iOS 11 Yavaşlama Sorunu – iOS iPhone Hızlandırma Yöntemleri

0

Apple yeni işletim sistemi iOS 11’i mevcut iPhone modellerinin yanı sıra eski sürümler için de yayınladı fakat tahmin edeceğiniz gibi bütün cihazlarda aynı performansı almak mümkün değil. Özellikle eski bir iPhone kullanıyor ve iOS 11’in çalışma hızından memnun değilseniz, vereceğimiz ipuçlarına göz atsanız iyi olur.

iPhone 5S – iPhone 6 – iPhone 6S – iPhone 7 – iPhone 8 ve iPhone X için yayınlanan bu güncelleme sonrasın özellikle 6S ve öncesi serilerde bazı yavaşlama sorunları ön plana çıkmaya başladı.

1. Yer Açın

Kapasitesi dolmuş veya o noktaya yaklaşmış bir iPhone daha yavaş çalışacaktır. Gereksiz uygulamaları, kullanmadığınız fotoğraf ve videoları silerek hızı arttırabilirsiniz. Dolayısıyla telefonunuzda mümkün olduğunca bol hafıza alanı bırakın.

iPhone cihazınızın hafızasında yer açma konusunda daha fazla bilgi edinmek için iPhone Hafızada Yer Açma Yöntemleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

2. HEIF Kullanın

iOS 11’le birlikte fotoğraf ve videolar için yeni dosya formatları gelirken, bu sayede boyutları küçülüyor. Fotoğraflar HEIF, videolar ise HEVC formatını kullanıyor. Muhtemelen diğer iPhone kullanıcıları gibi sizin de telefon hafızanızda büyük kısmı fotoğraf ve videoların kapladığını düşünebiliriz. Bunun için Ayarlar > Kamera > Biçimler menüsüne gidin ve Yüksek Verimlilik seçeneğini işaretleyerek yeni HEIF ve HEVC formatlarını kullanmaya başlayın.

iPhone Kategorisinde İlginizi Çekebilecek Diğer Yazıları

3. Uygulamalarınızı Güncelleyin

Eski uygulamalar eğer güncellenmediyse yeni iOS 11’de eskisi kadar hızlı, akıcı çalışmayabilir. Telefonun işletim sistemini güncelledikten sonra aynı işlemi mutlaka uygulamalarınızda da yapın. Bunun için App Store’a girerek güncellemeler kısmından hepsini toplu şekilde indirebilirsiniz.

İndirme işlemi sırasında WiFi bağlantısında olduğunuza emin olun çünkü uygulama güncellemeleri çok yüksek hücresel veri tüketimi yapabilir.

4. Otomatik Güncelleme Yapmayın

Önceki sürümlerde olduğu gibi iOS 11 de arka planda bazı işlemler yapıyor ve güncellemeleri bu şekilde gerçekleştiriyor. Bu sayede zaman tasarrufu sağlansa da, aynı zamanda cihazınızın işlemcisi ve bataryası da daha çok yorulmuş oluyor.

Dolayısıyla Ayarlar > iTunes & App Store yolunu izleyin ve güncellemeler kısmından otomatik indirmeleri kapatın. Bu şekilde telefonun hızında bariz bir artış yaşanacaktır.

5. Arkaplan Uygulama Yenilemeleri

Gereksiz güncellemelerin yanı sıra, aynı zamanda arkaplandaki içeriğin yenilenmesi de telefon performansını düşürecektir. Bunları kapatmak için Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenile kısmına girin ve özelliği kapatın.

Arkaplanda Uygulama Yenileme’yi kapatmak aynı zamanda şarj sürenizin de artmasına yardımcı olacaktır.

Şarj Sürenizi Arttıracak Önerileri Okumak için iPhone  Batarya Süresini Arttırma | Şarj Sorunu Çözümü başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz

6. Saydamlık ve Hareket Ayarları

iOS’ta hareket algılayıcı özellikler bulunurken, bunlar daha iyi bir telefon deneyimi sağlıyor fakat eski cihazlarda performansı da etkiliyor. Dolayısyıla Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Hareketi Azalt kısmına girin ve uygulayın. Aynı zamanda yine Erişilebilirlik menüsünden saydamlığı da azaltın.

7. Konum Servislerini Kapatın

Konum servisleri performanstan çok batarya düşmanı fakat iOS cihazınızda hem batarya, hem de hız sorunu varsa GPS’i sınırlandırmanız şart. Yeni işletim sistemi bu konuda daha çok kontrol imkanı sunarken, artık tamamen açık ya da kapalı şeklinde iki seçenek yok. Bunun yerine GPS’i sadece belli uygulamalara atayabilir, onları kullanırken açılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için de Ayarlar > Gizlilik > Konum Servisleri yolunu izleyerek ayarlarınızı yapın.

Özellikle “Her Zaman” seçeneğini “Kullanırken” şeklinde düzenlemeniz, arkaplanda uygulamaların konum kullanımını azaltacak ve bu sayede hem telefonunuz daha hızlı çalışacak hem de telefonunuzun bataryasını aşırı derece kullanan bu özellik kapatılacağı için iPhone’nunuzun şarjı daha uzun süre dayanacaktır.

 

8. Yeniden Başlatın

Geleneksel yöntemler her zaman işe yarar. Ne zaman cihazınız yavaşlarsa, şüpheye düşerseniz yeniden başlatmayı unutmayın. Özellikle günlerce, hatta haftalarca açık kalan telefonların ara vermesi ve belli bir süreliğine kapanması gerekir.

Bu işlemle arkaplanda önbelleğe alınmış uygulama verilerinin temizlenmesini ve gereksiz uygulama bilgilerinin telefonunuzu yavaşlatmasını önlemiş olursunuz

9. iPhone’ununuzu Fabrika Ayarlarına Döndürün

iPhone’u sıfırlamak veri kaybına yol açabilir bu nedenle öncelikle telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayıp iTunes ile tam bir yedek almanızı tavsiye ederiz.

Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırladığınızda yapmış olduğunuz tüm ayarlar ile birlikte telefonun içindeki bütün veriler (fotoğraflar, rehberiniz, uygulamalarınız vb.) silinir ve yeni bir başlangıç yapmanıza yardımcı olur.

Bu adım için “Ayarlar -> Genel -> Sıfırla -> Tüm İçeriği ve Ayarları Sil” yolunu izlemeniz gerekir.

Dediğimiz gibi işlem öncesi yedek almayı unutmayın.

Yedek içinse telefonunuzu kablo yoluya bilgisayarınıza bağlayın ve iTunes’u açın. iTunes programı telefonunuzu sistemde gördükten sonra karşınıza çıkacak ekrandan Yedekle seçeneğini seçin. Yedekleme işleminin sorunsuz gerçekleştiğinden emin olun.

10. Bataryanızı Değiştirin

Apple, iOS güncellemeleri sonrası telefonları bir miktar yavaşlattığını kabul etti ve bunun gerekçesi olarak da telefonların zamanla azalan batarya kapasitelerinin işlemciler için yeterli olmamaya başladığını belirtti. Bazı kullanıcılar da bataryalarını değiştirdikten sonra telefonlarının bir miktar daha hızlandığını belirtmişler. Bu nedenle eğer telefonunuz tüm yöntemlere rağmen hızlanmadıysa bataryanızı değiştirebilir ve bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Yazımızda iOS’le yavaşlayan iPhone’u biraz daha hızlandıracak bazı detaylardan bahsettik. Yazımız hakkındaki görüşlerinizi ve varsa sizin de çözüm önerilerinizi bizlerle yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Yeni bir iPhone almayı düşünüyorsanız, iPhone X mi iPhone 8 / 8 Plus Mı Almalısınız? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer Mac OS X işletim sistemine geçmeyi düşünüyorsanız veya mevcut Mac cihazınızı yenilemeyi düşünüyorsanız Hangi Macbook‘u Almalısınız başlıklı yazımızı okuyarak size uygun olan Mac cihazı daha kolay seçebilirsiniz.

Lütfen tüm işlemleri dikkatli bir şekilde gerçekleştirin. Bu yazıda uyguladığınız yöntemlerden kaynaklı yaşayacağınız veri kayıplarından veya diğer sorunlardan ogrenio.com sorumlu değildir.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi