iPhone 3D Touch Tüm Özellikleri – İpuçları – Kısayolları

0

3D Touch, şüphesiz iPhone 6s ve iPhone 6s Plus ile birlikte tanıtılan en heyecan verici özellikti. Yeni çıkan iPhone X’te yer almasa da,  iPhone 7 ile iPhone 7 Plus’tan sonra son olarak iPhone 8 ve iPhone 8 Plus ile karşımızda. Yazımızda iPhone 3D Touch’ın tüm özellikleri ve kısayolları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

3D Touch, Apple Watch ile Apple Watch Series 2 (Force Touch adıyla) akıllı saatlerdeki aynı basınca karşı duyarlı ekran teknolojisini kullanıyor fakat bahsettiğimiz saatlerde bu teknoloji iki farklı seçenekle karşımıza çıkıyordu; standart dokunuş ve daha sert olan Force Tap. iPhone 6s ve sonrası Apple akıllı telefonlarda ise 3D Touch üç farklı basınç seçeneğine sahip. Bu da arayüz konusunda daha geniş bir kullanım potansiyeli sunmasını sağlıyor.

Bu yazıda ise iPhone kullanıcıları için en kullanışlı 3D Touch özelliklerine, püf noktalarına değineceğiz. 3D Touch özelliği iPhone 6s ve sonrası Apple telefonlarında otomatik olarak aktif hâlde bulunurken, açmak ya da kapamak için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik menüsüne gitmeniz, buradan da seçim yapmanız gerekiyor. Ardından hassasiyetinizi ayarlayabilir ve hazır olduğunuzda kullanmaya başlayabilirsiniz.

iOS 11 Kontrol Merkezi

iOS 11’le birlikte Kontrol Merkezi de önemli ölçüde yenilendi. Bu sekmede artık 3D Touch kullanarak bazı ek özelliklere erişmek mümkün. Bazı seçeneklere sert şekilde basarak ek hızlı eylem menülerini açabilirsiniz. Diğerlerinde ise ilgili uygulamaları açacaktır. Dolayısıyla kurcalayarak yeni özellikleri keşfedebilirsiniz.

Telefon, FaceTime ve Mesajlar

Ana menü ekranınıza dönün ve Telefon (Arama) uygulaması ikonuna sert şekilde basın. Karşınıza bazı yararlı mini menülerin çıktığını göreceksiniz. Böylece hem sık görüştüğünüz kişileri hızlıca arayabilir, hem de yeni bir kişiyi rehbere ekleyebilirsiniz.

Aynı şekilde FaceTime ya da Mesajlar ikonu üzerinde de 3D Touch baskısı gerçekleştirirseniz, benzer şekilde hızlı menüler açılacak. Bu da yine oldukça faydalı çünkü uygulama içinde uğraşmadan doğrudan sevdiğiniz kişilere ulaşabiliyorsunuz.

İndirme Önceliği

Eğer tek seferde birden fazla uygulama indiriyorsanız, iOS 10’dan bu yana indirmelere öncelik vermek mümkün. ‘Yarı indirilmiş’ uygulama ikonları üzerinde 3D Touch’la sert dokunuş uygulayarak hangilerinin öncelikli olarak indirileceğini belirleyebilirsiniz.

Hava Durumu

Hava durumu için artık ana menü ekranında yeni bir kısayol var. 3D Touch ile buna basarak o anki ve gelecek hava durumu hakkındaki ayrıntıları görebilirsiniz.

Kamera

Üç ana Apple iletişim uygulamasında 3D Touch kısayol özelliğinin en temel yönleri yer alıyor fakat pek çok diğer Apple uygulaması da kendi eşdeğer özelliklerine sahip. Kamera uygulaması da bunların arasında en kullanışlı olanlardan.

Bu şekilde mini bir menü açılırken, doğrudan normal fotoğrafa, videoya, selfie fotoğrafa ve hatta ağır çekim videolara geçiş yapabiliyorsunuz. Böylece vakit harcamadan, hızlıca hemen o an çekim yapabiliyorsunuz. Oldukça faydalı çünkü eski günlerde hızlı fotoğraf çekmek istediğimizde kilit ekranında kamera ikonunu kaydırıp bu şekilde kameraya ulaşıyorduk.

Uygulama Eylemleri İçin Hızlı Kısayollar

Artık iPhone’larda keşfedilecek çok sayıda kısayol menüsü mevcut. App Store ikonunda 3D Touch kullanarak doğrudan uygulamaları arayabiliyorsunuz ve benzer bir özellik iBooks uygulamasında da bulunuyor. iTunes Store’da ise şimdilik yer almıyor fakat kısa süre sonra ekleneceğini tahmin ediyoruz.

E-posta uygulaması ise belirli kişilere kısayol vermek yerine, doğrudan gelen kutunuza gitmenizi veya yeni bir e-posta yazmaya başlamanızı sağlıyor. İnternet tarayıcısı Safari’da 3D Touch ile hızlıca yeni bir sekme açabilir, gizli bir sekme yaratabilir veya doğrudan okuma listenize geçebilirsiniz.

Tabii ki çeşitli uygulamalarda denedikçe hepsinin farklı özellikler sunduğunu göreceksiniz fakat en iyilerinden birisi de Apple Haritalar. Harita uygulamasının 3D Touch kısayolunda doğrudan ev tarifi alabiliyorsunuz. Konumunuzu işaretleme, başka birisine konum gönderme veya yakın bölgelerde arama yapma seçeneği de mevcut.

Bu arada birkaç tane Apple’a ait olmayan uygulamada da 3D Touch kısayolları mevcut. Örneğin Twitter, Facebookl ve Instagram bunlar arasında ilk akla gelenler. Ayrıca Spotify’da ve popüler uygulamaların çoğunda 3D Touch var fakat genele baktığımızda bu oran biraz düşük. İleride tabii ki diğer uygulamalara da kısayol desteği gelmesini bekliyoruz.

Belgeye Açmadan Bakma

3D Touch ilk defa Apple iPhone 6s için tanıtılırken ‘Peek and Pop’ adlı bir özellikten bahsedilmişti. Bu sayede e-posta, belge, internet sayfası, harita tarifi ya da diğer bağlantıların içeriklerine aktarma yapmadan da önizleme yapmak mümkün.

E-posta örneğini zaten vermiştik. Mail uygulamasındayken herhangi bir e-postaya sert şekilde bastığınızda, içini tamamen açmadan da yazılanları önceden görebiliyorsunuz. Daha sonra tekrar basarak postayı açmanız veya parmağınızı çekerek ön izlemeyi kapatıp ekrana dönmeniz mümkün. Alternatif olarak yukarı doğru kaydırma yapabilir ve hızlı eylemler menüsünü görebilirsiniz. Böylece e-postayı yanıtlayabilir, başkasına iletebilir, işaretleyebilir veya başka yere taşıyabilirsiniz.

Bir Uygulamadan Çıkmadan Diğerine Bakma

‘Peek and Pop’ özelliği sıradan gibi gözükebilir fakat birden fazla uygulama arasında çalışmaya başladığınızda, nasıl faydaları olduğunu göreceksiniz.

Örneğin adres tarifi konusuna değinelim. Eğer birisi size e-posta ile adres gönderdiyse, dokunarak Haritalar uygulamasına geçebilir ve adrese bakabilirsiniz. Fakat adrese sertçe basarsanız, hemen karşınıza bir harita ön izlemesi açılır ve böylece mail uygulamasını da terk etmemiş olursunuz. Ardından yukarı doğru kaydırabilir, sert basarak yine Haritalar uygulamasına geçebilir veya elinize çekerek geri dönebilirsiniz.

Aynı prensip tıklanabilir web bağlantıları için de geçerli. E-posta ile gelen bir URL’ye sert şekilde basarsanız, yüklenecek internet sayfasının ön izlemesini görebilirsiniz ve doğrudan Safari’ye geçmeden de bakabilirsiniz.

Benzer ön izleme özellikleri App Store’daki pek çok birinci ve üçüncü parti uygulamada da yer alıyor. Dolayısıyla bağlantılar üzerinde 3D Touch dokunuşları deneyerek neler olacağını görebilirsiniz.

Klavyede İmleç Kontrolü

E-posta, Mesajlar ve hatta Twitter gibi üçüncü parti uygulamalarda dahi sistem klavyesini açtığınızda, klavyenin herhangi bir yerine sertçe dokunarak imleci kontrol edebilir ve kolayca istediğiniz yere taşıyabilirsiniz.

Basit gibi gözükebilir fakat mesaj – yazı düzenleme işlerinde oldukça faydalı olduğunu söylemeliyiz. Fakat tavsiyemiz, bunu baş parmak yerine parmak ucunuzla uygulamanız çünkü aksi takdirde imleci istediğiniz konuma getirmek zor olacaktır.

Uygulama Değiştiricisi

Bir diğer hızlı ipucu daha verelim. Ana ekrandayken ekranın sol kenarına sertçe basarsanız, diğer köşeden son kullanılan uygulamaların listesi yani multitasking ekranı çıkacaktır. Sert basmaya devam eder veya sağa doğru kaydırma yaparsanız, uygulamaları değiştirmeye başlayabilirsiniz ve böylece son kullanılanlara hızlıca geçiş yaparsınız. Artık son kullandığınız uygulamaları görmek / kapatmak vb. için orta tuşa iki kere basmanıza gerek kalmadı

3D Touch Sanatı ve Çizim Seçenekleri

3D Touch ile ekran farklı basınç oranlarını algılıyor ve bu da özellikle ilüstrasyon – çizim uygulamaları üretenlerin işine yarıyor. Artık çeşitli iOS çizim uygulamaları çok daha isabetli – başarılı eserler üretmenizi sağlıyor.

3D Touch ile uygulama ekranına nazikçe basarak ince bir çizgi veya daha sert basarak, daha kalın bir çizgi çizebilirsiniz. Belki küçük gibi gözükebilir fakat dokunmatik ekran çizimleri açısından önemli bir adım. Eskiden de bu tip efektler yaratmak mümkündü fakat oldukça zordu.

Aslında bu özellik dijital sanatçıların sık tercih ettiği tabletlerde daha etkili olabilirdi fakat maalesef 3D Touch’ın iPad’e gelmesi mümkün gözükmüyor. Yine de iPad Pro için basınca duyarlı olan Apple Pencil alarak benzer özelliklerden faydalanabilirsiniz fakat 3D Touch’a sahip değil.

Basınca Duyarlı iOS Oyunları

3D Touch ile oyunların kontrolü de değişiyor ve kontrol sistemleri karmaşık hâle gelmeden daha derinlik kazanıyorlar. iOS’ta oyun oynamak eskiye göre oldukça keyifli olurken, bu konuda öne çıkan yapım AG Drive olmuştu ve basınca göre aracı hızlandırmak mümkündü. Oyuncular normal basarsa araç normal hızda, sert basılırsa da son süratte gidiyor. İlerleyen günlerde 3D Touch özelliğine sahip oyunlarlardan oluşturduğumuz bir listeyi sizlerle paylaşacağız.

Büyütme

Akıllı telefon ekranındaki küçük ikon ve yazıları görmekte zorlananlar için yeni zoom – büyütme özelliği de oldukça kullanışlı. Bu aslında yeni iPhone’lara özgü değil fakat 3D Touch sayesinde kullanımı kolaylaşıyor.

Bunun için Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Büyütme yolunu izleyin ve ‘Büyütme’ seçeneğinin yeşil renkli olmasına dikkat edin. Büyütme açık olduğunda, üç parmağınızla çift dokunarak yakınlaşabilir, ekranda dolaşmak için üç parmağınızla sürükleme yapabilir veya büyütmeyi değiştirmek için üç parmağınızla çift dokunup sürükleyebilirsiniz.

Kontroller biraz garip geliyor değil mi? Dolayısıyla bunun yerine kontrolleri 3D Touch ile kullanmayı deneyin. Baş parmakla sert şekilde basın, ardından parmağınızı hareket ettirerek ekranın yerini değiştirin.

Live Photos

Galerinizde Live Photo görürseniz, animasyonun tamamen devreye girmesi için sertçe dokunun. İlk olarak bulanıklaşacak, ardından da oynamaya başlayacaktır. Tabii aynı teknik dinamik duvar kağıtlarında da geçerli.

Görselleri 3D Touch ile Kolayca Kaydedin

İnternette dolaşırken gördüğünüz görsellerin üzerine 3D Touch özelliğini kullanarak sertçe bastığınızda görseli kaydedebilme seçeneğini görebilirsiniz.

Apple Watch Eşleştirmesi

Bu bir süredir görmek istediğimiz özellikler arasındaydı. Apple Watch uygulamasına sertçe dokunursanız, hızlıca eşleştirme kısmına geçebileceksiniz. Tabii zaman içinde eşleştirme dışında seçeneklerin gelmesi de bekleniyor.

Eğer iPhone’unuzda depolama / hafıza sorunu yaşıyorsanız iPhone Hafızada Yer Açma Yöntemleri yazımızı da mutlaka okumalısınız.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi