3 | Hangisini Almalı

0

Apple’ın 2018 yılında duyurduğu yeni saati olan 4. nesil Apple Watch’ın mağazalarda yerini almaya başlaması bir çok soru işaretini de birlikte getirdi.

Geçtiğimiz sene piyasaya çıkan 3.nesil Apple Watch ile 4. nesil Apple Watch’ın arasında yaklaşık 1000TL kadar bir fark olması kullanıcılarda “hangisini almalı?” – “1000TL farkı vermeye değer mi?” gibi soruları akıllara getirdi. Bu yazımızda Apple Watch S4 ile Watch S3’ü bir çok açıdan karşılaştıracağız ve öne çıkan özelliklerini sizlerle paylaşacağız. Yazımızı okuduktan sonra hangi saatin size daha uygun olduğuna karar vermenizi kolaylaştıracağız.

Apple Watch S3Apple Watch S4
Fiyat1800TL’den başlıyor2800TL’den başlıyor
Batarya Süresi18-24 Saat18-24 Saat
Boyut38mm ile 42mm40mm ile 44mm
RenklerGümüş – Uzay GrisiGümüş – Uzay Grisi – Gold
Ekran
Boyutu
272×340(38mm), 312×390(42mm)324 x 394 (40mm), 368 x 448 (44mm)
İşletim 
Sistemi
Watch OS 5.1Watch OS 5.1
Depolama8 GB16 GB
GPSVarVar
Kalp Hızı MonitorizasyonuVarVar + Tek Derivasyon
Elektrokardiyografi
Ek ÖzelliklerDüşme Algılama ve Acil Cağrı + EKG + Bluetooth 5.0

Şimdi tüm bu özellikleri daha detaylıca inceleyelim.

Görünüm – Ekran

4. nesil Apple Watch’ın öne çıkan en büyük özelliği aslında değişen tasarımı. Apple yeni nesilde saatin köşelerini yumuşatıp daha oval bir görünüm katmış ve küçülen çerçeve ile birlikte ekran boyutunu bir miktar daha genişletmiş. Bu sayede 4. Nesil’de 40mm ekrana sahip olan modelin ekran çözünürlüğü 3. nesilde 42mm ekran sahip olan modelden daha fazla olmuş.

4. nesil 44mm olan model ise göze çarpan 368×448 çözünürlüğe sahip OLED ekranıyla hem çok şık görünüyor hem de erişilebilirlik açısından oldukça başarılı.

Boyut – Renk

4. nesil 40mm ve 44mm kasa seçeneği ile gelirken 3. nesil Apple Watch 38mm ve 42mm kasa seçeneğine sahipti. İnce bileği olanlar için 38mm ideal iken 40mm kimi insanlarda biraz daha büyük ve kaba gözükebilir. Şık bir aksesuar olarak da kullanacağınız saatinizi seçerken bileğinize uygunluğunu da test etmenizde fayda var.

Apple Watch S4’te ek olarak siyah ve altın gibi ek renk seçenekleri bulunuyor.

Sağlık ve Fitness

Giyilebilir aksesuarları en çok ön plana çıkaran özellik aslında sağlık ve fitness takibi diyebiliriz. Apple Watch önceki sürümlerde adım sayacı, kalp hızı takibi, uyku takibi ve su geçirmezlik özelliğiyle yüzme takibi gibi özellikleriyle ön plana çıkarken Apple Watch S4 ile resmen sağlık konusunda devrim yaptım.

Her ne kadar şu anda ülkemizde kullanıma açılmasa da Apple Watch S4 yeni elektronik kalp sensörü ile tek derivasyondan EKG çekebiliyor ve Atriyal Fibrilasyon gibi önemli ve acil müdahale gerektirebilecek ritim bozukluklarını yakalayabiliyor.

Her ne kadar 1 derivasyonda tespit edilen EKG değişiklikleri her zaman tek başına tanı koydurucu olmasa da kişiyi uyarabileceği için erken önlem almanızı sağlayabilir. Çekilen EKG’yi pdf formatında kaydedip yazdırabilir ve hastanede doktorunuza da gösterebilirsiniz.

Ayrıca yeni nesil Apple Watch’da düşme algılama ve ivme için de yeni bir sensör bulunuyor. Cihaz düştükten sonra eğer bir dakika hareketsiz kalırsanız otomatik olarak acil çağrı oluşturuyor. Bu özellik özellikle yaşlı bireyler için veya ciddi kazalarda hayat kurtarıcı olabilir.

Performans

4. Nesil Apple Watch daha yeni ve güçlü bir işlemciye sahip ve özellikle harita gibi uygulamalarda 3. nesile göre belirgin şekilde daha hızlı çalışıyor. Tüm uygulamaların daha hızlı açıldığını ve daha akıcı olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz.

Ayrıca cihazın ilk açılma süresi de yeni nesilde oldukça kısalmış. Apple Watch 3. Seri ortalama 60-70 saniyede açılırken 4. Seri 30-35 saniyede kullanıma hazır hale geliyor.

Aynı zamanda Siri’yi aktif etmek artık daha kolay. Artık sadece elinizi kaldırıp Siri ile konuşmaya başlayabilirsiniz. Önceki nesilde “Hey Siri” demeniz veya tuşa basmanız gerekiyor gerekiyordu.

Batarya Ömrü

Her iki nesil Apple Watch da batarya konusunda diğer akıllı cihazlara göre biraz sınıfta kalıyor diyebiliriz. Eğer spor ve uyku takip uygulamalarını kullanmazsanız iki cihaz da 18-24 saat civarında bir batarya ömrüne sahip. Fakat yoğun kullanımda pil 7-8 saat gibi bir sürede tamamen bitebiliyor.

Fiyat

4. Seri Apple Watch, önceki nesile göre yaklaşık olarak 1000 TL daha pahalı. Yeni nesil cihaza fiyat açısından baktığımızda 1000TL’lik farka değecek ek özelliklere sahip olduğunu söylemek zor. Eğer iki cihaz arasında kaldıysanız ve 1000TL’lik fark bütçenizi zorlayacaksa Apple Watch 3’ü tercih etmek daha mantıklı olabilir.

Son Yorum

Apple Watch Series 4 ‘te fark edilir tasarımsal değişikliklerle birlikte daha büyük ve kullanışlı bir ekran, düşme algılama sensörü ve tek derivasyondan EKG çekebilme(henüz ülkemizde kullanılabilir değil) gibi önemli sağlık takibi özellikleri bulunuyor. Ayrıca Apple Watch S4 daha hızlı bir işlemci, Bluetooth 5.0 ile daha stabil bağlantı ve 16GB hafıza ile ek depolama alanı da sunuyor.

Eğer 1000TL’lik fark bütçenizi zorlayacaksa, Apple Watch Series 3 aldığınız için de pişman olmayacağınızı söyleyebiliriz. EKG özelliği henüz ülkemizde kullanılabilir değil. Ne zaman kullanılabileceği de belli değil. Düşme özelliği ve yeni ekran tasarımı da sizin çok önemli değilse, S4’de bulunan;

  • Daha hızlı işlemci
  • Bluetooth 5.0
  • 16gb depolama alanı

çok da büyük değişiklikler değil.

Fakat elbette bütçeniz sizi zorlamayacaksa 4. nesil Apple Watch’ı tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

Yakın zamanda Apple Watch S4 incelemesini Youtube kanalımızda bulabilirsiniz.

Umarız yazımızı ürün seçiminize yardımcı olmuştur. İki ürün hakkındaki yorum ve görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://www.tomsguide.com/us/apple-watch-series-4-vs-series-3,review-5769.html

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi