WordPress Tüm Yazılarda 404 Hatası ve Çözümü

0

Kimi zaman WordPress’te tek bir sayfayı – yazıyı ziyaret edersiniz fakat umduğunuz şey yerine 404 hata koduyla karşılaşırsınız. Aynı zamanda sitenin geri kalanı ise sorunsuz çalışmaktadır. Çok sık gözüken bir durum olmasa da bu durum zaman zaman meydana geliyor fakat genellikle kısa sürede çözmek mümkün.

WordPress 404 Hatası ve Çözümü

Her 10 vakanın 9’unda bu durum hatalı yeniden yazmalardan ötürü kaynaklanır ve admin panelindeki Ayarlar > Kalıcı Bağlantılar (Permalinkler) alanından kalıcı bağlantılar yapınızı tekrar kaydettiğinizde de düzelir.

  1. WordPress admin panelinize giriş yapın
  2. Yönetici Panelindeki Ayarlar Sekmesinden-> Kalıcı Bağlantıları Seçin
  3. Herhangi bir ayarı değiştirmeden “Değişiklikleri Kaydet” butonuna basın.

Bu şekilde .htaccess dosyanız yeniden yüklenir ve genelde de problem ortadan kaybolur. Fakat değişme olmazsa, manuel olarak da düzeltebilirsiniz. Bildiğiniz gibi .htaccess dosyası root klasörünüz içinde yer alıyor.

Cpanel Dosya Yöneticisini kullanarak veya Filezilla gibi FTP bağlantı programları kullanarak .htaccess dosyasını düzenleyebilirsiniz.

Sitenizin Cpanel’ine giriş yapın. Açılan sayfadan Dosya Yöneticisini (İngilizce kullanıyorsanız ->File Manager)  seçin. Karşınıza çıkan ekrandan root (public_html/www) ve Gizli Dosyaları Göster (Show Hidden Files) seçeneğini seçin. .htaccess gizli dosya olduğu için onu görebilmek için gizli dosya ayarlarınızın da açık olması gerekiyor.

Ana dizinde .htaccess dosyasını bulduktan sonra Düzenle(edit) seçeneğine basın ve açılan dosyaya aşağıdaki kod satırını ekleyin;

Dosyayı kaydedip kapattıktan sonra bu problemin çözüldüğünü görebilirsiniz. WordPress’le ilgili diğer yazılarımızı WordPress sayfamızı ziyaret ederek görebilirsiniz.

404 sayfalarını düzenleyerek, yanlış/hatalı sayfalara girmiş ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla kalması ve aradığı içeriği bulmasına yardımcı olabilirsiniz. 404 Sayfaları Düzenlemek ve 404 Sayfalarının SEO’ya Etkisi yazımızı okuyarak bu konudaki detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz.

WordPress’te sık karşılaşılan hatalardan biri olan WordPress 404 Hatası ve Çözümü yazımız umarız, sitenizdeki sorunu çözmenize yardımcı olmuştur. Yazı hakkındaki görüşlerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi