Kitaplar Kurtulsun Diye Hayali Karakterler!

0

Merhaba değerli okurlarımız. Bu yazımızda sizlere haber niteliği taşıyan, bizim de ilgimizi çeken ve hatta oldukça önemsediğimiz bir konu ile merhaba demek istedik. Bildiğiniz gibi kitap okuma işi, uzun süredir yalnızca ilgisi olanların yaptığı bir uğraş gibi görünüyor. Ama aslında okumayı seven, okumanın keyfini süren oldukça yoğun bir kalabalık var. Bu yazımızda hayali karakterleri kullanarak kitapların kurtulması sağlayan kitap severlerden bahsedeceğiz sizlere.

Olay East Lake Country kütüphanesinde geçiyor. East Lake Country Kütüphanesinde geçerli bir kural var ve bu kural şu şekilde;

  • Kütüphanedeki kitaplar belirli bir süre boyunca kimse tarafından alınmayınca raflardan siliniyor.

Bu kütüphanede iki görevli çalışıyor. Bu çalışanlar da durumu toparlamak için sürekli yeni bir kitap alan ve bir gün sonra getiren bir karakter üreterek, bu karaktere her gün bir önceki kitabı teslim edip, yeni bir kitap almış gibi gösterdiler. Böylece kitaplar birileri tarafından okunmuş gibi kayıtlar girilmiş oldu. Bu sayede Chuck Finley isimli hayali bir insan tarafından 2361 tane kitap ödünç alınmış oldu ve böylece kitaplar da korunmuş oldu. Tabi söz konusu bu çalışmanın, kitaplar için ne kadar önemli olduğu tartışılır ama, yapılan hareketin zekice olduğu konuşulurken, bir yandan da çalışanların işinden olması da söz konusuymuş.

Çalışanları karıştığı bu olay her ne kadar niyetleri iyi de olsa dolandırıcılık olarak görülmüş ve şu anda bu iki kütüphane çalışanı ücretsiz izine çıkarılmış. Dolandırıcılık olarak görülmesinin sebebi ise, belediyenin kütüphaneden alınan her kitap için, kütüphaneye bağış yapması imiş.

Kütüphane çalışanı ise savunmasında, bu işlemi iyi niyetle yaptığını ve işine son verilmesini aşırı  bulduğunu söylemiş.

Edebiyat konusunda diğer yazılarımız için sitemizi takip etmeye devam edin. Edebiyat dünyasıyla ilgili güncel haberleri ve çeşitli incelemeleri sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi