WordPress 404 Sayfası Oluşturmak – 404 Sayfalarının SEO’ya Etkisi

0

Kendinizi ziyaret ettiğiniz bir web sitesinde kötü tasarımlı soğuk görünümlü bir 404 sayfasına bakarken bulursanız muhtemelen ziyaretinizin sonunda, tarayıcınızda geri düğmesini bulmak zorunda kalırsınız. Bunun nedeni, site sahibinin standart 404 (Sayfa Bulunamadı) sayfasını özelleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sunmak için değiştirmeye zaman ayırmış olmamasıdır. Bu yazımızda özelleştirilmiş WordPress 404 sayfalarının sitenize katkısını ve WordPress için 404 sayfası hazırlamayı sizlere anlatacağız.

SEO ile ilgili Diğer Yazılarımız (Yeni Sekmede Açılır)

Mutlaka Okumalısınız (Yeni Sekmede Açılır)

Özelleştirilmiş WordPress 404 Sayfası

404 sayfanız web sitenizdeki başka bir sayfaya benziyorsa, kullanıcı için alışverişine veya gezintisine devam edebilecek gibi görünüyorsa, sitenizi ziyaret eden kişi asıl aradığı yazıyı bulamasa bile 404 sayfasına ekleyeceğiniz bazı alanlar ile (örneğin son yazılar yada popüler yazılar gibi) ziyaretçinin dikkatini başka bir alana çekebilirsiniz. Böylece ziyaretçi sitenizde daha fazla vakit geçirecek ve bu durum hem SEO açısından olumlu bir etki yaratacak hem de gelirlerinizi arttırmanıza yarayacaktır. Bir diğer seçenek de 404 sayfanızı ana sayfaya yönlendirmek olabilir. Bu durum bazı ziyaretçileri kaybetmenizi engelleyebilir.

Arama Kutusu

İlk eklemeniz gereken şey arama kutusudur. 404 sayfasına bir arama kutusu eklerseniz, ziyaretçilerinizin aradıklarını kolay bulmalarında yardımcı olabilir.

Popüler Sayfalar

Özelleştirilmiş 404 sayfası,

  • En çok okunan sayfalarınız,
  • En çok satan hizmetleriniz
  • En yeni makaleleriniz veya en yeni ürünleriniz hakkında bazı bilgiler içerebilir.

404 sayfası hem göze hitap etmeli hem de yukarıda belirttiğimiz seçeneklere erişebilecek şekilde ayarlanmalı, böylece siteye gelen ziyaretçilerin bir kısmını kaybetmeden, sitenizde gezinmelerini veya yeni aramalar yapmalarını sağlayabilirsiniz.

En popüler sayfalarınızın veya hizmetlerinizin tıklanabilir resimlerini içerecek şekilde özel 404 sayfası tasarlamak görsel olarak da ziyaretçilere hitap edeceği için, ayrıca

Sitenizdeki ilgili sayfanın çalışmadığı, bir diğer anlamda “bozuk” veya “içeriğin silinmiş” olduğu gerçeği kendini çok göstermeyecektir, bundan dolayı ziyaretçi sitenize olan güvenini kaybetmemiş olacaktır.

Fakat ziyaretçiler, sitenize ilk kez girdikleri anda standart bir 404 alırlarsa, muhtemelen bu durum sitenize olumsuz yansıyacaktır.Sitenizin teması, görselleriniz ve içeriklerinizle sağlam bir özel 404 sayfası oluşturarak, ziyaretçilerinizin sitenizi terk etmesini engelleyebilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında sonra sizlere WordPress için 404 sayfası oluşturma veya var olan 404 sayfalarını düzenlemeyi sizlere anlatacağız.

 

WordPress 404 Sayfası oluşturmak

2017 yılında 404 sayfası desteği olmayan bir wordpress temasına sahip olma ihtimaliniz oldukça düşük. Bu nedenle sıfırdan bir 404 sayfası oluşturmayı ve düzenlemeye pek değinmeyeceğim. Fakat yine de site adresinizin devamına rastgele bir url yazıp WordPress temanızda 404 sayfası olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Öncelikle anlatılan işlemleri yapmadan önce sitenizin yedeğini almanızı öneririz.

  • Eğer temanızın bir 404 sayfası yoksa, notepad++ veya kodlama için siz hangi programı kullanıyorsanız o programı açın.
  • Yeni bir sayfa açıp aşağıda vereceğimiz kodları oraya yapıştırın.
  • Dosyayı 404.php uzantısında kaydedin.
  • Kaydettiğiniz 404.php dosyasını temanızın ana dizinine yükleyin ( /wp-content/themes/temanizinismi/ )

Bu işlemlerin sonunda sizlerinde bir 404 sayfası olacak. 404 sayfasını oluşturduktan sonra sitenize uygun olacak şekilde değişiklikler yapabilirsiniz. Aşağıda basit bir WordPress 404 sayfası örneği var.

Yazımızda asıl değineceğimiz kısım, 404 sayfası için Dinamik bir Bileşen alanı oluşturarak bu bileşene dilediğimiz özellikleri ekleyebilmek. Yeni bir bileşen alanı oluşturmak için function.php dosyasına aşağıdaki kodları ekleyin.

Yukarıdaki kodu functions.php dosyasına ekledikten sonra 404.php dosyasında sidebar’tan önce Content içeriğinin olduğu yere aşağıdaki kodu eklememiz gerekiyor.

<?php dynamic_sidebar( '404' ); ?>

Böylece sadece 404 sayfamız için yeni bir bileşen alanı oluşturmuş olduk.

Oluşturduğumuz Bileşen Alanına istediğimiz şekilde Son Yazılar / Popüler Yazılar/ Arama alanı gibi özellikler ekleyebiliriz. Umarız yazımız sizlere yardımcı olmuştur. Merak ettiğiniz kısımları yorum olarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Not: Değişiklik yapmadan önce temanızı yedeklemeyi unutmayın. Oluşabilecek sorunlardan ogrenio.com sorumlu değildir.

Kaynak

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi