WordPress Child Tema Nedir? – Kurulumu – Özellikleri

11

WordPress Child Tema (Türkçe anlamıyla Çocuk Tema veya Alt tema diyenler de var) sisteminizde yüklü başka bir temaya ait (asıl temanız) fonksiyon ve stil özelliklerini kullanan fakat asıl temanın dosyalarına dokunmadan temanın stil ve fonksiyonları üzerinde değişiklik yapmanıza yarayan bir özellik.

Biraz kulağa karışık gelebilir fakat yazımızın devamını okudukça konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Neden WordPress Child Tema Kullanmalıyım?

Aslına bakarsanız Child tema kullanmak için bir çok sebep var. Bunlardan başlıca olanları sıralarsak;

 • Eğer asıl temanızı direk olarak düzenlerseniz, temanızı güncellediğinizde düzenlediğiniz tüm tema dosyalar sıfırlanacağı için silinir. Fakat Child Tema kullanırsanız, sitenize eklediğiniz özellikler ve değişiklikler güncellemelerden etkilenmez.
 • Eklediğiniz özelliklerde bir sorunla karşılaştığınızda temanızı aslına döndürebilirsiniz
 • WordPress Child Tema kullanımı, sitenizi geliştirmek ve yeni özellikler eklemek için harcadığınız süreyi azaltabilir.
 • Tema üzerinde oynamalar yapmak ve WordPress tema geliştirmeyi öğrenmek için güzel bir yol olabilir.

WordPressle ilgili Öne Çıkan Diğer Yazılarımız

Child Temalar Hakkında

Child Tema kullanımıyla ilgili bilmeniz gereken birkaç detay şu şekilde;

Child Tema Mekaniği

Child Temalar dosya bazlı olarak çalışırlar. Eğer kullanmak istedikleri dosya Child Tema klasöründe bulunuyorsa o dosyayı kullanırlar. Eğer bu dosya Child Tema klasöründe bulunmuyorsa bu dosyayı asıl tema dosyasından çağırırlar.

Bu durum için iki istisna vardır. Style.css ve Functions.php

functions.php Çalışma Mekanizması

Child temaya ait function.php dosyasına eklediğiniz değişiklikler, asıl tema dosyasının function.php dosyasının hemen ardından listelenir ve uygulanır. Bu sayede herhangi bir sorunla karşılaşmanız önlenir.

Tema Dosyaları

Eğer functions.php ve style.css den başka dosyalarda da değişiklik yapmak isterseniz, tek yapmanız gereken değişiklik yapmak istediğiniz dosyayı Child Tema dizinine kopyalamak. Yapacağınız değişiklikler asıl temanın üzerine yazılır. Eğer bir problemle karşılaşırsanız child temadaki sorunlu dosyayı silmek yeterlidir.

Eğer asıl temanızda bulunmayan bir dosya ve özellik eklemek istiyorsanız, eklemek istediğiniz dosyayı oluşturabilirsiniz. Örneğin eğer asıl temanızın bir 404 sayfası bulunmuyorsa, Child Temanın bulunduğu dizine 404.php sayfasını oluşturup düzenleyebilirsiniz.

404 Sayfaları Özelleştirme ve SEO’ya etkisi yazımızı da okumayı unutmayın.

Wordpress Child Tema Kurulumu

WordPress Child Tema Yapımı

İşleme başlamadan önce, sitenizin ve temanızın yedeğini almayı unutmayın.

Eklentisiz

Eklenti kullanarak bir child tema oluşturmak isterseniz yazının devamını okuyabilirsiniz.

Düzenlenmemiş bir Temadan WordPress Child Tema Oluşturmak

Not: İşlemlerden önce sitenizin ve temanızın yedeğini almayı unutmayın.

Eğer yeni bir tema kullanmaya başlayacaksanız veya henüz kullandığınız tema üzerinde hiçbir değişiklik yapmamışsanız WordPress Child Tema oluşturmak için bu adımları takip edebilirsiniz. Eğer temanız üzerinde değişiklikler yapmışsanız ve bunu child temanızda kullanmak istiyorsanız yazının alt tarafına doğru ilerleyin.

WordPress Child tema oluşturmak için /wp-content/themes/ dizininde bir yeni klasör ve bu klasörün içine iki yeni dosya oluşturmak yeterlidir. Oluşturmanız gereken dosyalar;

 • …/wp-content/themes/ dizini içine temanıza vermek istediğiniz isimle yeni bir klasör oluşturun. Tavsiye edilen tema ismi şekli, asıl temanın ismine “-child” eklenmesidir. Tema ismi belirlerken isimde hiç “boşluk” olmadığından emin olun.
 • /wp-content/themes/ogreniotema-child
 • NotePad++ veya Visual Basic Code Kullanarak iki boş dosya oluşturun.
 • Dosyalara functions.php ve style.css isimlerini verin.

Bir sonraki adımda Child Temanın style dosyasını düzenleyeceğiz. Style.css dosyası aşağıdaki şemaya uygun olmalıdır. Alanların Türkçe açıklamaları aşağıda bulunuyor. Bölümleri kendi sitenize göre düzenleyebilirsiniz.

 •  Theme Name: -> Tema İsmi
 • Theme URI: -> Tema adresi
 • Description: -> Tema Açıklaması
 • Author:  -> Tema Yapımcısı
 • Author URI: -> Tema Yapımcısının İnternet Adresi
 • Template: -> ogrenioasiltema  (!!!!!!! Buraya asıl temanızın ismini yazmalısınız. !!!!!! )
 • Version: 1.0.0
 • Text Domain:

Style.css dosyası hakkında dikkat etmeniz gerekenler

Template: satırına özelliklerini kullanmak istediğiniz asıl temanızın ismini wp-content/themes/ de göründüğü gibi yazmalısınız. Örneğin; Temanızın ismi dizinde bu şekilde görünüyorsa –> …/wp-content/themes/asiltema “Template” satırına “asiltema” yazmalısınız.

Bunun dışında kalan tüm bölümleri kendi sitenize göre düzenleyebilirsiniz.

Function.php dosyasını düzenleme

Tema dosyalarını çağırmak için son adım functions.php dosyasını düzenleyerek asıl temanın özelliklerini ve görünümünü child temaya entegre etmektir. Eskiden bu özellik için style.css dosyasına @import özelliği ekleniyordu fakat bu yöntemle style dosyasından tüm özelliklerin entegre edilmesi biraz uzun sürebildiği için ve sitenin açılış hızını etkilediğini için; functions.php dosyasına eklenen yeni bir kodla site hızını hiç etkilemeden özellikleri entegre edebiliyoruz.

functions.php dosyası mutlaka <?php etiketiyle başlamalıdır. Aşağıdaki kodları yeni oluşturduğunuz boş functions.php dosyasına ekleyebilirsiniz. Eğer siteniz birden fazla style dosyası içeriyorsa ana style.css dosyasının diğerlerinin özelliklerini de çağırdığından emin olmalısınız. (main.css, ie.css, style.css vs)

Functions.php dosyasını da yukarıdaki kodları ekleyip kaydettikten sonra, oluşturduğumuz style.css ve functions.php dosyalarını wp-content/themes dizininde yeni oluşturduğumuz Child Tema klasörünün içine yüklüyoruz.

Child temanız artık hazır. WordPress sitenize giriş yapıp, Yönetici Paneli > Görünüm > Temalar bölümünde Child Temanızın da listelendiğini görebilirsiniz. Canlı önizleme yaparak temayı deneyebilirsiniz.

Not: Child Temayı aktifleştirdikten sonra menülerin normal şekilde görünmesi için Yönetim Paneli > Görünüm > Menuler alanında “Menüyü Kaydet” butonuna basmanız gerekebilir.

Düzenlenmiş bir Temadan Child Tema Oluşturma

Yapacağımız işlemler, düzenlenmemiş bir temadan wordpress child tema oluşturmaya göre bir nebze daha zor. Fakat bu durum sizi korkutmasın. Burada önemli olan, asıl temanızda yaptığınız bütün değişiklikleri WordPress Child Tema üzerine doğru bir şekilde eklemek.

Her iki yöntemi de kullanmadan önce WordPress sitenizin ve WordPress Temanızın bir yedeğini almayı unutmayın. Child Tema oluştururken bir sorunla karşılaşmanız durumunda yedeklediğiniz WordPress temanızı baştan yüklemeniz yeterli olacaktır.

Öncelikle yukarıda anlattığımız Child Tema oluşturma işlemlerinin aynısını yapın. Ardından;

 • Sitenizde kullandığınız tema dosyaları ile kullandığınız temanın değişikliğe uğramamış halini indirin.
 • Notepad++ veya Visual Basic Code programları yardımıyla style.css dosyalarını karşılaştırın ve değişiklikleri yeni oluşturduğumuz style.css ve functions.php dosyalarına ekleyin.
 • Ana temanızın style.css ve functions.php dosyasında yapmış olduğunuz değişiklikler bu sayede Child Temaya aktarılmış oldu.
 • Eğer temada functions.php veya style.css dosyalarından başka dosyalarda da değişiklik yaptıysanız, değişiklik yaptığınız bu dosyaları oluşturduğunuz child tema dizinine ekleyin. Örneğin; header.php dosyasında bir değişiklik yaptıysanız header.php dosyasını child tema dosyasına kopyalayın.

Eklentili

Düzenlenmemiş bir Temadan WordPress Child Tema Oluşturmak

Öncelikle eklenti kullanarak bu işlemi nasıl yapabileceğinizi anlatalım;

Child Theme Configurator eklentisini yükleyin ve aşağıdaki talimatları uygulayın. Eğer eklenti indirip yüklemeyi bilmiyorsanız, WordPress Eklenti Yükleme Rehberi yazımızı okuyarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 1. Adım: Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra; Yönetim Paneli > Araçlar > Child Themes sekmesine tıklayarak eklenti sayfasını açın.
 2. Karşınıza çıkan sayfadan WordPress Child Tema oluşturmak istediğiniz temayı seçin ve “Analyze” butonuna basın. Bu işlemle eklenti kullandığınız temayı tarayacak ve temanıza en uygun şekilde Child Tema oluşturmak için sizlere otomatik seçenekler sunacak.
 3. Bu özellikler temanıza en uygun şekilde otomatik olarak seçileceği 8. madde hariç değiştirmemenizi tavsiye ederiz.
 4. Wordpress Child Tema KurulumuSekizinci maddede bulunan “Copy Parent Theme Menus, Widgets and other Options” özelliği asıl temanızda kullandığınız bütün menülerin, bileşenlerin ve ayarların Child Tema üzerine kopyalanmasını sağlar. Bu özelliği işaretleyin.
 5. “Create New Child Theme” butonuna basarak yeni temamızı oluşturduk.

Temalar bölümünde oluşturduğunuz temayı görebilir ve canlı önizleme yapabilirsiniz.

Düzenlenmiş bir Temadan Child Tema Oluşturma

Yukarıdaki 5 adımı aynen uygulayın. Buradan sonraki adımlarda, temanızda geçmişte yaptığınız değişiklikleri Child Temaya aktaracağız.

 • Sitenizde kullandığınız tema dosyaları ile kullandığınız temanın değişikliğe uğramamış halini indirin.
 • Notepad++ veya Visual Basic Code programları yardımıyla style.css dosyalarını karşılaştırın ve değişiklikleri Yönetici Paneli > Araçlar > Child Themes sekmesinde bulunan Query / Selector alanda bulunan Raw CSS alanına ekleyin ve aşağıda bulunan “Save” butonuna basın.

Wordpress Child Tema Ayarlar

 • Ana temanızın style.css dosyasında yapmış olduğunuz değişiklikler bu sayede Child Temaya aktarılmış oldu.
 • Functions.php dosyasında yaptığınız değişiklikleri tıpkı eklentisiz versiyonda olduğu gibi elle düzenlemeniz gerekiyor. Oluşturduğunuz Child Temanın Functions.php dosyasını indirin ve yaptığınız değişiklikleri bu dosyaya ekleyip tekrar yükleyin.
 • Eğer header.php, footer.php gibi dosyaları değiştirdiyseniz bu dosyaları Yönetici Paneli > Araçlar > Child Themes > Files sekmesinden kopyalayabilirsiniz.

 • Yine Files sekmesini kullanarak Child Temada bulunmasını istemediğiniz dosyaları silebilirsiniz.

Not:  Bu makalede belirtilen yöntemleri uygulamak tamamen kendi sorumluluğunuzdadır. Yapacağınız değişikliklerden kaynaklanabilecek herhangi bir sorundan Ogrenio.com sorumlu değildir. Lütfen sitenizde değişiklikler yapmadan önce, tema dosyalarınızı ve mümkünse tüm sitenizin yedeğini almayı unutmayın.

Kaynak: WordPress CodexWPBeginnerWPMU Dev

Bu yazımızda WordPress Child Temaların Çalışma Mekaniği ve Kurulumu hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Yazımız hakkındaki görüşlerinizi yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
11 Yorumlar
 1. Derman diyor

  Dostum selamlar.. Hep child temasını merak ederdim lakin yazıdan da bir şey anlamadım. Temayı kurdum düzenledim siteyi hazırlamaya devam ediyorum bundan önce de 4 kez tema değiştirdim. Child teması da yanında geliyor ama bilmediğim için nedir ne degildir hep es geeçtim bu mevzuyu. Bazı siteler wpdetektorden baktıgında child teması kullanıyor gorunuyor nıcın kullanıyorlar diye hep merak etmısımdır.

  Yazınızda tema güncellenirse sorun yaşarsınız demişsiniz kısaca. Ben temayı asıl temadan düzenliyorum. Şimdi güncelleme gelirse ne yapacagım gidecek mi hersey? Sorum şu ; düzenlemenin yüzde 20’sindeyim. Şu anda child temaya nasıl geçebilirim ve %20 ‘lik kısmı çocuk temasına geçirebilir miyim? Ve son soru asıl temadaki her şeyi cocuk temasında da kullanabiliyor muyum? Saçma sapan bi yorum olduysa mazur gör. İki ay önce sadece domain satın almayı bilen biriydim.

  1. Korialstrasz diyor

   Merhaba,

   Öncelikle sorularınıza cevap vermeden önce ilerleyen günlerde yazıyı düzenleyip daha anlaşılır şekilde açıklamaya çalışacağımı belirteyim. Şimdilik kısa ve basitçe açıklarsak; child tema ana temanızdaki dosyalar üzerinden çalışır. Child temalar ana temaların sahip olduğu bütün özelliklere sahiptir. Çünkü Child temalar, ana tema klasöründeki dosyaları işleyen ve değişiklik yaptığınızda, bu değişiklikleri ana temadaki dosyaların üzerine ekleyen-değiştiren bir sistemdir. Ana tema dosyalarının güncellenmesi child temaya eklediğiniz özelliklerin kaybolmasına neden olmaz. Bu özelliklerin güncellenen dosyalara da eklenmesini sağlar.

   Sorunuza gelirsek de evet, child tema kullanmıyorsanız her güncellemeden sonra yaptığınız değişiklikleri kaybedersiniz. Çünkü güncelleme sonrası bütün tema dosyaları sıfırlanır. Yaptığınız değişiklikleri child temaya aktarabilirsiniz. Öncelikle functions.php ve style.css dosyalarında yaptığınız değişiklikleri child tema dosyasında bulunan functions.php ve style.css dosyalarında da uygulayın. Bu iki dosya dışında değişiklik yaptığınız dosyaları da child tema klasörüne atın.

 2. mustafa diyor

  Merhaha child tema kullanıyorum. ana temadaki header php dosyasını kopyaladım. chid temaya attım.
  sonra google analisty kodunu görünüm düzenlede ekledim ama kon sayfa kaynağını görğntülediğimde görünmüyor.
  bu normal mi?

  1. Korialstrasz diyor

   Merhaba,

   Normalde sayfa kaynağı görüntülendiğinde Google Analytics kodunun da gözükmesi gerekir. Muhtemelen Child temaya kod ekleme sırasında bir hata oldu ve bu nedenle kod gözükmüyor.
   Kodu doğru eklediğinizden emin olun veya ücretsiz bir eklenti olan Monster Insights for WordPress eklentisini kurabilirsiniz ve eklenti yardımıyla kodu ekleyebilirsiniz.

 3. osman diyor

  Üstadım merhabalar. sizden ve sayfanızdan o kadar faydalandım ki size ne kadar teşekkür etsem azdır. Fakat bir problemim var. Acaba benim siteme mobilden bakabilir misin bir. menü çubuğu ara çubuğu ve sosyal medya çubuklarının hepsinde kutu içerisinde çarpı işareti sembolü çıkıyor. (şu resimdeki gibi [resim linki kaldırıldı] )

  1. Korialstrasz diyor

   Merhaba,
   Olumlu yorumlarınız için teşekkürler,
   Yoruma site linkinizi eklememişsiniz. Sadece görsel vardı. Ona göre göre yorum yapmak gerekirse;
   Bu sorunun bir çok sebebi olabilir. style.css dosyanızdan bu görseller çağırılırken bir hata oluyor olabilir. Görsel boyutları mobil çözünürlüğe göre tekrar boyutlandırılmıyorsa veya uyumsuzsa da böyle bir sorun olabilir.

   İyi çalışmalar

 4. Erdinç diyor

  Bir kaç yerde okumuştum bu konuyu yine anlamamıştım. Şimdi sayenizde anladım ne işe yaradığını sağol varol…. 🙂

 5. degrade diyor

  Hocam merhabalar, yazınızı okudum sormak istediğim birşey var, tema için child oluşturup orjinalini koruyoruz peki bu işlemler eklentiler için de geçerli midir? Sonuçta bir tema satın aldığımızda içerisinde kendiliğinden eklenmiş yada eklenip aktifleştirilmesi zorunlu eklentiler oluyor. Onları nasıl child temanın içerisine dahil ediyoruz?

  Emeğinize sağlık
  İyi çalışmalar

  1. Korialstrasz diyor

   Child Tema eklentileri de kapsamaktadır çünkü Child temadaki tüm özellikler asıl temadan çekilmektedir.

   1. degrade diyor

    Merhaba Hocam,
    cevabınız için teşekkürler ama Onları nasıl child temanın içerisine dahil ediyoruz? diye de sormuştum?
    Eğer biliyorsanız paylaşırsanız çok sevinirim.

    Teşekkürler

 6. Hüseyin Sevinç diyor

  Merhaba ben de Unit adında hazır bir child tema kullanıyorum. Üst teması Founder. Unit içerisinde başlığa google adsense kodu eklemek istiyorum ancak child tema da header.php kısmı yok. Üst temasında var. Üst temasınadaki header bölümüne eklesem child temasını da etkiler mi yoksa farklı bir yol mu izlemem lazım? Fooder-Header eklentisi kurmak istemiyorum açıkçası. Bir sürü eklenti doluyor bir süre sonra gereksiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi