Android’ten iPhone / iOS Geçme – Rehber ve Fotoğrafları Taşıma

0

Eski Android telefonunuzdaki fotoğrafları, rehberi, ajandanızı ve hesaplarınızı yeni iPhone ya da iPad’inize geçirmek Apple’ın Move to iOS uygulamasıyla çok daha kolay. Aynı zamanda bu Apple’ın ilk Android uygulaması olarak tarihe de geçerken, temelinde Android ve iOS cihazlar arasında Wi-Fi bağlantısı kurarak tüm verilerin aktarımını sağlıyor.

Move to iOS uygulaması pek çok önemli verinizi taşırken, uygulamaları (zaten iki işletim sistemi birbiriyle uyumlu değil), müzikleri ve mevcut herhangi bir şifrenizi ise aktarmıyor. Ek olarak, sadece iOS 9 ya da üstü işletim sistemlerinde kullanabiliyorsunuz. Zaten yeni bir iPhone aldıysanız da böyle bir sorun yaşamayacaksınızdır çünkü iPhone 5s sonrası bütün Apple telefonlarına iOS 11 güncellemesi verildi.

Move to iOS ile Verileri Android’den iPhone’a Aktarma

 

1. Aktarım yapacağınız iPhone ya da iPad cihazının kurulumunu ‘Uygulamalar ve Veriler’ ekranına gelene kadar sürdürün.

2. ‘Android’deki Verileri Taşı’ seçeneğine dokunun.

3. Android telefon ya da tabletinizden Google Play Store’u açın ve Move to iOS uygulamasını bularak indirin.

4. Uygulamanın talep ettiği gerekli izinleri kabul edin ve açın.

5. Her iki cihazda da Sürdür – Devam seçeneklerine dokunun.

6. Android telefonda Kabul Et diyerek ilerleyin.

7. Android cihazınızda, aktarım yapacağınız iPhone ya da iPad’in ekranında gözüken 12 rakamlı kodu girin.

Bu kodu girdikten sonra Android cihazınız yeni iOS telefon – tabletle Wi-Fi aracılığıyla uçtan uca bağlantı kurmuş olacak ve artık istediğiniz verileri aktarabileceksiniz. Uygulama Google hesap bilgilerinizi (böylece yeni Apple cihazda kolaylıkla giriş yapabilirsiniz), Chrome yer imlerinizi, kısa mesajlarınızı, rehberinizi, fotoğraf ve videolarınızı taşımayı teklif edecek. Aktarmak istediğiniz her şeyi seçin.

Android cihazınızdaki seçtiğiniz veriler uygun şekilde Apple telefon –tablete aktarılacak. Hatta işlemin sonunda uygulama size Android telefonunuzu Apple mağazasına götürebileceğinizi, ücretsiz olarak ‘geri dönüşüm’ amaçlı alabileceklerini belirtiyor.

Aktarım işlemi tamamlanınca, Apple cihazınızda devam edin, yeni bir Apple ID yaratın ya da elinizde varsa onunla giriş yapın. Son olarak da Android cihazdan aktardığınız hesaplara giriş yaparak cihaza tanıtabilirsiniz.

Ayrıca transferin ne kadar zaman alacağı ise verilerin boyutuna bağlı. Özellikle çok fazla fotoğraf ve video biriktiren kişiler biraz bekleyebilirler. 400MB boyutundaki aktarım baştan sona yaklaşık 8 dakika sürmekte.

Ayrıca yeni Apple cihazınıza geçtikten sonra, Google’ın iOS için sunduğu kendi servislerinden de faydalanmaya devam edebilirsiniz. Apple telefon ve tabletlerde bulunan ücretsiz Google uygulamaları şu şekilde;

  • – Gmail
  • – Google Takvim
  • – Google Dökümanlar
  • – Google Drive
  • – Google Haritalar
  • – Google Fotoğraflar
  • – Google Play Müzik
  • – Google Tablolar
  • – Hangouts
  • – YouTube

Android’den iPhone’a Fotoğraf Aktarma

Bahsettiğimiz uygulama oldukça kapsamlıyken, açıkçası pek çok kişi bu kadar veri aktarımına ihtiyaç duymuyor ve sadece bir telefondan diğerine fotoğraflarını göndermek istiyor. Eğer sizin için de bu kadarı yeterli olacaksa, tavsiyemiz Android telefonunuza Google Fotoğraflar – Google Drive veya Dropbox gibi bulut tabanlı bir uygulama indirmeniz ve ardından tüm fotoğraflarınızı bu uygulamayla senkronize etmeniz. Daha sonra iPhone’a geçiş yaptığınızda ona da aynı uygulamayı indirebilir, ardından fotoğrafları aktarabilirsiniz. Bu sayede iPhone kurumunuzu daha hızlı gerçekleştirebilirsiniz.

Bu hem oldukça kolay bir yöntem, hem de bulut servisi daima yedeklendiği için hiçbir şekilde fotoğrafların ortadan kaybolma riski doğmuyor.

Android’den iPhone’a Rehber Aktarma

Yıllardır kullandığınız bir kişi rehberiniz varsa, bunları kaybetmemek istemeniz gayet doğal. Eğer tek amacınız kişi listenizi aktarmaksa,Ayrıca bu durumda Move to iOS uygulamasında sadece “Kişiler – Contacts” seçeneği Android cihazınızdan Apple cihazınıza sadece kişilerin aktarılmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Google cihazlar arasındaki rehber senkronizasyonu için kullandığı CardDAV adlı protokolden yararlanabilirsiniz. Bu protokolu iPhone da destediği için tek yapmanız gereken iPhone üzerinden Google hesabınıza giriş yapmak ve talimatları izlemek.

Eğer yeni bir Macbook almak istiyorsanız, Hangi Macbook u Almalısınız başlıklı yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

iPhone Batarya Sorunu Çözümü ve iPhone Hafızada Yer Açma başlıklı yazılarımızı okuyabilir, yeni bir iPhone almayı düşünüyorsanız, iPhone X mi iPhone 8 / 8 Plus Mı Almalısınız? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Yorum yaparak yazımız hakkındaki görüşlerinizi ve varsa sizin kullandığınız yöntemleri de bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi