iPhone Aşırı Isınma Sorunu ve Çözümü [iOS 12]

4

Özellikle iPhone 5S, iPhone 6S veya iPhone 7 gibi daha eski sürüm Apple telefonları kullanan kişiler, iOS 11 güncellemesinin ardından cihazlarının çok fazla ısındığını, Home tuşunun rahatsız edici şekilde sıcaklaştığını söylüyorlar. Hatta öyle ki iPhone ısınma sorunu son çıkan iPhone 8 ve iPhone X modellerinde dahi yaşanabiliyor.

iPhone Isınma Sorunu Nasıl Çözülür?

Dürüst olmak gerekirse, iPhone ısınma problemi en yaygın iOS problemleri arasında yer alıyor ve günlük kullanımda sıklıkla karşımıza çıkıyor. Genellikle telefonunuz şarjdayken ya da yeni iOS güncellemesi sonrası meydana gelirken, kullanıcılar da ‘Neden iPhone’um ısınıyor?’ sorusunu yöneltiyor.

Normalde bu ısınma durumu çok önemli değil çünkü aslında iPhone’u bir ‘mini bilgisayar’ gibi düşünebilirsiniz. Yani çalıştıkça içindeki bileşenler doğal olarak ısı üretiyor fakat sorun şu ki, bilgisayarların aksine iPhone’da fan veya herhangi başka bir soğutucu donanım bulunmuyor.

 

Yine de bu demek değil ki, iPhone fazla sıcak hâle geldiğinde görmezden geleceğiz. Telefonunuz olağan dışı şekilde ısındıysa, elinizi yakacak durumdaysa dikkat etmeniz şart. Çünkü daha ciddi problemlere yol açabileceği gibi, sık kullandığınız akıllı telefonun akıbeti teknik serviste de bitebilir. Yazının kalanında ise iPhone ısınma sorunu nasıl çözülür sorunuza yanıt vereceğiz.

iPhone X / 8 / 7 / 6 /5 Çok Isınıyor – Çözümü

1. iPhone Kılıfı – Kapağı

Kapakların telefon ısısını arttırması sizi şaşırtabilir fakat bu aslında bilinen bir gerçek. Özellikle de yaz aylarında, dışarıda hava zaten kavurucu hâldeyken, cihazın üstündeki kapak – kılıf ısı dağılımını engelleyecektir. iPhone bu durumda giderek daha fazla ısınır ve tek çözüm de çok bunaltıcı havalarda cihazı kılıfsız kullanmaktır.

 

2. Kötü Ağ Bağlantısı ya da USB Bağlantı

Bağlantının zayıf veya sıkıntılı olduğu bölgelerde, iPhone doğru bir bağlantı kurmak için fazla vakit ve performans harcar. Bu da daha çok enerji kullanmasına sebep olurken, ardından batarya ısısı artar.

Çözüm olarak tavsiyemiz ağ bağlantınızı sıfırlamanızdır. Bunun için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu izleyin ve ardından telefonunuzu yeniden başlatın. Bu durumda Wi-Fi şifrenizi telefonunuz unutacaktır. Dolayısıyla bilmiyorsanız öncesinde bir yere not etmeyi unutmayın.

Ayrıca görüyoruz ki, iPhone orijinal USB ile değil de, farklı marka kablolarıyla bağlandığında da ısınıyor. Apple orijinal aksesuar kullanımının üstüne düşen bir firma olduğu için, tavsiyemiz yan sanayi markalardan kaçınmanız. Çözüm olarak uçak moduna geçmeyi deneyebilir, ardından ısınmanın devam edip etmediğine bakabilirsiniz.

iPhone Kategorisinde İlginizi Çekebilecek Diğer Yazıları

3. Şarj Sırasında Kullanım

Biliyoruz ki birçoğunuz şarj sırasında da iPhone’unuzu elinizden düşürmüyor ve kullanmaya devam ediyorsunuz. Açıkçası bu kesinlikle tavsiye edilmiyor çünkü herkes tarafından kabul edilir ki, bir cihaz şarj esnasında daha çok ısı üretir ve kullanıma devam etmeniz de sıcaklığı iki kat arttırır.

Şarj sırasında oyun oynamak, telefonu kullanmak ‘ateşe körükle gitmek’ gibiyken, ya oyun oynamayı bırakın ya da telefonu şarjda tutmayın.

4. İşlemci Kullanım Sorunu

Eğer telefonunuz fazla ısınıyorsa, arkaplanda çalışan çok fazla uygulama olabilir. Ayrıca çok fazla oyun oynayan biriyseniz, işlemci kullanımıyla beraber ısı da artabilir. Oyunlar, veri kullanımı (Facebook, Twitter, e-postalar vb.), veri aktarımı gibi eylemler işlemci kullanımını yükseltecektir.

Ardından Ayarlar > Genel > Arkaplanda Uygulama Yenileme yolunu izleyerek kullanmadığınız uygulamarın, multiplayer oyunların, App Store, iTunes Store gibi uygulamaların kullanımını devre dışı bırakın. Daha sonra telefonu tekrar başlatın.

5. Apple’dan Destek İsteyin

Yukarıda bahsettiğimiz çözümlerin hiçbirisi işe yaramadıysa, iPhone’unuzun arızalı olma olasılığı epey yüksek ve bu fazla ısınma durumu devam ederse, cihazınız kalıcı hasar alabilir. Dolayısıyla çok geç olmadan önce Apple servisine başvurarak probleminizi açıklayın.

iPhone hakkında daha fazla rehbere ulaşmak için sitemizde bulunan iPhone kategorisini ziyaret edebilir ve sık görülen hataların çözümünün yanı sıra telefonunuz hakkında bilmediğiniz özellikleri anlatan rehberlere de ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
4 Yorumlar
 1. Akif diyor

  Kullanılan kılıf ve şarjdayken oynamak çok etkiliyor gerçekten. Kaliteli ama ince kılıflar tercih etmek gerekiyor

 2. Kadir diyor

  Tlfnum iPhone x tir aşırı bir derece ısınıyor

 3. iPhone sever diyor

  Kılıfın işe yaracağını bilmiyordum ama sevdim şey sorucam arkası sulu kılıflar kullanamaz mıyız ?

 4. Vicdan diyor

  Benim 8 plus telefonum. Bir anda kapandı şimdi ne şarj alıyor nede açılıyor ilk kapanmadan önce hiç ısınma yoktu bir anda kapanıp power tusunun alt kısmı inanılmaz derecede ısındı muhtemel kısa devre söz konusu çünkü tüm sarji bitirdi ve açılmıyor.daha öncede bir kere daha oldu aynı şekilde ama bir saat sonra şarj almaya başladı

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi