Tüm iPhone Kamera Sorunları ve Çözümleri | Detaylı

2

Her ne kadar iPhone şu anda sektörde fotoğraf için en iyi akıllı telefonlardan birisi olsa da, bir çok kullanıcı iPhone X, 8, 7, 6 ya da daha önceki modellerde kameranın çalışmaması problemi yaşıyor. Bu yazıda ise iPhone kamerasıyla ilgili yaygın problemleri derleyip çözüm yollarından bahsedeceğiz.

iPhone Kamerası Siyah Ekran Sorunu

Fotoğraf çekeceksiniz, kamerayı her zaman olduğu gibi açtınız fakat karşınıza siyah bir ekran çıktı. Ana menüye dönüp tekrar denediniz fakat değişen bir şey yok mu? İşte yapmanız gerekenler;

Adım 1: iPhone ön ve arka kamerayı inceleyin – Instagram, Snapchat, Whatsapp, Facetime ya da Viber gibi kamera özelliğini kullanabileceğiniz bir programla hem ön kamerayı, hem de arka kamerayı test edin.

Adım 2: Kamera uygulamasını kapatın – Home tuşuna dokunmak ve ana menüye dönmek uygulamayı kapatmaz. Kamera uygulamasını kapatmak için menüde ekrana iki kere dokunmalı, ardından çıkan uygulamalar listesinden kamera uygulamasını kapatmalısınız. Ardından tekrar kamerayı açmayı deneyin, bakalım yine siyah ekran mı gözükecek?

Adım 3: iPhone ayarlarını sıfırlayın – Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla yolunu izleyin. Bu cihazınızdaki uygulama ya da dosyaları silmeyecek, sadece uygulamaların ayarlarını ile sistem ayarlarını varsayılan konuma getirecektir. Reset işleminin ardından kamerayı tekrar deneyin.

Adım 4: Home ve güç tuşlarına basın –Eğer yukarıdaki adımlardan sonra da kamera çalışmıyorsa iPhone’unuza hard reset atarak telefonu yeniden başlatmayı deneyin. Cihazınızı yeniden başlatarak kamerayı bir daha açın.

Hard reset atmak için iPhone 7 ve sonrası modellerde ses kısma butonu ile Açma / Kapama – Kilit butonuna Apple logosunu görene kadar basın.

iPhone 6S ve öncesi modellerde ise Açma / Kapama – Kilit butonu ile Home (Orta) tuşuna aynı anda Apple logosunu görünceye kadar basın.

Adım 5: Fabrika ayarlarına dönün –

Not: Bu işlemden önce uygulamalarınızın ve belgelerinizin yedeğini almayı unutmayın.

Ayarlar > Genel > Sıfırla sekmesi altından cihazınızı fabrika ayarlarını geri çevirebilir, tüm içerik ve ayarları silebilirsiniz. Bu telefonunuzdaki tüm dosyaları ve üçüncü parti uygulamaları kaldıracaktır ve son çare olarak uygulanmalıdır.

Eğer bu da işe yaramıyorsa, telefonunuzun muhtemelen kamerası bozuldu ve Apple servisiyle görüşmeniz gerekiyor.

iPhone Kategorisinde İlginizi Çekebilecek Yazılar

iPhone Kamera Flaşı Çalışmıyor

Düşük ışıkta fotoğraf çekerkren telefon kameranızı flaşla kullanmak isteyebilirsiniz. Buna rağmen flaşınız çalışmıyorsa, aşağıdaki çözüm yolları probleminizi ortadan kaldırabilir;

Adım 1: LED flaşı test edin, Kontrol Merkezi’ni açarak ışığın çalışıp çalışmadığına bakın. Eğer el feneriniz çalışmıyorsa cihazınızdaki kılıfın LED flaşı kapatmadığından emin olun.

Adım 2: iPhone kamerasını açın, yıldırım (flash) ikonuna dokunun ve açık olduğundan emin olun.

Adım 3: Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri menüsüne girerek kameranın konum bilgisine erişimini kapatın.

Adım 4: Videoları da flaşla çekiyorsanız ya da iPhone çok fazla ısınırsa flaşın devre dışı bırakıldığına dair bir mesaj alabilirsiniz. Bu durumda telefon soğuyana kadar flaş tekrar kullanılamaz.

Adım 5: Power ve Home tuşlarına basarak telefonu yeniden başlatın. iPhone 7 modellerde bunun için Power ve ses kısma tuşlarına basabilirsiniz.

Bir üstteki sorunda bu adımı daha detaylı anlattık.

Adım 5: Fabrika ayarlarına dönün – Apple teknik servisine gitmeden önceki son çare

Not: Bu işlemden önce uygulamalarınızın ve belgelerinizin yedeğini almayı unutmayın.

Ayarlar > Genel > Sıfırla sekmesi altından cihazınızı fabrika ayarlarını geri çevirebilir, tüm içerik ve ayarları silebilirsiniz. Bu telefonunuzdaki tüm dosyaları ve üçüncü parti uygulamaları kaldıracaktır ve son çare olarak uygulanmalıdır.

iphone kamera çalışmıyor

Ön – Arka Kamera Arasında Geçiş Yaparken iPhone Donuyor

Kimi iPhone telefonlarda arka kameradan ön kameraya geçiş yaparken 10 saniye civarında donmalar yaşanabiliyor. Bu çeşitli modellerde karşınıza çıkabilirken, şunları denemenizi tavsiye ederiz;

 1. Kamera uygulamasını zorla kapatın, ardından tekrar açmayı deneyin.
 2. iPhone’u yeniden başlatın.
 3. Hard Reset ile telefonunuzu yeniden başlatın.

iPhone Fotoğraf Çekilemiyor – Hafıza Dolu Uyarısı

Telefonunuzu belli bir süre kullandıktan sonra fotoğraf çekilmiyor uyarısıyla karşı karşıya kaldınız. Bu durumda iki seçeneğiniz var;

1. Hafızanızı Boşaltın

Ayarlar’dan hafıza sekmesine girerek telefonunuzda gereksiz uygulamaları silin ve yer açın. Özellikle geniş yer kaplayan fotoğraf ve videoları bilgisayarınıza yedekleyerek telefonunuzdan silmenizi tavsiye ederiz.

Hafızada yer açma konusunda yazdığımız detaylı iPhone Hafızada Yer Açma Yöntemleri yazımızı okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

iPhone Arka Kamera Odaklanmıyor

Bazı kullanıcılar arka kameranın odaklanmadığını ve bu yüzden çekilen fotoğrafların bulanık çıktığını söylüyorlar.

– Fotoğraf çekerken berrak olana kadar kamera butonuna basılı tutmaya devam edin ve ardından elinizi çekin. Bu işlem iPhone kameranızın odak noktasının sabitlenmesini sağlayacaktır.

– Bazen iPhone’u açıp kapamak çeşitli hataları düzeltebilir. Hard reset atmayı da deneyebilirsiniz. Yukarıdaki adımlarda sorunla ilgili detaylı açıklama yaptık.

– Arka kamera lensinin çizilmediğine emin olun. Kamerada problem varsa bir Apple servisine başvurabilirsiniz.

iPhone Bulanık Kamera Sorunu

Güncellemelerden sonra bazı kullanıcılar iPhone kamerasının bulanık fotoğraflar çektiğini söylüyorlar.

 1. Kamera lensini temizleyin ve kirlenmediğine emin olun.
 2. Kamerayı otomatik moda alın.
 3. Arkaplanda çalışan üçüncü parti uygulamaları kapatın.
 4. Tüm ayarları varsayılana çevirin.
 5. Hard Reset atarak telefonu yeniden başlatın (Üstteki sorunlarda detaylar mevcut)

Eğer iPhone kamera sorununuza buradaki adımlar yardımcı olmadıysa Apple teknik servisinden randevu alıp telefonunuzu göstermeniz gerekebilir.

Yeni bir iPhone almayı düşünüyorsanız, iPhone X mi iPhone 8 / 8 Plus Mı Almalısınız? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer Mac OS X işletim sistemine geçmeyi düşünüyorsanız veya mevcut Mac cihazınızı yenilemeyi düşünüyorsanız Hangi Macbook‘u Almalısınız başlıklı yazımızı okuyarak size uygun olan Mac cihazı daha kolay seçebilirsiniz.

Yazı hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
 1. timbearden diyor

  iPhone da her yaşadığım sorunda önce sizin sitenizden çözümü aratmaya başladım ve tıpkı bu kamera sorunumda olduğu gibi yazılarınız her seferinde sorunumu tam olarak çözmese de en azından sorunla ilgili bir fikir edinmemi sağlıyor. Gerçekten uğraşıp emek verip yazdığınız bu yazı için teşekkürler.

 2. sefer diyor

  selamun aleykum kamerada hersey normal lakın whatsapp a girip durum yapınca hızlı yawas ılerı geri çekiyor cekilmiş bir video whatsapp a yukleyince normal sorun ne olabilir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi