Windows’ta XCode Kurulumu ve iOS Uygulaması Geliştirme Yöntemleri

0

Bir iOS uygulaması geliştirmek istiyorsunuz fakat bir Mac bilgisayara sahip olmadığınız için bu hedefinizi yada projenizi hep erteliyor musunuz? Artık iOS uygulaması geliştirmek için bir Mac bilgisayara ihtiyacınız yok. Yazımızda; iOS uygulaması geliştirmek için kullanılan, Apple tarafından geliştirilmiş olup sadece MacOS cihazlarda çalışan Xcode programını Windows 7, Windows 8 ve Windows 10’da nasıl kullanabileceğinizi öğreneceksiniz.

Xcode Nedir?

Yukarıdaki girişte biraz Xcode’dan bahsetmiş olduk. Xcode sadece MacOS işletim sistemine sahip cihazlarda çalışan bir IDE(Integrated Development Environment) yani çoklu özelliklerin entegre edildiği bir program geliştirme aracıdır. Xcode’daki araçlar özellikle iOS, MacOS, Apple TV ve Apple Watch gibi cihazlara uygulama geliştirmek için özelleşmiştir. Xcode yalnızca MacOS işletim sistemlerde çalıştığı için Windows’ta MacOS işletim sistemini kullanabilmemiz için elimizde sadece dolaylı yollar kalıyor.

Yazımızda MacOS yüklü bir sunucuyu kiralamaktan kendi Windows yüklü bilgisayarınızı sanal makineye dönüştürüp Mac OS yüklemeye kadar bir çok farklı yöntemden sizlere bahsedeceğiz.

Windows’a MacOS Kurulumu

Windows’ta MacOS kullanabilmenin 2 yöntemi var. Bu yöntemler;

    1. Windows’a VMware / VirtualBox Sanal Makine yöntemleriyle MacOS kurmak
    2. Sisteminize sıfırdan Windows kurar gibi ön yükleme (boot) ile Hackintosh kurmak (Hackintosh’da tüm donanımları hackintosh için geliştirilmiş sürücülerle sisteme tanıtmanız gerekiyor. Oldukça zaman alan bir işlem fakat genel olarak sanal makine kullanımına göre daha performanslı olduğunu söyleyebiliriz.)

Bilgisayarınızı 2 yöntem için de benzer sistem özellikleri gerekiyor. Burada önemli olan şey AMD işlemci kullananlar hem sanal makine kurulumu yaparken hem de Hackintosh kurulumu yaparken işlemciyi sisteme uygun hale getirebilmek için ekstra yamalar yüklemeleri veya direk MacOSX’i kurarken AMD için yamalanmış dosyaları kullanmaları gerekiyor.

Önemli Not: Sanal Makine ve Hackintosh kurulumları çeşitli yamalarla Windows için uygun hale getirilir. Bu işletim sistemleri 3. kişiler tarafından düzenlendiği ve yamalandığı için ciddi güvenlik açıklarına , gizlilik ihlallerine sahip olabilir. Bu sistemleri kullanmak tamamen kendi sorumluluğunuzdadır.

 

Windows 7/8/10’da XCode Kullanabilmek İçin Gereksinimler

  • Mac OS X veya üst versiyonların kurulu olduğu bir sanal makine (VirtualBox veya VMware)
  • Xcode’u indirip sanal makinenize kurabilmek için bir Apple Kimliği
  • Çift Çekirdekli İntel İşlemci ( AMD işlemcilerde bazen uyum problemleri olabiliyor. Uygun kurulum dosyaları seçmelisiniz.)
  • Minimum 2 GB RAM’e sahip olmalısınız. Fakat tavsiye edilen 4 GB ve üstüdür.
  • Bilgisayarınızın hard diskinde sanal makina ve Xcode kurulumu için yeterli alan (30 GB)

 

Öncelikle VirtualBox veya VMware Player isimli sanallaştırma programlarından birini tercih etmelisiniz. VirtualBox ücretsizken VMWare’ın hem ücretli hem de ücretsiz sürümleri vardır. Günlük kullanımlar için VMWare’ın ücretsiz olan sürümü VMWare Player’ı kullanabilirsiniz.

Biz sizlere daha sonra yayınlayacağımız bir yazımızda detaylı bir şekilde VMWare ile MacOS kurulumunu anlatacağız. Yazı yayınladığında linki buraya eklenecektir.

3. Parti Uygulamalar Kullanın

Xamarin
C# kullanarak mobil uygulama yazmanıza yarayan Xamarın ile Android, iOS ve Windows için uygulamalar ve programlar geliştirebilirsiniz. Use C# to build a mobile app that you can deploy natively to Android, iOS and Windows.

Appcelerator
Bir diğer program olan Appcelerator ile yine Javascript ile mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz.

PhoneGap
HTML, CSS ve JavaScript kullanarak hibrit – çoklu platformda çalışan uygulamalar geliştirebilirsiniz.

React Native
React Native ile Javascript kullanarak iOS için mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz.

Bulut Sistemi ile bir MacOS Kiralayın

Eğer MacOS işletim sistemli bir bilgisayar alamıyorsak bu kiralayamayacağımız anlamına gelmiyor. Eğer tüm sanal makine işlemleri ile uğraşmak size zor geliyorsa internet tarayıcınız üzerinden Xcode kullanmanızı sağlayan bulut servisleri bulunuyor.

Açıkcası zor durumda kaldığınızda, acil yetiştirmeniz gereken bir proje olduğunda ve bir sanal makineye MacOSX kurup ayarlarını yapacak vaktiniz yoksa bu sistemlere bir göz atabilirsiniz.

Aylık 10-15 $ gibi ücretlere MacOS ve son sürüm Xcode’un kurulu olduğu bir sunucuya bağlanabilir ve Xcode ile uygulama geliştirmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca saatlik olarak hizmet alabileceğiniz siteler de mevcut.

MacInCloud, VirtualMacOSX, XcodeClub bilinen bazı MacOS bulut siteleridir.

Sistemleri kendim test etmediğim için bir yorumda bulunamayacağım fakat fiyatlarının pek uygun olduğu söylenemez. Mecbur kalmadığınız sürece sanallaştırma çözümleri hem daha fazla maliyetli hem de daha zor kullanımlı olacaktır.

Xcode’u Windows bir bilgisayara nasıl kurabileceğinizi sizlere anlatmaya çalıştık. Eğer sizin de Windows üzerinde Xcode kullanmayı sağlayan yöntemleriniz varsa bunu yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

iOS hakkında daha fazla içerik okumak için iOS kategorimizi ziyaret edebilirsiniz. Eğer kendi web sitenizi / Blogunuzu kurmak istiyorsanız Adım Adım WordPress Site Açma Rehberi başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi