Lenovo Cardio Plus Akıllı Bileklik – Detaylı İncelemesi

2

Akıllı aksesuarlar ve giyilebilir teknolojiler günden güne hayatımızda daha fazla yer edinmeye başlıyor.  Şık görünen bir aksesuar olmanın yanı sıra, akıllı özellikleriyle hem hayatımızı kolaylaştırabiliyor hem de aktivite takibi özellikleriyle kalp hızımızı ölçebiliyor, uyku analizi yapabiliyor ve spor sırasında tükettiğimiz kaloriyi hesaplayabiliyorlar.

Ogrenio.com olarak biz de bu yazımızda hem uygun fiyatlı hem de akıllı özellikleriyle ön plana çıkan bir Akıllı Saat / Akıllı bileklik olan Lenovo Cardio Plus HX03W ürününü inceleyeceğiz. İncelememizde Lenovo Cardio Plus akıllı bilekliğin kutu açılışı, tasarımı, sahip olduğu – iddaa ettiği önemli özellikleri,  artıları ve eksileriyle değerlendireceğiz.

Gearbest’in incelememiz için bize yolladığı ürünü, Gearbest alışverişi ve kargo süreci hakkında detaylı bilgilendirmeyi de yazımızda bulabilirsiniz.

İncelememize geçmeden önce buraya tıklayarak ürünün Gearbest sayfasına ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda Youtube kanalımızda hazırladığımız inceleme videosunu izleyerek cihaz hakkında detaylı bilgi edinebilir; kutu açılışını ve akıllı bilekliğin tasarımını daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Youtube videosu yakında buraya eklenecektir.

Lenovo Cardio Plus Özellikleri

Ürünün incelemesine başlamadan önce sistem özelliklerinden sizlere kısaca bahsedelim.

0.96″ inc OLED ekrana sahip olan bileklikte 85 mAH gücünde bir batarya bulunuyor ve bu batarya 7 güne kadar cihazın açık kalmasını sağlayabiliyor. Bluetooth 4.2 özelliğine sahip olan Lenovo Cardio Plus aynı zamanda su ve toza dayanıklılık konusunda IP68 sertifikasına sahip.

Cihazın akıllı özelliklerinde ise,

 • Kalp hızı monitorizasyonu
 • Uyku analizi özelliği ön plana çıkıyor.
 • Anti Uyku özelliğini aktif ettiğinizde ise cihaz uykuya geçtiğinizi hissederek titreşir ve uyanık kalmanızı sağlar.
 • Bluetooth ile bağlı olan akıllı telefonuzdaki çağrıları ve bazı bildirimleri sizlere iletebiliyor.
 • 5 adete kadar ayarlanabilen alarm özelliği sayesinde sabahları vaktinde uyanmanıza yardımcı oluyor.

Yukarıda belirttiğimiz özelliklerin ne kadar efektif çalıştığını, analizlerin ve özelliklerin doğru olup olmadığını yazımızın devamındaki uzun süre kullanım sonuçları bölümünde bulabilirsiniz.

Kutu Açılışı – Kutu İçeriği

Ürün aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi küçük kare bir kutu içerisinde geliyor. Kutunun içerisinden Lenovo Cardio Plus ürünü ve ürünün İngilizce Kullanma Kılavuzu çıkıyor. Evet ürünün yanında şarj kablosu yok. Çünkü kayışlardan biri çıkabiliyor ve üzerinde bulunan USB girişi ile şarj edilebiliyor.

Kutunun üzerini okuduğumuzda, ürünün Lenovo tarafından başka bir bilişim şirketine yaptırıldığını ve Lenovo ismiyle satıldığını görüyoruz. Yani muhtemelen Lenovo ürün için sadece isim haklarını vermiş ve bunun üzerinden gelir sağlıyor. Bu durumdan kaynaklanabilecek sorunlara yazımızın devamında Uygulama ve Destek kısımlarında değindik.

 

Koruyucu kılıfı ve ekran üzerindeki jelatini çıkarıp incelememize başlıyoruz.

Lenovo Cardio Plus Tasarımı

Genel Görünüm

Gayet şık bir tasarıma sahip olan Lenovo Cardio Plus Bileklik, dikdörtgen şeklinde bir ekrana sahip. Boyut olarak günlük hayatta kullandığımız bilekliklerden çok az daha kalın olduğunu söyleyebiliriz. Küçük bir ekrana sahip olması ve ekranı kapalıyken bir bileklikten ayırt edilemiyor olmasının oldukça hoşuma gittiğini söylemeliyim. Kol saatlerine benzemiyor olması ve ekranının küçük olması sayesinde bir kol saatiyle birlikte de takabilirsiniz..

Kayışlar

Ürünün çift kilit sistemli plastik bir kayışı var. Bu sayede bileğiniz ince veya kalın olsa bile Lenovo Cardio Plus bileğinizi gayet güzel bir şekilde sarıyor.

Kayıştan dolayı ilk başlarda çekincelerim vardı. Kalitesiz kayışlar suyla temas ettiğinde veya terlediğinizde yani ıslandığında plastik kokusu yayabiliyor ve bu bazen sinir bozucu olabiliyor. Lakin Lenovo Cardio Plus’u yaklaşık 3 gün boyunca bileğimden çıkarmadan test ettim ve böyle bir durumla karşılaşmadım.

Ekran

Tasarım konusunda en büyük eleştirimiz ekran hakkında olacak.

Gün Işığında Görülmeyen Ekran

Cihazın 0.96″ büyüklüğünde OLED ekranı bulunuyor. Saat göstergesi için 3 farklı ayarlanabilir görünüm mevcut. Buraya kadar her şey güzel lakin ekranın parlaklığı oldukça az. Gün ışığında ekranı görebilmek neredeyse imkansız. Kapalı alanlarda ve akşam saatlerinde ise bir sorun yok.

Şarj Girişi

Ürünü şarj etmek için dokunmatik tuşunun olduğu tarafta kayışı çıkarıp bir USB girişe takmak gerekiyor. Fakat bu kayış özellikle ilk seferde oldukça zor açılıyor. Açıkçası kayışı çıkarmaya çalışırken cihazı kırmaktan korkmadım değil.

Kayışların iki tarafı da çıkabiliyor bu nedenle eğer farklı renkte uyumlu kayış bulabilirseniz değişimli olarak farklı renkleri de kullanabilirsiniz. Biz ürünün siyah rengini tercih ettik fakat ürünün Mavi – Kırmızı – Turuncu gibi renk seçenekleri de bulunuyor.

Tasarım konusunda beni genel anlamda (ekran parlaklığı hariç) tatmin ettiğini söyleyebilirim. Fakat diğer tüm özellikleri için aynı şeyi söyleyemeceğim. Gelin ürün incelemesine devam edelim.

Lenovo Cardio Plus iOS / Andorid Uygulaması

Yukarıda genel olarak özelliklerinden bahsetmiştik. Lenovo Cardio Plus’ı tüm özellikleri ile birlikte kullanabilmeniz için iOS ve Android uygulamasını indirmeniz gerekiyor. İşte burada da ürünle ilgili ciddi bir eleştiri sunacağım.

Kutu açılışı kısmında, ürünün Lenovo tarafından değil, aracı başka bir firma tarafından Lenovo isim haklarını kullanarak yapıldığından bahsetmiştik. Ürünün uygulaması da aynı şekilde Lenovo tarafından değil bu firma tarafından kullanıma sunulmuş bulunuyor.

Gizliliğin önemli olduğu, önemli sosyal medya sitelerinin bile kişisel veya anonim verilerin korunmasına özen göstermediği bu günlerde Lenovo Cardio Plus’ı kullanmak için pek bilinmeyen bir firma / uygulama yapımcısının yaptığı bir uygulamaya güvenmemiz ve verilerimizi emanet etmemiz gerekiyor.

Uygulamanın pek çok özelliği bulunuyor. Uygulama sayesinde verilerin düzenli işlenmesini ve takibini daha kolay yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra; cihazla bağlantı kurarak Alarm ayarlama, telefonunuza gelen bazı bildirimleri akıllı bileğinizde görme gibi seçenekleri ayarlayabilirsiniz.

Bunun dışında uyku analizi takibi ve verilerin düzenli işlenmesi için uygulamanın kullanılması şart.

Uygulamayı yükleyebilmek için Android 4.4 ve üzeri veya iOS 8 ve üzerinde işletim sistemi kullanan bir akıllı cihaza ihtiyacınız var. Uygulamanın ismi ve yükleme adresi kullanım kılavuzunda bulunuyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar (Yeni Sekmede Açılır)

Lenovo Cardio Plus Akıllı Özellikleri

Geldik cihazın vaad ettiği özelliklerin incelemesine. Bu kısımda eleştirimin dozunu bir miktar daha arttıracağız.

Öncelikle cihazın özelliklerini hızlıca hatırlayalım.

 • adım sayma – sport modu – yakılan kalori göstergesi
 • uyku analizi
 • Nabız ölçme
 • alarm – anti uyku
 • akıllı telefonunuzdan bildirimleri görüntüleme

Adım Sayma ve Sport Modu

Cihazın adım sayma, hareket hesaplama özelliği günlük kullanımda oldukça başarısız. Cihaz attığınız adım

lenovo-akilli-bileklik
Adım Takibi

sayısını normale göre oldukça fazla gösteriyor. Elbette cihazın bilekte olması normal kol hareketlerimizi de adım gibi algılamasına neden olabilir fakat bu kadar büyük bir fark olması cihazın hemen hemen her hareketi adım gibi algıladığını gösteriyor.

Adım sayma özelliği koşu yaparken, veya yürüyüş yaparken cihazın sahip olduğu Sport modunu aktif ettiğinizde gerçeğe daha yakın sonuçlar veriyor.

Günlük atılan adım sayılarını iOS cihazlarınızda ki Sağlık bölümünden, Android cihazlardaki Google Fit bölümünden karşılaştırabilirsiniz.

Kalp Hızı Analizi

Kalp Hızı Takibi

Lenovo Akıllı Bileklik, her 15 dakika bir otomatik olarak nabzını (kalp hızınızı) ölçüyor. Bu ölçümleri de karşılaştırdığımda ölçümlerin genel olarak gerçek rakamlara gayet yakın ve doğru olduğunu gördüm.

Kalp hızınız belirli bir oranı aştığında cihaz titreyerek sizi uyarabiliyor. Ayrıca telefonla cihazı eşlediğinizde tüm gün içindeki ortalama olarak kalp hızınızı uygulama üzerinden görebiliyorsunuz.

Uyku Analizi

Cihazın en merak ettiğim özelliklerinden birisi uyku analiziydi. Açıkcası genel olarak beni tatmin ettiğini söyleyebilirim.

Cihaz uykuya geçtiğiniz ve uyandığınız saatleri otomatik olarak algılıyor. Muhtemelen üzerindeki sensörler, yatay pozisyonda bulunduğunuzu ve belirli sürelerde hareketsiz kaldığınız fark ediyor ve buna göre bir uyku başlangıç  ve bitiş saati oluşturuyor. Uyku boyunca da kalp hızınız ve hareketleriniz ölçülüyor. Bu sayede uykunuz derin uyku ve hafif uyku uyku olarak sınıflandırılıyor.

Uyku Analizi

Hem düzenli nabız ölçümü, hem de hareket analizi yaparak uyku değerlendirmesi yapması uyku problemi yaşayanların uykularını takip etmeleri için faydalı olabilir.

Alarm – Anti Uyku Modu

Akıllı bilekliğinizi mobil uygulamaya bağlayarak 5 adete kadar alarm oluşturabilirsiniz. Alarm çaldığı sırada bileklik 4-5 kez titreşiyor ve eğer sizden yanıt gelmezse 5 dakika sonrasına erteleniyor. Bu haliyle açıkçası pek uyanmanızı sağlamıyor ama telefon alarmınıza ek olarak bir de bu seçeneği deneyebilirsiniz.

Anti – Uyku Modunu ise uyumamanız gereken durumarda kullanabilirsiniz. Modu aktif ettikten sonra eğer bileklik hareketsiz kaldığınızı fark ederse titreşmeye başlıyor. Böylece uyanık kalmanızı sağlıyor.

Akıllı Telefon Bağlantısı

Cihazı bluetoothla akıllı telefonunuza mobil uygulama ile bağladıktan sonra, uygulama içindeki ayarlardan hangi bildirimleri cihazdan almak istediğinizi seçebiliyorsunuz.

Gelen çağrıları, SMSleri, Whatsapp, Facebook, Instagram bildirimlerini akıllı bilekliğinizde görüntüleyebiliyorsunuz. Bilginiz olsun, mesaj içeriklerini de gösteriyor.

Lenovo Cardio Plus Şarj Süresi

Cihazı 3 gündür kadar aktif olarak kulladım. Bir sürü test yaptım. Yani açıkçası günlük ortalama kullanımdan daha fazla cihazla uğraştım ve cihazın şarjı 3 günde %85’ten %50 ye düştü. Yani akılı bileklik vaad ettiği 7-10 güne kadar şarj süresi karşılıyor diyebiliriz.

Şarj süresinin de yaklaşık 2-3 saat olduğu söylenmiş fakat bunu henüz test edebilme fırsatım olmadı.

Teknik Destek

Cihazın Lenovo tarafından başka bir firmaya yaptırıldığını, Lenovonun sadece isim haklarını paylaştığını daha önce söylemiştik. Durum böyle olunca, Lenovo resmi internet sitesinde ve resmi destek forumlarındaki teknik destek ekibi size çok faydalı olamıyor. Forumlarını dolaştığımda genelde cevapsız kalan bir çok konunun olduğunu gördüm.

Genel Değerlendirme – Puanlama

Lenovo Cardio Plus Akıllı Bileklik, genel olarak fiyat performans ürünü olarak, yüksek beklentilere girmeden tercih edilebilecek şık görünen bir giyelebilir aksesuar.

Yaklaşık olarak 100-120 TL civarında olan bu ürünü, Gearbest üzerinden takipli kargo ile aldığımızda beklemediğimiz kadar hızlı bir şekilde 7 iş gününde bize ulaştı.

Lenovo Cardio Plus Akıllı bilekliğinin Gearbest sayfasını ziyaret edebilir veya, benzer özelliklere sahip akıllı bileklik ve saatleri görüntülemek için buraya tıklayabilirsiniz.

İncelememiz hakkındaki görüşlerinizi Youtube üzerinden veya buradan yorum olarak bizlere iletebilirsiniz.

Yeni incelemelerden haberdar olmak için Youtube kanalımızı takip edebilir, Facebook veya Twitter üzerinden sayfalarımızı takip edebilirsiniz.

Fiyatlari Gör
Lenovo Cardio Plus İnceleme Sonuçları
70%
Fiyat / Performans Ürünü
 • Tasarım 70%
 • Mobil Uygulama 50%
 • Akıllı Özellikler 60%
 • Şarj Süresi 80%
 • Fiyat 90%
Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
 1. yunus emre alkan diyor

  arama reddetme ve telefonu sessize alma özelliği var mı

  1. Korialstrasz diyor

   Merhaba,

   Akıllı bileklikte bu özellikler bulunmuyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi