Oyuncu Mouse ile Normal Mouse Arasındaki Fark – Gaming Mouse Alınmalı Mı?

0

Düzenli olarak oyun oynayan herkes mutlaka oyuncular için tasarlanmış mouse veya klavye gibi ürünlerle bir şekilde karşılaşmıştır. “Oyuncu ürünü adı altında yüksek fiyatlara satılan bu ürünler gerçekten oyunlarda bir avantajı sağlıyor mu? Yoksa para tuzağı mı?” Eminim bu soruyu bir çok kişi aklından geçirmiştir.

Yazımızda oyuncu mouselarının genel özelliklerinden bahsedip normal mouselara göre hangi ek özellikleri olduğundan bahsedeceğiz. Ayrıca Oyuncu Klavyeleri ve Oyuncu kulaklıları ile ilgili yaptığımız incelemeleri de aşağıdaki linklerden okuyabilirsiniz.(Eklenince Güncellenecektir)

Oyuncu Mouse VS Normal Mouse

Ayarlanabilir DPI

Oyuncu fareleri genellikle yüksek ve ayarlanabilir DPI / CPI özelliklerine sahiptir. DPI (Dots Per Inch) bir ölçü birimi gibi düşünebilirsiniz. Farenizin bir Inch hareket ettirdiğinizde ekranınız üzerinde kaç noktalık mesafa katedeceğinizi belirlemenize yarar. Bu sayede yüksek DPI’a sahip bir mouse küçük hareketlerle tüm ekranı katedebilir.

oyuncu mouse'u farkları
Oyuncu mouseları firmalarının çıkardığını yazılımlar ile belirli sınırlar içerisinde(farenin sahip olduğu donanımsal özelliklere bağlı olarak) istediğiniz, kendinize en uygun DPI özelliğini seçmenizi sağlar. Ayrıca bir çok oyuncu faresi üzerinde bulunan buton  iki DPI seçeneği arasında geçiş yapmanıza da olanak sağlar.
Bazı oyunlarda düşük DPI değerleri size avantaj sağlayacakken bazı oyunlarda ise yüksek DPI kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Örneğin birçok Profesyonel CS:GO oyuncusu 400-800 gibi oldukça düşük DPI ile oynamayı tercih ediyor. Çünkü ufak hareketlerde imlecin çok uzaklara gitmesi oyundaki isabet başarısı açısından oldukça sorun olacaktır.

Makro Tuşları

oyuncu mouse alınır mı
Oyuncu farelerinin bir diğer önemli özelliği ise, ayarlanabilir makro tuşlarının olmasıdır. Oyunlara özel profiller oluşturabilir ve her oyun için farenizde bulunan makro tuşlarına farklı görevler atayabilirsiniz.
Kimi oyuncu mouseları daha çok RTS veya RPG oyunlara yönelik geliştirilir ve mouse üzerinde onlarca makro tuşu olabilir. Sıklıkla oynayacağınız oyuna göre kullanacağınız fareyi seçmeniz size kolaylık sağlayacaktır.

Çoklu Tuş Tıklama Özelliği

Normal mouselarda aynı anda iki butona bastığınızda genellikle sadece bir tanesi algılanır ve işleme sokulurken, oyuncu mouseları farklı butonlara aynı anda basıldığında iki eylemi de algılar ve işleme sokar. Özellikle RTS veya RPG oyunlarında bol makroya ihtiyaç duyduğunuz oyunlarda işinize yaracak bir özelliktir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız

Hızlı Yanıt Süreleri / Polling Rate

Oyuncu farelerinin bir diğer özelliği ise hızlı yanıt sürelerinin olmasıdır. Bu özelliği şu şekilde anlatabiliriz. Siz farenizi hareket ettirdikten sonra bu hareketin algılanması, iletilmesi ve işleme sokulup eğleme dönüştürülmesi oyuncu farelerinde çok daha iyidir. Kablolu oyuncu fareleri genellikle 1ms veya 5ms gibi yanıt sürelerine sahiptir. Tabii ki almadan önce ürünü incelemeyi ve yanıt Sürelerini de araştırmayı ihmal etmeyin. Yanıt süresi ne kadar azsa / Polling Rate ne kadar fazla ise o kadar iyidir.

Konfor

oyuncu faresi özellikleri

Oyuncu fareleri tasarlanırken kişilerin saatlerce oyun oynayacağını ve mouse kullanacağını da hesaba katar. Uzun süre oyun oynadıktan sonra elinizde bir rahatsızlık, ağrı hissetmenizi engellemek açısından, mouse tutuş şeklinize el ergonomisine uygun fareler seçebilirsiniz. Oyuncu faresi üreten firmalar genellikle her tutuş şekline uygun fareler çıkarıyor.

Görünüş

Oyuncu faresi üreten firmalar genellikle tasarımları hazırlarken genellikle sadece farenin elinize tam uyumlu olması için çabalamıyor, aynı zamanda dışarıdan da güzel görünen ekipmanlar tasarlıyorlar.

Artık hemen hemen bütün oyuncu mouselarında RBG ışıklandırmalar veya en azından LED ışıklar bulunuyor.

Dayanıklılık

Oyuncu ekipmanları genel olarak yoğun kullanımlar için geliştirilen ürünlerdir ve bu nedenle kullanılan malzemeleri itibariyle çok daha fazla tıklamaya ve kullanım saatine dayanıklı şekilde tasarlanmışlardır.

Bir çok oyuncu mouse’u 30 milyon ve üstü tıklama sayılarına ulaştıklarını iddaa ediyorlar.

 

Oyuncu Faresi Alınır Mı?

Aslında tüm konunun özetini burada sizlere açıklayacağız. Oyuncu farelerinin bir çok ekstra özelliği var. Elbette bu özellikler sık rekabetçi oyun oynayan kişilerin arayacağı özellikler olacaktır.

Fakat şunu da bilmelisiniz ki oyuncu faresi aldığınız için profesyonel bir oyuncuya dönüşmeyeceksiniz. İyi bir oyuncu olmak için oyuncu ekipmanları şart değildir. Oyuncu ekipmanları sizleri sadece çok az daha avantajlı hale getirecek ürünlerdir. Bu nedenle eğer imkanınız varsa bütçenizi sarsmayacaksa oyuncu ekipmanlarını değerlendirebilirsiniz.

Oyuncu Faresi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir oyuncu faresi almaya karar verdiyseniz, alacağınız farenin size ve oynadığınız oyunlara uygun olup olmayacağına iyi karar vermelisiniz.

  • Eğer FPS oyunları oynayacaksanız, Polling Rate’i yüksek olan ve DPI’ı fırma yazılımıyla veya üzerindeki butonlarla değişebilen ürünler seçmelisiniz.
  • Eğer RTS veya RPG oyunları daha sık oynuyorsanız, Ek makro tuşları bulunan mouselar sizin işinize daha çok yarayacaktır.

Oyuncu farelerindeki yüksek DPI oranı firmaların bir satış strateji olarak kullanılıyor fakat belirli bir orandan sonraki DPI’ı asla kullanmayacaksınız. Bu nedenle yüksek DPI tuzağına kanmadan mouse seçmeye çalışın.

Bazı ürünlerde ise eski versiyonuna güncelleme olarak RGB ışıklandırma eklenerek çok yüksek fiyatlardan satılıyor. Bu konuda firmaların çıkardığı eski yeni modelleri iyi inceleyip aradaki farklara değip değmeyeceğine karar vermelisiniz.

EN ÖNEMLİSİ ise uzun süre oyun oynayacağınız mouse’u seçmeden önce mutlaka deneyin. Artık bir çok büyük teknoloji mağazasında oyuncu farelerini test edebilirsiniz. Elinize uygun olacak bir mouse seçmezseniz bir zaman sonra o mouse’u kullanmak gerçekten bir çileye dönüşüyor.

Yakın zamanda Steelseries Rival 110 Oyuncu Mouse’u ve Logitech G413 Mekanik Oyuncu Klavyesinin incelemesini sizlerle paylaşacağız.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi