Akismet Eklentisi API Anahtarı Alma – Kurulum ve Ayarları

2

WordPress sitelerimiz için olmazsa olmaz eklentileri daha önce sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda paylaştığımız spam yorumları engellemede kullandığımız eklentilerden biri olan Akismet’ın kurulumunu sizlere detaylı olarak görsel bir şekilde anlatacağız.

Akismet Nedir?

Akismet spam yorumları filtreleyen bir eklentidir. Akismet eklentisi, Worpdress’ın de kurucularından olan Matt Mullenweg tarafından geliştirilmiştir ve Auttomatic şirketi bünyesinde geliştirilmeye devam etmektedir. Akismet bugüne kadar 90 milyardan fazla spam yorumu engelledi.

Neden Akismet Kullanmalıyız?

Siteniz Google sıralamalarına girmeye başladığı andan itibaren, botların ve dolayısla istenmeyen, spam yorumların da hedefi haline gelmeye başlayacak.. Siteniz büyümeye ve gelişmeye başladığında ise spam yorumlarda sitenizde çoğalmaya başlayacak ve baş edilemez bir hale gelecek. Yayınlanan bir istatistikte ortalama bir web sitesine yapılan 100 yorumdan sadece 15’inin gerçek kullanıcılar tarafından yapıldığı bildirilmiş. İşte Akismet eklentisi sizi istemediğiniz bu 85 tane yorumu tek tek incelemekten kurtaracak.

Akismet filtrediği yorumları hemen silmiyor. Böylece siz yapılan yorumları inceleyebilir ve aralarından spam olmadığını düşündüğünüz yorumları seçip yayınlayabilirsiniz. Akismet sizin yaptığınız değişiklikleri kavrar ve gelecek gelecek benzer yorumları filtrelemez.

 

Akismet Eklentisi Kurulumu

Akismet, WordPress içinde kurulu olarak gelmekte. Fakat eklentiyi kullanabilmek için öncelikle Admin Panelindeki Eklentiler sekmesine girerek Akismet’i aktif etmelisiniz.

Admin Paneli -> Eklentiler -> Akismet Eklentisi -> Aktifleştir

Not: Resimler tıklayınca büyür

1)Ekletiyi aktifleştirdiğimiz anda eklentiler sayfasında “Akismet hesabını aktifleştirin” butonunu göreceksiniz.

2)Butona tıkladığınızda karşınıza alttaki ekran çıkacak. Burada “Api anahtarı alın” tıklayın.

3)Tarayıcımızda yeni bir sayfa açılacak ve bizi Akismet’in web sitesine yönlendirecek. Bu sayfada

“Get an Akismet API key” butonuna basıp devam ediyoruz.

4)Karşımıza çıkan sayfada yeni bir hesap oluşturmamız isteniyor. E-posta adresinizi, belirlediğini kullanıcı adı ve parolanızı girip “Sign Up” ‘a tıklayın

5) Üyeliğimizi oluşturduktan sonra Akismet’in hangi özelliklerinden faydalanmak istediğimizi soruluyor. Biz ücretsiz olan Basic Plan’ını seçip devam ediyoruz

6)Karşımıza çıkan ekranda bağış yapmak isteyip istemediğimiz soruluyor. İmleci sola doğru kaydırıp 0$’a getiriyoruz. Ardından isim ve soyismi yazıp “Contunie” Butonuna basıyoruz.

7) Üyelik işlemleri bitti. Akismet hesabımıza bir ön bakış yapacağız. Karşımıza çıkan sayfada “add site” butonuna tıklayarak sitemizi ekliyoruz. Ardından sağ üst tarafta görünen göz işaretine tıkladığımızda API anahtarımız görünür olacak. Burada gördüğümüz şifreyi kopyalıyoruz.8) Kopyaladığımız API anahtarını Admin Paneli –> Ayarlar –> Akismet’ e girip api anahtarı bölmesine giriyoruz ve “Bu anahtarı kullan” butonuna tıklıyoruz.

9) Son adımda karşımıza Akismet ayar sayfası çıkıyor. Ayarları resimdeki gibi yapmanızı tavsiye ederiz. “Değişiklikleri kaydet” butonuna tıklayıp kurulumu tamamlıyoruz.

Kurulum tamamlandı! Artık spam yorumlara elveda diyebilirsiniz!

Bu yazımızda sizlere Akismet API anahtarı alma ve kurulum aşamalarını anlattık. Diğer WordPress eklentileri için WordPress kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
  1. Ahmet diyor

    Sonunda aradığım nitelikte bir yazı bulabildim. Teşekkürler

  2. eda diyor

    teşekkürler bu faydalı bilgileriniz için.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi