Playstation 4 Pro mu Xbox One X mi? Farklar – Detaylı Karşılaştırma

2

Şu anda Sony’nin ‘ara nesil’ cihazı PS4 Pro, açık ara piyasadaki en güçlü oyun konsolu ünvanına sahip. Buna rağmen yakında rekabet kızışacak çünkü Microsoft, 7 Kasım 2017 tarihinde Xbox One X’i satışa sürmeye hazırlanıyor.

An itibariyle PlayStation 4 Pro almak veya Xbox One X’i beklemek konusunda kararsız kalanlar, iki konsol hakkında ayrıntıları verdiğimiz yazımıza göz atabilir ve ‘ PlayStation 4 Pro mu Xbox One X mi? ’ sorusuna yanıt alabilir.

Ayrıca Xbox One X Tanıtım Duyurusu haberimizi ve Playstation 4 / PS 4 Pro Karşılaştırma yazımızı okumayı unutmayın.

Playstation 4 Pro – Xbox One X Karşılaştırması

Xbox One X vs PS4 Pro: Grafikler ve 4K

Her iki konsolun da asıl iddiası zaten 4K çözünürlük sunmaları. Fakat her ne kadar PS4 Pro doğal 4K çözünürlüğü desteğine sahip olsa da, oyun kütüphanesinde 4K olarak oynanabilen çok az oyun mevcut. Elbette bu oyunlar zaman içinde genişleyecek. Şu an için de öne çıkan 4K native yapımlar arasında Skyrim gibi başarılı oyunlar bulunuyor.

Diğer yandan, Xbox One X henüz satışa çıkmadığı için nasıl bir 4K performansı sunacağından emin değiliz fakat birkaç yerinde tahminimiz var. Microsoft cephesi, Xbox One X’in oyunları 6 teraflopluk grafik işlemcisi ve 12 GB GDDR5 RAM’i sayesinde 4K doğal çözünürlükte ve 60fps kare oranında çalıştırabileceğini söylüyor.

PS4 Pro’da teknik özelliklere baktığımızda ise 4.12 teraflop ve 8GB GDDR5 RAM karşımıza çıkmakta. Dolayısıyla teknik bakımdan, Xbox One X’in daha üst düzey bir 4K deneyimi sunması normal karşılanacaktır. Aynı zamanda doğal çözünürlük ve ekran yırtılmasını önlemek için Microsoft’un yeni nesil konsolunda, daha çok bilgisayarlarda yer alan FreeSync teknolojisi kullanılacak. Bu yönüyle Xbox One X, PS4 Pro’ya göre 4K oyunları çok daha rahat çalıştırabilecek.

Buna rağmen, FreeSync teknolojisinden maalesef her Xbox One X sahibi faydalanamayacak çünkü karşılığında HDMI 2.1 bağlantısı gerçekleşiyor. Şu anda piyasadaki pek çok televizyonda HDMI 2.1 standartları yer almazken, insanların da konsolla beraber pahalı bir televizyon daha alıp almayacağı meçhul. Dolayısıyla FreeSync teknolojisi hemen etkisini göstermeyecektir.

4K konusuna dair Microsoft Studios’un yöneticisi Shannon Loftis bazı açıklamalar yaparken, birinci parti oyunların tamamının 4K çözünürlükte olacağını dile getirdi. Şu anda çözünürlük ve grafik cephesinde üstün taraf Microsoft gibi dururken, her iki konsolun teknik özellikleri şöyle göze çarpmakta;

PS4 Pro: 4.12 teraflop 218GB/s bant genişliği ve 8GB GDDR5 RAM

Xbox One X: 6 teraflop 320GB/s bant genişliği ve 12GB GDDR 5 RAM

320GB/s bant genişliği hızıyla Xbox One X, orta seviye PC ekran kartları seviyesine erişirken, hem 4K çözünürlük, hem de sanal gerçeklik VR konusunda ciddi bir konsol deneyimi sunacak. Aynı zamanda daha fazla TFLOP ve daha fazla RAM olması da, Xbox One X’in keskin ve yüksek çözünürlükte görüntüleri, 60fps kare oranında ve düşük yükleme süreleriyle sunacağını gösteriyor.

Elbette tüm bunlar şimdilik rakamlardan ibaret ve asıl farkı da Xbox One X resmen çıktığında göreceğiz.

Xbox One X vs PS4 Pro: Oyunlar

4K grafikler ve HDR çözünürlük, en çok konsola özel oyunları oynarken dikkat çekici olacak. Neyse ki şansımıza hem PlayStation, hem de Xbox’ın çok sayıda exclusive diye tabir edilen kendine özgü oyunları mevcut.

Hem Sony, hem de Microsoft, Xbox One X ile PS4 Pro’nun Xbox One X ve standart PS4’ten daha güçlü olacağının sözünü verdiler. Buna rağmen çıkan oyunlar ara nesil konsollara özel olmayacak ve eski cihaz kullanıyorsanız, onda da oynayabileceksiniz. Tabii ki 4K çözünürlük ve HDR desteği konusunda ara nesil konsollar çok daha avantajlı olacak ve yüksek teknik özelliklerden faydalanacaklar.

GTA V

Aynı zamanda geriye dönük uyumluluk modu da bulunuyor ve bu konuda Xbox, PS4’ün biraz önünde kalıyor. Her ne kadar son 10 yıldaki her Xbox 360 oyununu oynayamayacak olsanız da, oldukça geniş bir liste sizi bekliyor. Hatta firmanın önemli isimlerinden Mike Ybarra, Xbox 360 ve Xbox One oyunlarının yeni Xbox One X’te sorunsuz çalışacağını doğruladı. Aynı zamanda Xbox One X’le birlikte konsol yenileme döngüsü de sona erecek ve oyunlar Xbox One, Windows 10 ve yeni Xbox One X üstünde beraber bulunacaklar.

PS4 ise diğer tarafta pek çok exclusive oyuna sahip ve bunların arasında Uncharted 4, Horizon: Zero Dawn, The Last of Us remake yapımları ve orijinal Ratchet and Clank gibi kayda değer isimler var. Aslına bakarsanız, şimdiye kadar exclusive oyunlar cephesinde PS4 daha avantajlıydı fakat bu yılki E3 fuarında, Microsoft Xbox One X için 22 özel oyunun çıkacağını duyurdu.

Not: Görseller Playstation 4 ve Xbox One ile çekilmiştir.

Xbox Live / Playstation Plus

İki konsolun da farklı online toplulukları var. Aylık ücretle üye olunan bu sistemler sizlere, bazı online deneyimlerin yanı sıra bazı oyunlara da birkaç aylığına ücretsiz ulaşmanızı sağlıyor. Ayrıca oynadığınız oyunların multiplayer modlarını online olarak oynamak isterseniz yine Xbox Live veya Playstation Plus’a abone olmanız gerekiyor.

Türkiyede Playstation daha popüler. Bu nedenle Playstation’ın online topluluğunda daha fazla Türk oyuncu ile karşılaşabilirsiniz. Aynı şekilde oyuncular arasında oyun takası imkanı Playstation’ın daha kalabalık bir topluluğa sahip olmasıyla birlikte daha fazla oluyor.

Aylık abonelik ücretleri ise şu şekilde; PS Plus 19,99 TL – Xbox Live 18,99 TL

3 Aylık abonelik ücretleri:  PS Plus 60 TL – Xbox Live 45 TL

12 Aylık Abonelik ücretleri:  PS Plus 150 TL – Xbox Live 100 TL

Xbox One X vs PS4 Pro: Sanal Gerçeklik

Aynı zamanda her iki sistem de VR – sanal gerçeklik teknolojisini destekleyecekler. PS4 Pro bu konuda Sony’nin kendi üretimi PlayStation VR başlığına sahipken, Microsoft ise özel bir donanım üretme yoluna gitmedi. Bunun yerine Microsoft, hâli hazırda piyasada var olan Oculus Rift ya da HTC Vive gibi ürünleri kullanacak fakat herhangi bir özel isimle ortaklık anlaşması duyurulmadı.

Microsoft aynı zamanda yaptığı duyuruda Xbox One X ve Xbox One’un tüm Windows Mixed Reality başlıklarını destekleyeceğini de belirtti. Bunların arasında 2018 yılında çıkacak Lenovo, Dell, Acer ve HP gibi markaların modelleri de yer alıyor.

Bu da demek oluyor ki, Xbox One X hem mixed, hem de virtual reality deneyimi yaşatacak. Eğer sorunsuz şekilde gerçekleşirse, Xbox’ın ciddi bir atılım yapacağı ortada. Diğer yandan PS4 Pro ise hâli hazırda son derece keyifli bir VR deneyimi sunuyor ve PlayStation VR destekli pek çok oyun bulunuyor. Özellikle Batman Arkham VR gibi oyunlar son derece olumlu yorumlar almıştı.

Xbox One X vs PS4 Pro: Fiyat

Her ne kadar konsolların sunduğu teknik özellikler önemli bir faktör olsa da, aynı zamanda oyuncular fiyat etiketlerine de dikkat ediyor.

An itibariyle PS4 Pro yurt dışında 400 dolar fiyat etiketine sahipken, şu anda Türkiye’de 1TB boyutundaki Horizon Zero Dawn hediyeli PS4 Pro konsollar yaklaşık 1800-1900 TL arasında satılıyor. FIFA 17 ve Call of Duty Infinite Warfare gibi oyun hediyeleriyle gelen 500GB boyutlu Xbox One S sürümleri ise Türkiye’de 1300 TL’ye satılmakta. Buna rağmen Xbox One X’in yurtdışı satış fiyatı 500 dolar olarak açıklandı, yani PS4 Pro’dan 100 dolar daha pahalı olacak. Dolayısıyla Türkiye’de de Xbox One X’in 2000 TL veya biraz daha üstü bir fiyatla satılmasını bekleyebiliriz.

Sonuç olarak, PS4 Pro fiyat konusunda Xbox One X’den daha avantajlı duruyor.

Sonuç: PS4 Pro mu Xbox One X mi ?

Eğer doğrudan kağıt üstündeki teknik özelliklere bakarsak, açık olarak Xbox One X’in PS4 Pro’ya nazaran daha iyi bir konsol olduğunu söyleyebiliriz.

Gerek bant genişliği, gerek RAM, işlemci ve ekran kartı gibi özellikleri PS4 Pro’dan daha üstün. Üstelik eski oyunları oynatabiliyor ve Ultra HD Blu-ray desteğine de sahip. Tüm bunlar Xbox One X’i PC kalitesine getiren etkenler. Üstelik cihaz Microsoft’un hem en güçlü, hem de en küçük konsolu ünvanına sahip.

Tabii diğer yandan fiyat olarak PS4 Pro’dan daha pahalı olduğunu ve PS4 Pro’nun o çıkana kadar daha oturmuş bir ürün hâline geleceğini de unutmamak gerek. Aynı şekilde Playstation’ın Türkiyede daha meşhur olması ve daha fazla yerli oyuncuya sahip olması yazımızda da belirttiğimiz gibi önemli bir avantaj. Her iki konsolun da kendine has olumlu ve olumsuz yanları olsa da, sonunda Microsoft’un Xbox One X’le Sony’nin bir adım önüne geçeceğini tahmin ediyoruz fakat Kasım ayına kadar yine de bu kadar net konuşmak için biraz erken olabilir.

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Ertuğrul diyor

    Xbox One X donanımsal açıdan güçlü gelecek gibi gözüküyor. Türkiye de PS4ün daha yaygın olması ve Exclusive oyunlar nedeniyle PS4 tercih edilecektir.

  2. özgür diyor

    bende ps4 vardı 1 ay sonra sattım exlusive oyun derler başkada bişe demezler bende aldım ama pişman oldum şu anda bir kaç aya xbox one x alacağım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi