İPad Pro Sık Karşılaşılan Hatalar ve Çözümleri

0

  

Tablet piyasasının lideri konumunda olan Apple, en fazla tablet satışı yapan markalar arasında yer alıyor. Markanın yeni tablet modellerinden sora satışlarını bir hayli arttırdığını ve pazarda liderliğini pekiştirdiğini de söylemek mümkün. Genel olarak iOS işletim sisteminin kararlılığı ve kullanılan parça kalitesi nedeniyle çok sorun çıkaran seriler olmasa da tüm bu özelliklerine rağmen iPad modellerinde de sıkıntılar yaşanmıyor değil. Bu yazımızda da Apple’ın daha çok profesyonellere hitap eden tableti iPad Pro‘da karşılaşılan sorunları ve bunlar için çözüm önerilerini bir araya getireceğiz.  

Yeni modeller dahil olmak üzere en sık yaşanan iPad Pro Sorunları için çözüm önerilerimize geçiş yapalım. Bakalım en sık karşılaşılan sorunlar neler?   

iPad Pro Kendiliğinden Kapanıyor ve Yeniden Başlıyor  

ipad pro kendi kendine kapanıyor

Apple destek forumlarına baktığımız zaman, en sık karşılaşılan sorunların başında, yeniden başlatma sorununun geldiğini görüyoruz. Cihazlar sürekli olarak yeniden başlatılıyor ve kendi kendi bir döndü içerisine giriyor. Bunun için çözüm önerilerimiz ise şöyle; 

 • Güç düğmesine ve giriş düğmesine 10 saniye boyunca basılı tutun. Sorunu geçici olarak çözebilirsiniz.  (Eğer 3.nesil Home tuşu bulunmayan iPad Pro Kullanıyorsanız izlemeniz gereken yol iste şu şekilde; Ses Açma Düğmesine Basın ve Çekin, Ses Kısma Tuşuna Basın ve Çekin ardından Kilit tuşuna basın ve cihaz kapanıp tekrar Apple logosunu görene kadar basmaya devam edin.)
 • Belli bir oyun ya da uygulama açıkken yeniden başlatma sorunu ortaya çıkıyorsa, uygulamayı kaldırın. Sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.  
 • Verilerinizi yedekleyin ve yedekleme işleminden sonra cihazınızı fabrika ayarlarına yeniden döndürmeyi deneyin.  
 • Fabrika ayarlarına dönmek sorunu çözmezse, bu durumda mutlaka Apple ile iletişime geçin. Cihazınızın anakartı kısmında bir sorun meydana gelmiş olabilir. Sorun donanımsal bir boyuta taşınmış olabilir. Bu gibi durumlarda Apple’dan teknik destek almak gerekir.  

iPad Pro Skype Çağrılarında Yankı  

iPad Pro Sorunları arasında yer alan ilginç bir sorun daha var. Kullanıcılardan gelen mesajlara göre, Skype görüşmeleri sırasında ses kısmında yankı sorunları yaşanabiliyor. Bu sorun özellikle Skype uygulamasında yer alsa da diğer uygulamalarda da benzer sorunlarla karşı karşıya kalındığını görüyoruz. iPad Pro gibi iş amaçlı kullanılan ve telekonferans için de özel olarak geliştirilen bir cihazda böyle bir sorunun olması biraz sinir bozucu olabiliyor. Bu gibi bir durumla karşı karşıya kalmamak adına, çözüm önerilerimize geçelim. 

 • Sorunu yaşadığınız uygulamayı tamamen kaldırın. Sonrasında tabletinizi yeniden başlatın. Tabletinizi yeniden başlatmanızın ardından uygulamayı bir kez daha yükleyin.  
 • iPad Pro için son güncellemeleri yüklediğinizden emin olun. Uygulamanın son sürümünde olduğundan emin olun. Bazen işletim sistemi veya uygulama kaynaklı olan bu sorunlar yeni güncellemelerle çözülmüş olabiliyor. 
 • Sorun devam ediyorsa, uygulama geliştiricilerine mesaj atmayı deneyin.  

iPad Pro WİFİ Ağına Bağlanmıyor  

iPad Pro Sorunları içerisinde yer alan başka bir sorunda WİFİ bağlantı sorunu. Bu sorunla karşı karşıya kalan kullanıcıların, bağlantıyı bir türlü kuramadıklarını görüyoruz. Sadece iPad için değil, diğer birçok cihazda da yaşanan sorunun nasıl çözüleceğinden söz edelim.  

 • Modemi ve iPad’i kapatın. Uyku tuşu ve giriş(home) tuşuna 10 saniye basılı tutarak cihazı yeniden başlatın. Modemi de yeniden başlatıp, bağlantı kurmayı yeniden deneyin.  Eğer home tuşu bulunmayan 3. nesil ve sonrasında çıkmış bir iPad Pro kullanıyorsanız cihaza hard reset yapmak için izlemeniz gereken yol şu şekilde Ses Açma Düğmesine Basın ve Çekin, Ses Kısma Tuşuna Basın ve Çekin ardından Kilit tuşuna basın ve cihaz kapanıp tekrar Apple logosunu görene kadar basmaya devam edin.
 • Tüm ağ ayarlarınızı yeniden başlatmayı deneyin. Bunun için ağ ayarlarını sıfırlama komutunu kullanın. Uyarı: Bu işlemi yaptığınızda daha önce kayıtlı olan tüm WiFi şifreleri de silinecektir. Şifrenizi yeniden girip, bağlantınızı yeniden kurmayı deneyin.  
 • Eğer cihazınız sadece bir WiFİ ağına bağlanmıyorsa, modemde MAC filtrelemesi olabilir. Bunun için kontrollerinizi yapmanız gerekiyor. iPad Pro filtreye takılmış olabilir. Çözmek için modeme bağlı bir cihazdan modem arayüzüne girip iPad için olan MAC filtrelemesini kaldırmalısınız.
 • DNS ayarlarınızın değiştirilmesi gerekebilir. Ağınızın yanında yer alan “İ” simgesine tıklayarak yeni DNS ayarlarını düzenleyebilirsiniz.  
 • VPN servisi kullanıyorsanız, bu durumda VPN uygulamasını güncellemeyi deneyin veya VPN uygulamasını silerek tekrar ağa bağlanmayı deneyin.
 • Sorununuz bu yöntemlerle çözülmediyse cihazınızı yedekleyip fabrika ayarlarına döndürmeyi veya iTunes üzerinden yeniden kurulum yapmayı deneyebilirsiniz. Fakat bu işlemler öncesinde tüm verilerinizi yedeklemeyi unutmayın. İşlem sırasında tüm verileriniz silinecektir.
 • Eğer sorununuz çözülmediyse Apple Yetkili Teknik Servise cihazınızı götürün veya apple destek ekibine ulaşın ve sorununuzu anlatın.

iPad Pro Ekran Donması Sorunu  

Bazı kullanıcılar kullanım sırasında iPad ekranlarının donduğuna yönelik mesajlar gönderiyor. Bunun için çözüm önerileri belli.

 • Cihazınızın kilitlenmesine veya ekranın donmasına neden olan belirli uygulamalar varsa öncelikle bu uygulamaları kaldırıp yeniden kurmayı deneyebilirsiniz.
 • iPad Pro’nuzun en son yayınlanan güncel sürüme sahip olduğundan emin olun. Çünkü her güncellemede işletim sistemine eklenen özellikler haricinde bir çok hata içinde düzeltmeler bulunuyor. Son ve güncel sürümde belki ekranın donmasına neden olan sorun çözümlenmiş olabilir.
 • Cihazın tüm ayarları için sıfırlama yapmayı deneyin. Ayarlar kısmına girin ve buradan genel ayarlar kısmına geçin. Sıfırla sekmesi altında yer alan “Tüm ayarları sıfırla” sekmesine tıklamanız gerekiyor.  .
 • iTunes ile iPad Pro cihazınızı fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz.  Bu işlem iPad Pro’nuzda bulunan tüm verilerin silinmesine yol açacaktır. Bu nedenle öncesinde verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.
 • Sorunun devam etmesi durumunda, Apple destek ekibiyle iletişime geçmeniz gerekebilir.  

iPad Pro Şarjı Çabuk Bitiyor / Pil Ömrü Zayıf 

iPad Pro Sorunları içerisinde pil sorunlarının çok sık karşılaşılan sorunlar olduğunu görüyoruz. Bazı kullanıcılar, Apple’ın belirttiği pil ömürlerine erişemediğini söylüyor. Yazımızın bu bölümünde iPad Pro Şarjı çabuk bitenler için öneriler bulunuyor. Bu gibi bir pil sorunu yaşanması durumunda yapılacak olan işlemlerde belli.  

 • 12.9 inçlik bir iPad kullanıyorsanız, mutlaka ekran parlaklığını azaltmayı deneyin. 12.9 inçlik modellerde pillerin bitmesinin ana nedenlerinden birisi ekran parlaklığı kısmıdır. Ekran parlaklığının aşağı çekilmesi ya da otomatik hale getirilmesi gerekir.  
 • Arka planda çalışan çok fazla uygulama varsa, bu uygulamalar da pilin çok hızlı bir şekilde tükenmesine neden olabilir. Bu nedenle “Ayarlar > Genel > Arka Plan uygulaması” bölümüne giderek arka palan uygulamalarını ayarlayabilirsiniz.  
 • Bazı durumlarda fabrika ayarlarına geri yükleme yapmak, sorunu çözmek için yeterli olacaktır. Fabrika ayarlarına dönmek, cihazı sıfırlayacak ve pil tüketiminin artmasına neden olan uygulamaların silinmesini sağlayacak.  Fakat bu işlemi yaptığınızda tabletinizde bulunan tüm verilerin de silineceğini unutmayın!
 • Tüm bu işlemler işe yaramadı ve pil hala çok kısa bir süre içerisinde bitiyorsa, bu durumda ise Apple ile iletişime geçmek gereklidir. Donanımsal olarak pillerde sorun yaşanabilir. Apple daha önce birçok kez pil değiştirme programı başlattı. Bu tip sorunların yaşandığını Apple da kabul etmişti. 

Akıllı Klavye Çalışmıyor Sorunu  

Özellikle uykudan çıkarılan iPad Pro modellerinde yaşanan bir sorun olan klavye çalışmaması sorunu, çok sık karşımıza çıkmaya başladı. Uygulamalar arası geçiş yaparken ya da kısayolların kullanılması istendiği zaman klavyelerin çalışmadığını görüyoruz.

ipad pro smart keyboard çalışmıyor

Bu durumda deneyeceğiniz çözümler ise şöyle sınıflandırılabilir; 

 • Akıllı klavyenin iPad Pro modeline bağlanan, bağlantı kısmını kontrol edin Bağlantı kısmında bir sorun varsa ya da kirlenme durumu varsa, bu kısmı iyice temizlemeyin ve bağlantıyı bir daha gerçekleştirin.  
 • iOS 10.2.1 sürümü sonrasında hata düzenlemesi yapılıyor. iOS 11 ve sonraki işletim sistemlerinde bu sorunun hiç yaşanmadığı belirtiliyor. Haliyle en güncel işletim sistemini kullandığınızdan emin olun. Tabii ki cihazınızın desteklediği ölçüde.  

iPad Pro Videolar Oynatılmıyor  

En sık karşılaşılan iPad Pro Sorunları listemize devam edelim. Videoların görüntülenmemesi sorunları da bunlardan bir tanesi. Özellikle YouTube üzerinden videoların görüntülenmediği görülüyor.  

 • İlk olarak cihazınızın en güncel sürümde olduğundan emin olun. Bazı modellerde bu yönde bir sorun oluştu ve Apple bunu güncellemelerle çözdü. Firmanın yeni güncellemelerini yüklemediyseniz, mutlaka güncellemeleri yüklemeyi deneyin. 
 • iTunes üzerinden bir şey satın almayı deneyebilirsiniz. Bazı durumlarda sorunun iTunes üzerinden bir içerik alındığı zaman giderildiği konusunda bilgiler var.  
 • Fabrika ayarlarına sıfırlama yapılabilir. Bu durumda da en güncel işletim sistemi sürümünü yüklemek ve yeniden deneme yapmak gerekir. Bu işlemi yaptığınızda iPad Pro’nuzda bulunan tüm verilerin silineceğini unutmayın. Bu nedenle öncesinde cihazınızı iCloud veya iTunes üzerinden yedeklemeyi unutmayın.  

iPad Pro Sorunları için listemizin sonuna geldik. Siz de yaşadığınız sorunları ve bu sorunlar için çözüm önerilerinizi yorum bölümünden iletebilirsiniz. Sorularınızı ve önerilerinizi bekliyoruz.  

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi