WordPress Eklenti: Ziyaretçiler de Siteye Yazı Gönderebilsin

0

Daha önce hiç kullanıcıların da yazı veya başka tip içerikler göndererek katkıda bulunabildiği web siteleri gördünüz mü? Açıkçası bu hem kullanıcı etkileşimini arttırmak, hem de daha zengin sayfalar yaratmak için oldukça etkili bir yöntem. Peki siz de WordPress sitenize ziyaretçilerin yazı eklemesini istemez miydiniz? Bu makalede WordPress sitelere üye veya ziyaretçilerin nasıl katkıda bulunabileceğini anlatacağız.

Yazımızda öncelikle, WordPress’ın sunduğu üyelik sistemi ve yazarlık ayarları ile bu işlemi nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Moderasyon kısıtı ve kullanıcıların içeriklerinize erişebilmesi sebebiyle pek güvenli olmayan ve tavsiye etmediğimiz metoddan bahsettikten sonra, kullanıcıların sitenize üye olmadan ve hiçbir şekilde giriş yapmalarına gerek olmadan yazı gönderebilmelerini sağlayan eklentilerden bahsedeceğiz.

Tabii bu noktada kullanıcılar tarafından gönderilmiş tüm içerikler, yorum ve diğer yazıların moderasyonu sizin elinizde olacak. Yani hoşunuza gideni onaylayabilecek, gitmeyeni ise bir köşede bırakabileceksiniz. Bu sayede kullanıcılarınız front-end bölmesinde admin paneline giriş dahi yapmadan yazı gönderebilecek.

Açıkçası frontend yayıncılık kullanıcılarınızın ziyaretçi yazıları yazmasını, galerinize fotoğraf eklemesini veya farklı listelemeler yapmasını istediğiniz zamanlarda çok etkili bir yöntem.

 

Wordpress Ziyaretçi Yazı Gönderme

WordPress Metodu Eklentisiz (güvensiz)

Kayıtlı Kullanıcıların Yazı Göndermesi

WordPress, birden fazla yazarın bulunduğu WordPress sitelerini yönetmek için farklı kullanıcı rolleri ve yetkileri sunuyor. Bu sayede kullanıcıların sitenize kayıt olmalarını ve WordPress admin arayüzünü kullanarak sınırlı yetkiyle içerik paylaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Bunun için öncelikle Ayarlar > Genel sayfasına gidin, Üyelik seçeneğini aktif hâle getirin. Ardından yeni kullanıcının varsayılan rolünü ‘İçerik sağlayıcı’ olarak değiştirin. Kaydedip çıktığınız zaman artık sitenize kayıt olan herkes panelinize kısıtlı imkanlarla erişebilecek, yazı gönderebilecekler.

Bu metodun problemleri: Birçok yeni başlayan kullanıcı için kayıtlı kullanıcılara yazı gönderme hakkı tanımak biraz zor olabilir. Aynı zamanda kayıtlı kullanıcılar sitenizdeki diğer yazıları da değiştiremese bile görebilecek. Eğer bunlar sizi rahatsız ediyorsa, yazımızın devamında bahsettiğimiz eklentileri kullanabilir ve kimsenin panelinize erişmemesini sağlayabilirsiniz.

Yazının devamını okumak için sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi