Neden Linux Kullanmalısınız?

0

Daha önceki yazımızda işletim sistemleri ve Linux hakkında kısa birkaç bilgi vermiştik. Tüm dünyaca, çoğu zamanda farkında olmadan kullanılan bir işletim sistemi olan Linux milyarlarca cihazda aktif olarak çalışıyor ve üzerinde her saniye geliştirmeler yapılıyor.

Her işletim sistemi temelinde bir yazılımdır. Ancak yazılımın çok geniş anlamda ve hatasız olarak programlanması çok kolay değildir. O sebeptendir ki, dünyada aktif olarak kullanılan işletim sistemlerinin alternatif sayısı çok azdır.

İşletim sistemleri ve Linux İşletim Sistemi hakkında yazdığımız yazıyı okumak için tıklayın.

Linux, 1991’de tamamen açık kaynak kodlu olarak piyasaya çıkarıldı. Açık kaynak kod nedir diye soracak olursanız hemen cevaplayalım.

Açık Kaynak Kod; Herkesin ücretsiz indirip kullanabileceği, dilediği gibi geliştirebileceği kodlara denir. Linux’ta açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için birçok platformda kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Google‘in sahibi olduğu Android işletim sistemi Linux tabanlı çalışan bir işletim sistemidir. Mobil cihazların yanı sıra, iş istasyonları, elektronik cihazlar, televizyonlar ve en önemlisi de bilgisayarlarda çalışabilme özelliğine sahiptir.

Ubuntu işletim sistemi, Linux altyapısıyla programlanmış en bilinen işletim sistemlerinden birisidir. Tasarımsal olarak MacBook’lara benzemektedir. Bu da Mac seven ancak Linux’ta devam etmek isteyen kişilerin çok işine yaramaktadır.

Neden Linux Kullanmalısınız?

Yazımızın bu kısmına kadar genel olarak işletim sistemlerinden ve Linux’tan bahsettik. Şimdi ise işin bizi ilgilendiren kısmına yani kullanım kısmına geçebiliriz.

Ücretsiz

Linux’ta; kolay kurulum sayesinde hızlı bir şekilde işlerinize başlayabilirsiniz.  Lisans konularını düşünmek zorunda kalmazsınız.

Farklı Tasarımlar

Arayüz tasarımları, iconlar ve diğer tasarımsal nesneler modern bir şekilde oluşturulmuştur.

Mutlaka size uygun bir Linux var

Bilgisayarınızı yazılım yazmak, ofiste kullanmak, web site geliştirmek veya sadece sıradan işleriniz için kullanacak olabilirsiniz. Bütün işleriniz için sizlere kolaylık sağlayacak bir Linux tabanlı bir işletim sistemi mutlaka var.

Kolay Kullanım

İnternette yapmanız gereken işleri, Windows ve diğer işletim sistemlerinde hallettiğiniz gibi Linux’ta da zorlanmadan halledebilirsiniz. Ayrıca diğer işletim sistemlerinde olduğu gibi yüzlerce lira vermek zorunda kalmazsınız.

Programlama için uygun

Eğer bir programcıysanız Linux programlama yapabilir, uygulamalar geliştirebilirsiniz. Tüm dünyada kullanılan alanlara uygulamalar geliştirebilir kazanç sağlayabilirsiniz.

Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Android için geliştireceğiniz uygulamalarda Linux işletim sistemi kullanmak büyük kolaylık olacaktır.

Neden Linux işletim sistemleri kullanmanız gerektiği konusuna bu yazımızda yer verdik ve detaylandırdık. Bir sonraki yazımızda Hangi Linux tabanlı işletim sisteminin size göre olduğunu anlatacağız.

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bizi sosyal medyada takip edin!