Photoshop Alternatifi 5 Ücretsiz Fotoğraf Düzenleme Programı

0

Fotoğraf düzenlemek için bir çok program var fakat iyi bir fotoğraf düzenleme programı bizlere sadece birkaç filtre eklemek veya kırmızı göz düzeltme işleminden daha fazlasını vaad etmeli. Katmanlar ve maskelerle çalışmak, geniş araç çeşitliliği, eklenti desteği ve en önemlisi düzenli güncellenerek yeni araçlar eklemesi / mevcut araçları iyileştirmesi gibi özelliklere sahip olmalı. Elbette bu kadar özellik bir arada olunca ücretli programlar ön plana çıkıyor. Photoshop endüstrinin standart hâle gelmiş fotoğraf düzenleme yazılımı fakat aslında tek seçenek de değil.

Yazımızda Photoshop ve benzeri ücretli fotoğraf düzenleme programı yerine elinizdeki görüntüleri düzenlemenizi sağlayacak ücretsiz olan programları derledik.

1. GIMP

photoshop alternatifleri

Güçlü bir program olan GIMP şu anda en iyi ücretsiz Photoshop alternatifi olarak göze çarpıyor. Katmanlar, maskeler, gelişmiş filtreler, renk düzenleme seçenekleri GIMP’te yer alanlar arasında. Programın en iyi yanlarından birisi de geniş plugin desteği. Bu eklentilerin bir çoğu GIMP topluluğundaki kullanıcılar tarafından geliştiriliyor. Hatta bazı Photoshop eklentileri dahi GIMP’e eklenebiliyor. Bununla ilgili ilerleyen zamanda bir yazı yayınlayacağız.

+ Eklenti desteğiyle genişletilebilir
+ Katman ve maskeleme desteği
+ Kişiselleştirme seçenekleri
Karışık arayüz ( fakat ingilizceniz iyiyse kullanım kılavuzunu okuyarak kısa sürede arayüzü öğrenebilirsiniz)
– Programda bazen yavaşlamalar ve programdan atmalara olabiliyor. Bu yüzden çalışmayı sürekli kaydetmekte fayda var.

Programın son sürümünde tüm araçlar ve menüler tek bir pencere içinde toplanırken, bu şekilde Photoshop benzeri bir görünüm verilmeye çalışılmış fakat açıkçası arayüz üstünde biraz çalışmanız, zaman ayırmanız gerekiyor.

2. Photo Pos Pro

Daha önce Photo Pos Pro’yu duymadıysanız, göz atmanız gereken programlardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Arayüzü herkese hitap eden, acemilerin de kolaylıkla alışmasına imkan tanıyan program GIMP kadar iyi tasarlanmış.

+ Hem acemilere, hem profesyonellere uygun arayüz
+ Sezgisel tasarım
+ Katman ve maskeleme desteği
Çıktı alınan dosyaların boyut limiti

Photoshop gibi Photo Pos Pro’da da hem katmanlar, hem maskeler bulunuyor. Aynı zamanda klon ve fırça araçları da mevcut. Tüm renk düzenleme araçları beklendiği gibiyken, rutin işlemleri script şeklinde kaydetme imkanı da sunuyor. Fotoğrafları da doğrudan tarayıcı ya da kameradan program aktarabiliyorsunuz.

Basit düzenlemeler için kullanılabilecek bir program.

3. Paint.NET

  • GIMP’e oranla özellikleri biraz daha basit kalan fakat kolay kullanıma sahip bir fotoğraf düzenleme aracı.

Açık kaynak kodlu, Photoshop alternatifi Paint.NET’in asıl amacı Microsoft Paint’e alternatif oluşturmaktı fakat yıllar geçtikçe büyüdü ve kendi içinde güçlü bir fotoğraf düzenleyicisi hâline geldi.

+ Tek tuşla araçlara ulaşma imkanı
+ Katman desteği
+ Çok hızlı
GIMP’e göre daha az kişiselleştirme imkanı

GIMP ve Photo Pos Pro gibi Paint.NET’te de bolca filtre, seçim araçları ve katman destei yer alırken, maskeler içinse plugin yüklemeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Yazılar

4. Pixlr Editor

  • Tarayıcı / Browser tabanlı bu fotoğraf düzenleme aracı, bir çok masaüstü programdan daha güçlü

Geliştirilmesine Autodesk’in de katkıda bulunduğu Photoshop alternatifi fotoğraf düzenleme aracı olan bu program; web, tablet ve mobil uygulamalara sahip. Bunların arasında katman oluşturmayı ve katmanlarla çalışabilmeyi ise sadece web sürümü destekliyor. Son derece başarılı bir program olan Pixlr Editor, çok sayıda araca, ayara ve filtreye sahip.

+ Katman ve maske desteği
+ Photoshop tarzı araçlar
Kullanımı bitebilir

Tek kötü yanı ise şu anda web uygulaması ise Flash ile çalışıyor. Flash kullanımının günden güne azaldığını biliyoruz. Uzunca bir süre önce HTML5 versiyonu için çalışmalara başlandığı söylenmişti fakat halen daha bir gelişme yok.

5. Adobe Photoshop Express

fotoğraf düzenleme programları

Endüstrinin popüler programının ‘daha hafif’ sürümü olan Adobe Photoshop Express, tarayıcınızda ücretsiz olarak kullanılıyor ve aynı zamanda isterseniz Windows, iOS ya da Android platformları için indirebiliyorsunuz.

+ Tek dokunuşla düzenlemeler
+ İyi gözüken filtreler
Katman desteği yok
Eklenti desteği yok

Yukarıda saydığımız araçlar arasında Adobe Photoshop Express belki en basiti fakat tabii ki Adobe’un sektörel uzmanlığı Adobe Photoshop Express’i ön plana çıkarıyor. Fakat içinde katman, eklenti desteği ya da fırça araçları olmasını beklemeyin. Hatta fotoğraflarınızı yeniden boyutlandırma ya da kesme seçenekleriniz dahi yok. Adobe Photoshop Express’in en büyük artısı basitliği olurken, en büyük eksisi de aslında bu.

İlerleyen günlerde yeni programları da ekleyip yazımızı güncelleyeceğiz. Eğer yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız Hangi Macbook’u Almalısınız? veya En İyi Oyun Laptopları başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi