Kodlama Öğrenebileceğiniz Mobil Uygulamaları

0

Yazılım geliştirmek, programlama dilleri öğrenmek yaşadığımız çağda kendinizi geliştirmek ve kendinize yeni fırsatlara yaratabilmeniz için oldukça önemli. Aynı zamanda ülkemizin çağa ayak uydurması, daha fazla gelişip büyüyebilmesi için de yazılım ve programlama öğrenmeliyiz. Eğer dünyanın en büyük şirketlerini incelersek, hepsinin bir şekilde yazılım ve programlama ile ilgili olduklarını görebilirsiniz. Tek bir websitesi açarak bile dünyanın en zenginleri listesine girip binlerce kişiye istihdam sağlayabilirsiniz. İşte bu sebeble; Ogrenio.com olarak okuyucularımızın programlama dillerini öğrenip, yeni yazılımlar geliştirebilmelerini sağlamak için elimizden geleni yapacağız.

Bu yazımızda Android ve iOS işletim sistemine sahip mobile cihazlarda kodlama öğrenebilmenizi sağlayacak uygulamalardan bahsedeceğiz. Kodlama dillerini öğrenmek için çok fazla pratik yapmanız gerekiyor. Bunun içinde mobil uygulamalar size yeterli olmayacaktır. Fakat başlangıç için, boş zamanlarınızda her zaman elinizin altında olan mobil cihazınızla bazı teorik bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

SoloLearn

SoloLearn mobil uygulaması ile birlikte; HTML CSS JAVA Phyton, C++ gibi bir çok  kodlama dilini öğrenebilirsiniz. Öğrenmek istediğiniz kodlama dili hakkında öncelikle size bir takım konular anlatılıyor ve her konunun sonunda size 3-5 soruluk bir uygulama sınavı yapılıyor. Eğer bu 3-5 soruluk uygulama sınavını başarı ile geçerseniz bir sonraki konuya geçebiliyorsunuz.

Bütün kodlama dillerine isterseniz başlangıç seviyesinden isterseniz de daha ileri seviyelerden başlayabilirsiniz. Elbette orta – ileri düzeylerden başlayabilmek için size yöneltilen ve başlangıç seviyesi konularına ait olan soruları doğru bir şekilde yanıtlamanız gerekiyor.

Ayrıca çeşitli oyunlar oynabilir ve öğrendiğiniz bilgileri oyunlar üzerinden de test edebilirsiniz

Program tamamen ücretsiz ve herhangi bir reklam veya uygulama içi ödeme içermiyor.

Programın en önemli olumsuz yanı ise Türkçe dil desteğinin olmaması. İlerleyen zamanlarda eklenir mi bilmiyoruz fakat İngilizcesi yeterli olmayan kullanıcılar için uygulamadan faydalanmak oldukça zor.

Uygulama Google Play Store’da yaklaşık 500 bin kez indirilmiş ve 4,8/5 puan ortalamasına sahip. Uygulamanın erişmek istediği izinler ise şu şekilde;

  • Kişilerinize Erişim İzni
  • Depolama Erişimi İzni
  • Fotoğraf / Medya dosyalarına Erişim İzni
  • Konumunuza Erişim İzni

Turkcell Geleceği Yazanlar

Turkcell’in programlama ve yazılım dillerini öğrenmek isteyenler için desteklediği geleceği yazanlar projesine ait Geleceği Yazanlar uygulaması ile HTML, CSS, JQuery, Java gibi web programlama dillerinin yanı sıra iOS, Android ve Windows Mobile işletim sistemleri için uygulama yazmayı da öğrenebilirsiniz.

Uygulamanın en önemli ve güzel yanları ise; uygulamanın tamamen ücretsiz ve Türkçe olması.

Uygulamanın olumsuz yani ise öğrenilen bilgileri test etmemesi ve bir önizleme aracının bulunmaması

Google Play Store’da yaklaşık 10 bin kez indirilen programın Puan ortalaması ise 4,6 / 5 şeklinde. Uygulamayı yüklemek için gerekli izinler ise şu şekilde;

  • Telefon Kimliğine Erişim İzni
  • Depolama Erişim İzni
  • Fotoğraf/Medya Erişim İzni
  • Kişilerinize Erişim İzni

 

Udemy

Bir Türk girişimi olarak kurulan ve yıllar içinde büyüyen bir bilgi paylaşım platformu olan Udemy’de hemen hemen her konuda ücretli veya ücretsiz video anlatımlı ders bulabilirsiniz. Başlangıç seviyesi için ücretsiz dersler yeterli olacakken ileri seviyeler için bazı ücretli derslere üye olmanız gerekebilir. Udemy projesinin mobil uygulaması sayesinde kayıt olduğunuz dersleri mobil cihazınızdan da görsel olarak izleyebilirsiniz. Video anlatımlarının yanı sıra, bazı Udemy kurslarında anlatılan içerikle ilgili küçük quizlerde bulunmaktadır.

Yazımızda en bilinen uygulamalara bir göz attık. Yazımız hakkında görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın…

Not: Yazı tavsiye niteliğindedir. Uygulamalardan kaynaklanacak problemlerden ogrenio.com sorumlu değildir.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi