Mac’te Slayt Nasıl Hazırlanır? | PPTX Formatında Kaydetmek

0

Eğer siz sunumlarınızı hazırlarken Keynote kullanıyorsanız ve başkaları Microsoft PowerPoint kullanıyorsa bu sunumlar üzerinde birlikte çalışmak, iş birliği yapmak oldukça zor olabiliyor. Bu yazımızda öncelikle .pptx ve .ppt uzantılı dosyaların MacOS işletim sistemine sahip Mac/Macbook bilgisayarlar üzerinde nasıl düzenleyebileceğinizi ve ardından nasıl PPTX formatında kaydedebileceğinizi anlatacağız.

Keynote, MacOS ve iOS üzerinde kullanabileceğiniz tartışmasız en iyi sunum uygulamalarından birisi.. Her Mac bilgisayarda bulunması gereken, fakat bir çok Mac kullanıcısı tarafından pek bilinmeyen/kullanılmayan önemli bir uygulama.

İlginizi Çekebilecek Yazılarımız

Windows tarafında ise bu durum Microsoft Office – Power Point için geçerli. Microsoft Office, Windows bilgisayarlar üzerinde gerçekten en gelişmiş sunum araçlarından ve Keynote’dan farklı olarak kullanımı oldukça yaygın. Mac’te kullanılabiliyor ve MacOS’a PowerPoint kurarsanız ppt dosyalarını varsayılan olarak PowerPoint ile açabilir ve düzenleyebilirsiniz. Fakat PowerPoint ve diğer Microsoft Office programları Mac’te kullanmak için yıllık 250TL gibi bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor. Yıllık 250 TL vermektense ücretsiz olan Keynote ile işlerinizi halledebilirsiniz.

Dosya Formatı Farkı (.key – .pptx)

Microsoft Office uygulaması olan PowerPoint ile hazırlıyorsanan sunumlar varsayılan olarak .PPTX formatında kaydedilir. Keynote ile hazırlanan sunumlar ise varsayılan olarak .KEY formatında kaydedilmektedir. Bu iki farklı formata sahip sunumlar diğer uygulamalar üzerinde, ya açılmaz ya da açılsa bile hazırlandığı görüntünün çok dışında görünümlerle açılırlar

Durum böyle olunca Mac kullanıcıları, Keynote ile hazırladıkları sunumları Windows PC’lere aktardıklarında veya  PowerPoint ile hazırlanmış sunumlarla kendi Mac bilgisayarlarında çalışırken sorunlar yaşayabiliyor.

 Mac Konusunda İlginizi Çekebilecek Yazılar

Mac’de .PPTX – .PPT Uzantılı Dosyaları Açma

2013 yılından itibaren Mac bilgisayarlar varsayılan olarak Keynote kurulu olarak geliyorlar. Eskiden ücretli olan iWork Suite adı altında satılan Keynote – Pages – Numbers artık ücretsiz ve önyüklü olarak yeni Mac bilgisayarda geliyor. Eğer 2013 öncesi bir bilgisayara sahipseniz sizler de Keynote uygulamasını App Store üzerinden indirebilirsiniz.

Uygulamayı Mac bilgisayarınıza kurduktan sonra yapmanız gerekenler ise oldukça basit. İki şekilde .PPTX sunumlarını Keynote ile açabilirsiniz.

  1. Açmak istediğiniz sunum dosyasının üzerine fare imlecini getirip sağ tıklama yapabilir ve ardından “Şununla Aç” sekmesinden Keynote’u seçerek sunumunuzu açabilirsiniz
  2. Keynote uygulamasını başlatıp, Dosya sekmesi üzerinden “Aç” seçeneğine tıklayabilir ve karşınıza gelen pencereden üzerinden çalışmak istediğiniz sunumu seçerek düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Keynote; .Key, .PPT ve .PPTX formatında hazırlanmış sunumları desteklemektedir. Diğer Office programları tarafından hazırlanan sunumları kullanabilmek için öncelikle dosyanın bu formata getirilmesi gerekmektedir.

PPT veya .PPTX formatında hazırlanmış dosyanız üzerinde istediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra dosyayı yine .PPT veya .PPTX formatında kaydetmek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz.

  1. Keynote uygulaması ile sunum üzerinde gerekli değişiklikler yapıldıktan sonra sol üst tarafta bulunan “Dosya” sekmesine tıklanır.
  2. “Şuraya aktar” seçeneği seçildikten sonra “PowerPoint” seçilir.
  3. Karşınıza çıkan ekranda Gelişmiş Seçenekler sekmesine tıklayarak .PPT ve .PPTX formatlarını seçebilirsiniz. Varsayılan olarak .PPTX seçilidir.

Karşınıza çıkan pencereden dilerseniz dosya formatını yine PDF,HTML’ye vs değiştirebilirsiniz. Mac ve Keynote kullanarak hazırladığınız – düzenlediğiniz sunumları başka bir bilgisayarda sunacaksanız, en azından PPT-PPTX-PDF formatlarında da kaydetmelisiniz. Çünkü bazı bilgisayarlarda eski sürüm Microsoft Office kurulu olabilir ve PPTX dosya formatını çalıştırmayabilir. Aynı şekilde bazı bilgisayarlarda ise Office programı hiç kurulu olmayabilir. Bu durumda ise PDF dosya formatı anı kurtarmak için işinize yarayabilir.

Bu nedenle hazırladığınız sunumu birkaç farklı formatta kaydetmek işinizi sağlama almanızı sağlar.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi