iPhone DFU Moda Alma Rehberi Tüm iPhone Modelleri [iOS 11]

4

Beta güncellemeleri veya çeşitli sorunlarda Apple artık bir çözüm sunuyor ve telefonunuzu, tabletinizi DFU (Device Firmware Update – Cihaz Yazılım Güncellemesi) moduna sokmanıza olanak tanıyor. Birçok durumda da bu biz kullanıcılar için son çare olarak karşımıza çıkıyor.

Recovery modunun bir benzeri kabul edebileceğimiz DFU modu cihazınızı hâlâ Windows ya da Mac üstünde iTunes ile iletişime geçilebilecek bir duruma sokuyor fakat arayüz açılmıyor. Bu sayede iPhone, iPad ya da iPod Touch cihazlar ne durumda olursa olsun kurtarılabiliyor. Fakat DFU modunu doğru uygulamak için biraz zamanlama ve pratik gerekiyor. Dolayısıyla ilk denemede başarılı olamazsanız merak etmeyin ve tekrar deneyin.

iPhone Kategorisinde İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılar

iPhone 5 / 5S / iPhone 6 / 6S DFU Moduna Nasıl Alınır?

 1. iPhone, iPod Touch ya da iPad cihazınızı Mac ya da PC’nize takın.
 2. iTunes’un açık olduğundan emin olun.
 3. iOS cihazınızı kapatın.
 4. Açma/kapama tuşuna 3 saniye kadar basılı tutun. 3 saniye sonrasında Home tuşuna da basılı tutmaya başlayın.
 5. İki tuşa da 10 saniye kadar basılı tutmaya devam edin.
 6. Ardından açma/kapama tuşundan parmağınızı çekin fakat Home tuşuna 5 saniye kadar daha basmaya devam edin.
 7. Eğer ekran siyah renkte kalırsa başardınız demektir. Artık cihazınız DFU moduna geçecek.

Bu noktada iTunes’ta cihazınız algılanacak fakat unutmayın ki telefonda herhangi bir logo görürseniz, bu Recovery moduna geçtiğiniz anlamına gelir. Yani DFU modu için tekrar denemelisiniz.

iPhone 7 / iPhone 8 / iPhone X DFU Moda Alma Rehberi

 1. iPhone, iPod Touch ya da iPad cihazınızı Mac ya da PC’nize takın.
 2. iTunes’un açık olduğundan emin olun.
 3. iOS cihazınızı kapatın.
 4. Açma/kapama tuşuna 3 saniye kadar basılı tutun. Ardından ses kısma tuşuna basmaya başlayın.
 5. 10 saniye boyunca iki tuşa da basmaya devam edin.
 6. Bilgisayarınızda iTunes bir iPhone bulundu uyarısı verecektir.
 7. Eğer ekran siyah renkte kalırsa başardınız demektir. Artık cihazınız DFU moduna geçecek.

Eğer Telefon ekranınızda bir iTunes logosu vb görürseniz DFU moda alamamışsınız demektir. Bu durumda tekrar deneyerek telefonunuzu DFU moda alabilirsiniz.

Yeni bir iPhone almayı düşünüyorsanız, iPhone X mi iPhone 8 / 8 Plus Mı Almalısınız? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Eğer Mac OS X işletim sistemine geçmeyi düşünüyorsanız veya mevcut Mac cihazınızı yenilemeyi düşünüyorsanız Hangi Macbook‘u Almalısınız başlıklı yazımızı okuyarak size uygun olan Mac cihazı daha kolay seçebilirsiniz.

Lütfen tüm işlemleri dikkatli bir şekilde gerçekleştirin. Bu yazıda uyguladığınız yöntemlerden kaynaklı yaşayacağınız veri kayıplarından veya diğer sorunlardan ogrenio.com sorumlu değildir.

Bunları da beğenebilirsin
4 Yorumlar
 1. Melodi diyor

  iPhone 7 ve sonrasında DFU moda alma yöntemi değişmiş, iPhone 8 DFU moduna almayı bir tek sizin sitenizde bulabildim. Yazınız için teşekkürler. 🙂

 2. aslı diyor

  Yaptıktan sonra iTunes şu an iPhone adlı iPhone için yazılım indiriyor dedi 10dakikadır böyle ne yapmam gerek

 3. muhamed diyor

  kardeşim bendede aynısı oldu biraz bekle sakın kabloyu çıkarma sag üstte indirme işareti var ona tıklarsan eger yüzdekaç inmiş görebilirsinbittikten sonra çıkarırsın

 4. hasan kuru diyor

  telefon kendi kendine açılıp kapanıyordu itunes le yazılım geri yükleme ve güncelleme yapmak istiyorum, yazılım seçilip çıkarılıyor kısmı başarıyla doluyor ama telefon kapanıp açıldıktan sonra elma geliyor ve yükeleme esnasında tekrar kapanıp açıldığı için hata oluştu diyor. ne yapmak gerekir?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi