5 Ücretsiz Microsoft Office Alternatifi | PC / Mac | 2018

1

Konu işletim sisteminin olmazsa olmaz programları olunca Microsoft Office’in dünya çapında büyük bir şöhreti var. Buna rağmen epey yüksek fiyatlar yüzünden insanlar Microsoft Suite’den uzak durmak zorunda. Bu noktada devreye çeşitli Microsoft Office alternatifi programlar girerken, aylık ücret ödemenize de artık gerek kalmayacak.

FreeOffice

SoftMaker FreeOffice’ın son sürümü DOC, DOX, XLS, XLSX ve PPT formatlarında dosyaları açabiliyor. FreeOffice ile yaratılan dosyalar da sorunsuz şekilde Microsoft Word’de kullanılabiliyor.

Aynı zamanda programın kullanımı da son derece basit ve Word kullanıcıları muhtemelen hiç zorlanmayacaktır. Araç çubukları ve dosya yaratma seçenekleri Office Suite’e benzerken, profesyonel projelerinizde dahi tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

LibreOffice

Office programlarının yapamadığı her şeyi yapan ve oldukça kullanışlı olan LibreOffice, bolca özelliğiyle dikkat çekiyor ve hem MacOS, hem de Windows platformlarındaki sayısız dosya formatını destekliyor.

LibreOffice’in arkasındaki topluluk da aktif olarak güncellemeler yapıyor ve işinize yarayacak uzantılar üretmeye devam ediyor. Sonuç olarak eğer daha çok kişiselleştirilebilir bir alternatif arıyorsanız, LibreOffice tam size göre.

En İyi Word Klonu: WPS Office

Özellikle Word programlarındaki belirli arayüze alıştıysanız WPS Office sizin için ideal bir alternatif olacaktır. Herhangi bir öğrenme sürecinden geçmiyor ve hızlıca kullanmaya başlıyorsunuz. Tabii tamamen Microsoft kopyası da değil.

WPS Office’de de kendine ait özellikler var ve işinizi oldukça kolaştırıyorlar.

Bulut Alternatifi: Google G-Suite

office alternatifleri

Google’ın G-Suite uygulamalarını tanıtmaya yok. Google Drive üzerinden çalışan programlar, Excel, Word gibi pek çok aracın yerine geçiyor ve bilgilerinizin kaybolma riski de oluşmuyor. Ayrıca bunlar Gmail, Takvim ve Google Plus gibi Google’ın pek çok diğer servisiyle de entegre hâlde.

Klasik Google arayüzü kullanılırken, minimalist bir yapıda ve kafa karışıklığı yaratmıyor. Buna rağmen belli araçlar ve özellikler menüler arasında gizli kalabiliyor. Fakat yine de Chrome ya da Chrome OS kullanıyorsanız problem yaşamayacağınıza eminiz.

MacOS Alternatifi: iWork

 

Apple iWork normalde Office dosyalarıyla uyumlu olması için tasarlanmamıştı fakat zaman içinde geliştiriciler daha çok özellik eklemeye karar verdiler. Şu anda Microsoft dosyalarını dahi ekleyip iWork’te Pages, Numbers ve Keynote içinde düzenleme şansınız var.

Mac ile ilgili ilginizi çekebilecek diğer konular

Tabii günümüzde iCloud aracılığıyla PC kullanıcılarının da sorunsuz şekilde iWork kullanması mümkün.

Yazımızda genel detaylarıyla Office Alternatifi programlardan bahsettik. Bilişim ve teknoloji hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bilişim kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Sizler de kullandığınız Office alternatifi programları bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. musicman diyor

    teşekkürler 🙂

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi