iPhone Hafızada Yer Açma Yöntemleri [Detaylı Anlatım]

0

Bu yazımızda 16 GB veya 32 GB belleğe (Hafıza) sahip bütün iPhone kullanıcılarının eninde sonunda yaşadığı bir problem olan depolama alanında yer kalmaması sorununa birlikte çözümler arayacağız. Ayrıca yazımızda ” iPhone Hafızada yer Açma ” konusunun yanı sıra iPhone hafızasını daha verimli kullanmak için önerilerde de bulunacağız

iPhone Hafızada Yer Açma Yöntemleri

Gereksiz Önbellek Dosyalarını Temizlemek

Çözüm önerileri sunmadan önce, uzunca süre iPhone kullanmış biri olarak sizlere önemli bir konudan bahsetmek istiyorum.

Apple ürünlerinde kullandığı yazılımlarında her zaman için stabilite ve optimizasyon ile övünür. Elbette bir işletim sistemini stabil tutabilmek için kullanıcının yapabileceklerini sınırlamak ve işletim sistemine uymayacak şeyler yapmasını engellemek gerekebilir. Kullanıcıları bazı konularda kısıtlamak Apple’ın işletim sistemlerinde sık kullandığı bir yöntem.

Fakat bazen kısıtlama işlemini öyle şekillerde yapıyor ki, sizleri bir sonraki modeli veya daha yüksek hafızalı bir modeli almaya zorluyor. Neden bahsettiğimizi bir örnekle açıklayım;

Kullandığınız uygulamalar, bir sonraki seferde daha hızlı açılabilmek için zaman zaman verileri önbellekleyip kaydederler. Instagram veya Web Tarayıcınız buna örnek olarak verilebilir. Instagramda bir kişinin profiline girip fotoğraflarını incelediğinizde fotoğraflar bir süreliğine telefon hafızanıza kaydedilir ve sizin bir sonraki ziyaretinizde fotoğraflar internetten yüklenmeden, telefona hazıfanıza kaydedildiği için direk açılır.

Bu özellik hemen hemen bütün işletim sistemlerinde(iOS, Android, Windows, Mac vs) çeşitli uygulamalarda vardır. Bu elbette çok kullanışlı bir özellik fakat hafıza problemi yaşayan kullanıcılar için bazen bir çileye dönüşebiliyor.

Örneğin Instagram uygulamasının kendisi 120 Megabyte iken 1.5gigabytelık önbellekleme yapmış olabiliyor. Android veya iOS dışında bir işletim sistemine sahip olan cihazlarda bu önbellek dosyaları çok kolay bir şekilde silinebilirken, ne yazık ki iOS’da böyle bir seçenek bulunmuyor. Tek bir tuşla 2-3 GB yer kazanabilecekken iOS kısıtlamaları nedeniyle bu gereksiz önbelleklenmiş dosyaları temizlemeniz için biraz uğraşmanız gerekiyor.

Aynı şekilde her güncelleme sonrası yavaşlayan telefonlar da Apple’ın üst modelleri sattırmak için kullandığı yöntemlerden.

iPhone Kategorisinde İlginizi Çekebilecek Diğer Yazıları

Yüksek Önbelleklemesi Olan Uygulamayı Silip Tekrar Yüklemek

iPhone’ununuzda hangi uygulamanın ne kadar yer kapladığını görebilirsiniz. Bunun için ” Ayarlar -> Genel -> Saklama Alanı ve iCloud Kullanımı -> Saklama Alanı kısmında Alanı Yönet ” seçeneğini seçerek hangi uygulamanın ne kadar boyut kapladığını görebilirsiniz. Aynı ayarlar bölümünde uygulamalara tıkladığınızda ise hangi uygulamanın telefon hafızanıza ne kadar veri kaydettiğini görebilirsiniz.

Eğer sizlerde de Instagram, haber uygulaması, vb. bir program olması gerektiğinden çok daha fazla yer kaplıyorsa, bu programları silip yeniden yüklerseniz uygulamanın tüm önbellek dosyaları silinecek böylece hafızanızda gereksiz yer kaplayan dosyalardan kurtulmuş olacaksınız.

iTunes Store Kullanarak Önbellek Dosyalarını Otomatik Olarak Silme

“Ben hangi uygulama ne kadar yer kaplar bilmem, silip yüklemekle de tekrar uğraşamam” diyorsanız şimdi bahsedeceğiz yöntemi kullanabilirsiniz.

Eğer iTunes’dan yüksek kalitede – yüksek boyutlu bir film satın almayı denerseniz (Film boyutunun hafızanızdaki boş alandan büyük olması gerekiyor) sistem size yeterli alanın olmadığını belirten bir uyarı verecek. Fakat bu sırada yeterli alanı açabilmek için hali hazırda bir miktar önbellek dosyasını silmiş oluyor. Bu işlemi birkaç kez tekrarlayarak telefonunuzda 1-2 GB kadar yer açabilirsiniz.

Gereksiz Uygulamaları Silme

Kırk yılın başında bir girip oynadığınız yüksek boyutlu oyunu veya yüzüne bakmadığınız gereksiz uygulamaları temizleyerek telefonunuzda yeni depolama alanları açabilirsiniz.

WhatsApp Dosyaları İki Kere Kaydediyor

WhatsApp uygulaması gelen video ve fotoğrafları hem kendi uygulama hafızasına hem de film rulosuna kaydediyor. Böylece gelen dosyaların hepsi telefonunuza 2 kez kaydedilmiş oluyor. Eğer Film Rulosuna kaydet seçeneğini kapatırsanız bu durumdan kurtulabilirsiniz.

Ayrıca video ve görselleri otomatik olarak indirme seçeneğini kapatırsanız, ilginizi çekmeyen fotoğraf ve videoların hafızanızın doldurmasını engelleyebilirsiniz. Bu seçeneği kapattıktan sonra eğer WhatsApp’ta bulunan bir görseli Film rulosuna kaydetmek isterseniz ilgili görseli açıp seçenekler kısmından “Görüntüyü Kaydet” Seçeneğini kullanabilirsiniz.

Bulut Depolamayı Kullanın

Fotoğraflarınızı, videolarınızı, çeşitli belgeleri, ses kayıtlarını bulut sistemine yedekleyebilir ve telefon hafızanızdan silerek depolama alanı kazanabilirsiniz. Dropbox, Google Drive, iCloud gibi bulut depolama sistemlerinin uygulamalarını telefonunuza indirip yedeklemeye hemen başlayabilirsiniz. Dosyalara erişmek istediğiniz anda bu uygulamayı açarak dosyalarınıza erişebilirsiniz.

iOS 11’e Güncelleyin ve HEIF Dosya Formatını Kullanın

Apple, iOS 11’le birlikte fotoğraf ve videolar için yeni dosya formatlarını desteklemeye başladı ve bu yeni dosya formatları sayesinde fotoğraf ve videoların kalitelerinde bir değişiklik olmazken dosya boyutları büyük oranda küçülüyor. Fotoğraflar HEIF, videolar ise HEVC formatını kullanıyor. Muhtemelen diğer iPhone kullanıcıları gibi sizin de telefon hafızanızın büyük kısmını fotoğraf ve videoların kapladığını düşünebiliriz. HEIF ve HEVC formatını kullanmak için öncelikle telefonunuzun iOS 11 veya üzeri bir versiyonda olması gerekiyor. Telefonunuzu iOS 11’e güncelledikten sonra şu adımları izleyerek fotoğraf ve videoların dosya boyutlarını düşürebilirsiniz.

Ayarlar > Kamera > Biçimler menüsüne gidin ve Yüksek Verimlilik seçeneğini işaretleyerek yeni HEIF ve HEVC formatlarını kullanmaya başlayın.

Çevrimiçi Olun

Müzikleri veya videoları indirip telefonunuzdan dinlemektense online olarak dinlemeyi tercih edin. Online müzik servislerinden Apple Müzik, Spotify, Deezer, Fizy, TTnet Müzik uygulamalarını kullanarak MP3 ve videoların telefon hafızasında yer tutmasını engelleyebilirsiniz.

iPhone Hafızada Yer Açma ile ilgili uyguladığınız yöntemleri yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yeni bir iPhone almayı düşünüyorsanız, iPhone X mi iPhone 8 / 8 Plus Mı Almalısınız? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer Mac OS X işletim sistemine geçmeyi düşünüyorsanız veya mevcut Mac cihazınızı yenilemeyi düşünüyorsanız Hangi Macbook‘u Almalısınız başlıklı yazımızı okuyarak size uygun olan Mac cihazı daha kolay seçebilirsiniz.

Görüşlerinizi ve kendi uyguladığınız yöntemleri yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi