IMDb Puanına Göre Sıralı En İyi Hacker Filmleri

0

Çoğu insan sırf eğlence olsun diye hackerliğe merak salarken, bazıları da kötü amaçlarla veya kendini tatmin etmek için sistemlerin zafiyetlerini araştırmaya başlar. Evvelden beri sinema izleyicilerinin dikkatini çekmeyi başaran bir konu olduğu için son dönemde Hollywood yapımları arasında hackerların etrafında şekillenen senaryolara sahip hacker filmleri öne çıkmaya başladı…

İşte bugüne kadar çekilen en iyi hacker filmleri IMDb puanına göre listelenmiş hali:

The Matrix(1999)

Kült haline gelen Matrix filmi, sinema tarihinin en çok izlenen yapımları arasında da yer alıyor. Bilim kurgu temalı bu filmde, gecelerini “Neo” takma ismini kullanarak bilgisayar korsanlığı yaparak geçiren Thomas Anderson’un Matrix evrenini keşfetmesi ve yaşadığı dünyanın beyinde oluşan bir simulasyon olduğunu fark etmesiyle yaşananları konu almaktadır. Matrix ve Neo’nun hikayesi, 2 farklı devam filmiyle taçlandırılmış ve ortaya Matrix üçlemesi çıkmıştır. Bünyesinde felsefi mesajlar da barındıran Matrix eski bir film olmasına rağmen halen daha güncelliğini korumayı başarmıştır. 1999 yılında vizyona giren film IMDb’de 8.7/10 puana sahiptir. Matrix en iyi film kurgusu da dahil 4 dalda Oscar almıştır.

Benzer Yazılar

Who Am I ( Ben Kimim) (2014)

Alman yapımı olan bu filmde Benjamin Engel isimli bir hacker başrolü oynuyor. Berlin ve Rostock’ta çekilen WhoAm I (Ben kimim?) filminde Engel’in dahil olduğu CLAY grubu ile FRI3NDS ismi verilen bir hacker grubunun sanal rekabeti işleniyor. Yetkinliğini ispatlamak ve sanal ortamda takdir görmek için kendine verilen zorlu görevleri yerine getirmek zorunda olan Benjamin, gizliliğini korumak için de Hanne Lindberg isimli Europol ajanıyla saklambaç oynamaya başlar. Diğer hacker filmlerinin aksine gerçeğe uygunluğu ve sosyal mühendislik üzerine yaptığı bakış açısı ve sürpriz sonuyla oldukça dikkat çekiyor. Keza müzikleri de birçok sinemaseveri cezbetmiştir. Filmle ilgili daha detaylı inceleme için Ben Kimim Film İncelemesi

yazımızı okuyabilirsiniz.

Film 2014 yılında vizyona girdi ve 7.6/10 IMDb puanına sahip.

The Social Network (2011)

Harvard öğrencisi Mark Zuckerberg’in dünyanın en çok kullanılan sosyal ağlarından biri olan Facebook’u kuruş hikayesini anlatan Amerikan yapımı bir film. Mark kendisine yeni bir web sitesi projesiyle gelen iki kardeşin fikirlerinden esinlenerek bir web sitesi kurar. Sitesini şimdi bilinen haline getirene kadar yaşadığı sosyal ve hukuki problemleri filmde görebilirsiniz. Filmin afiş başlığı şu şekildedir; “Birkaç düşman edinmeden 500 milyon dost edinenemezsin”. Ana konusu hackerlık olmasa bile bir web projesi oluşturmak ve geliştirmek hakkında sizlere farklı bir bakış açısı kazandıracaktır. 2 saat uzunluğundaki film 7.7/10 IMDb puanına sahip.

Cyberbully (2015)

İsminden de belli olduğu gibi (Sanal Zorbalık), kötü niyetli hackerın bir bilgisayara sızarak elde ettiği özel belgeleri şantaj amacıyla kullanmasını ele alan İngiliz yapımı bir film. Başrol dünyaca ünlü Game of Thrones dizisinden aşina olduğumuz Maisie Williams oynuyor. Sanal ortamlarda yaptığımız paylaşımlarda ne kadar dikkatli olmamız gerektiğini ve bilgisayarlarımızın güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu filmi izlediğinizde fark edebilirsiniz. 2015 yapımı olan film 1 saat 2 dakika uzunluğunda ve IMDb’de 7/10 puana sahip.

Fifth Estate (2013)

Julian Assange tarafından kurulan WikiLeaks’i bilmeyenimiz yoktur. Bu filmde de WikiLeaks’in kuruluş aşamasında yaşananlar ve Julian Assange’ın başından geçenler işleniyor. Assange’ın beyaz perdeye başarıyla yansıtan Benedict Cumberbatch’in oyunculuğunu büyük bir hayranlıkla izleyeceksiniz. Ana vatanı Avustralya’da hacker olan Assange; Pentagon, Citibank, NASA ve Stanford Üniversitesi’nin sistemlerine sızmayı başarır. Ancak ne yazık ki diğer çoğu hacker gibi kaçmayı başaramaz. 2 saat 8 dakika uzunluğundaki film 6.2/10 IMDb puanına sahip.

Blackhat

Blackhat kötü niyetli hackerlar için kullanılan bir tabirdir. Filmde, işlediği siber suçlardan dolayı sonra yakalanan bir hackerın başka suçluları yakalamak için FBI ile ile iş birliği yapması konu edilmiş. İzleyenlerin pek de beğenmediği 2 saat 4 dakika uzunluğundaki Michael Mann yapımı film IMDb’de  5.4/10 puana sahip.

Algorithm (2014)

Hiçbir gruba bağlı olmadan hackerlik yapmaya devam eden Will, bir anda kendini devletin en gizli dosyalarının saklandığı sunucuya girmiş halde bulur. Geliştirilen tüm gizli proje ve programları bilgisayarına indirir ve olaylar gelişir. 2014 yapımı olan film 1 saat 30 dakika uzunluğunda ve IMDb’de 4.8/10 puana sahip.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi