WordPress Veritabanı Optimizasyonu | Veritabanı Temizleme ve Onarma

1

WordPress sitenizin veritabanı adı üstünde; sitenize ait bütün içeriklerin depolandığı, kaydedildiği gerektiğinde de çağrıldığı alandır. Veritabanında blog yazıları, sayfalar, yorumlar, eklenti ayarları, tema ayarları kısacası her şey kayıt altındadır. Özellikle web sitenizi düzenli olarak güncelliyorsanız, (güncellemekten kastımız; yeni içerikler, yeni eklentiler veya temalar kullanıyorsanız) zaman içinde veritabanı da büyüyecektir. Geniş bir veritabanı ise web sitenizin performansını doğrudan etkiler çünkü sunucunuzun veritabanı tablolarından bilgi alma süresi uzayacaktır. Bu yüzden de WordPress sitelerde veritabanı optimizasyonu sitenizin hızı açısında oldukça önemlidir.

Gereksiz verileri kaldırarak hem veritabanınızın verimliliğini arttırabilir, hem de sayfalarınızın daha hızlı yüklenmesini sağlayabilirsiniz.

Yazımızda WordPress Veritabanı Optimizasyonu hakkında ayrıntılı ipuçlarını bulabilirsiniz.

WordPress Veritabanı Tabloları – Tablo Özellikleri

İnternet üzerinde içerik yayınlamak için WordPress kullanıyorsanız, bu içerik yönetim sisteminin veritabanı mantığını, özellikle içindeki tabloları anlamanız gerekiyor.

Gelecekte değişme ihtimali olmakla birlikte şu anda WordPress’te 11 temel tablo bulunuyor. Birçok WordPress sitede bu sayıdan daha çok daha fazla tablo bulunur çünkü eklentiler ve temalar da veritabanınıza ek tablolar ekleyebilirler.

Kendi veritabanınızı kontrol ettiğinizde de aşağıda sıraladığımız tabloları görebilirsiniz. Veritabanındaki diğer tüm tablolar ise ya manuel olarak yaratılır, ya da WordPress eklentileri veya temaları tarafından meydana getirilir.

Wp_commentmeta – Yorumların meta bilgilerini saklar

Wp_comments – Yorumları saklar

Wp_links – Blogroll linklerini saklar

Wp_options – Admin yönetici bölgesindeki ayarları saklar. Bazı eklenti ve tema ayarları burada saklanmaktadır.

Wp_postmeta – Yazılara ait meta bilgilerini saklar

Wp_posts – Yazılar, sayfalar ve diğer yazı tiplerinin verilerini saklar

Wp_terms – Yazı etiketlerini ve yazılar ile bağlantılar için kategorileri saklar

Wp_term_relationships – Yazılar, kategoriler, etiketler ve bağlantılar arasındaki bilgileri saklar

Wp_term_taxonomy – Wp_terms tablosu içinde kullanılan kategori, link ya da etiketlerin tanımlamalarını saklar

Wp_usermeta – Kullanıcıların meta bilgilerini saklar

Wp_users – Kullanıcı bilgilerini saklar

WordPress Site Hızlandırma ile ilgili Diğer Yazılarımız (Yeni Sekmede Açılır)

WordPress Veritabanı Nasıl Optimize Edilir ve Onarılır?

phpMyAdmin, bir WordPress veritabanını optimize etmenin en bilinen yöntemidir. Eğer hosting kontrol paneliniz olarak cPanel kullanmıyorsanız, phpMyAdmin yerine farklı bir MySQL yönetim aracı bulunabilir. Fakat merak etmenize gerek yok çünkü aşağı yukarı bütün veritabanı yönetim araçları benzer arayüzlere sahip ve aynı mantıkla çalışıyorlar.

Veritabanınıza baktığınızda en sonda size ve overhead adlı iki sütun göreceksiniz. Türkçe dil destekli phpMyAdmin kullanıyorsanız sayfa “Size yerine “Boyut”,  Overhead yerine ise “Ek Yük” yazıldığını göreceksiniz.

Size boyutu yansıtırken, bir veritabanı tablosunun boyutu içinde tutulan veriye göre artar. Bu oran ne kadar artarsa, tablo da o kadar büyüyecektir.

Overhead ise sorguları saklamak için veritabanınızın kullandığı geçici disk alanıdır. Zamanla tabloların overhead boyutları da yükselecektir. WordPress veritabanında overhead alanı bulunması son derece normaldir ve çok yüksek rakamlara ulaşmadıkça web sitenizin performansını etkilemez.

Veritabanınızı optimize etmek hem overhead kısmını ortadan kaldırır, hem de veritabanının genel boyutunu küçültür. Birçok geliştirici veritabanı optimize etmeyi, hard disk birleştirmeye benzetir. Optimum performans seviyesine çıkmak için her veritabanı bir süre sonra bazı bakım çalışmalarına ihtiyaç duyacaktır.

Silinmiş satırları temizleme, yeniden sıralama yapma, sıkıştırma, dizin yollarını yönetme, birleştirme gibi işlemler MySQL ve diğer veritabanlarında ‘Optimizasyon’ olarak tanımlanır. Bu tıpkı belli aralıklarla arabanın yağını değiştirme, daha iyi yakıt kullanma gibidir. Çok fazla güncellenen sitelerde bu işlemleri yapmak şarttır.

Aynı zamanda WordPress veritabanınızı Adminer (eski adıyla phpMinAdmin) gibi eklentileri kullanarak da yönetme şansınız var. Buna rağmen WordPress’te veritabanı eklentisi kullanımı pek tavsiye edilmez çünkü işleri kolaylaştırsa da, ortaya güvenlik riskleri çıkmasına sebep olabilir. Eğer Adminer gibi bir eklentiniz varsa ve birisi web sitenize izinsiz erişim sağlayabilirse, veritabanınıza da ulaşabilecek ve istediğini yapabilecektir.

ÖNEMLİ NOT:

İşlemlere başlamadan önce veritabanı yedeği almayı unutmayın. Yapılacak işlemlerde karşılaşılabilecek hatalar veritabanında geri döndürülemez hasarlara yol açabilir. Bu nedenle veritabanı optimizasyonuna başlamadan önce veritabanınızı gerek cPanel gerek phpMyadmin üzerinden yedeklemenizi tavsiye ediyoruz. Yazıda anlatılan adımları uygulamak tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

WordPress Veritabanı Yedekleme 

Veritabanı oldukça karmaşık bir sistemdir ve her ne kadar yazımızda basitce anlatacak olsak da veritabanı değişiklikleri üst düzey bilgi gerektiren işlemlerdir. Yapılacak değişiklikler sitenizdeki tüm yazıların, yorumların, tema ayarlarının ve eklenti ayarlarının silinmesine ve yok olmasına neden olabilir. Bu nedenle işlemlere başlamadan önce hem sitenizin tam bir yedeğini almanızı hem de WordPress Veritabanınızın yedeğini almanızı şiddetle tavsiye ederiz.

wordpress veritabani yedekleme
Export seçeneğini kullanarak yedekleme işlemini başlatın

WordPress Veritabanınızın yedeğini almak için phpMyAdmin üzerinden tüm veritabanı tablolarının seçili olduğundan emin olup Export yani “Dışa Aktar” seçeneğini kullanmalısınız.

Tüm veritabanı tablolarının seçili olduğundan emin olun

Olası bir hatada bilgisayarınıza kaydettiğiz veritabanınızı Import seçeneğini kullanarak eski haline döndürebilirsiniz.

Ayrıca WordPress En İyi Yedekleme Eklentileri başlıklı yazımızı okuyarak WordPress sitenizi yedeklemenize yardımcı olacak eklentiler hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

WordPress phpMyadmin Veritabanı Optimizasyonu

“Ek Yük” yani Overhead oluşan tabloları optimize etmek için ‘OPTIMIZE TABLE’ SQL komutunu kullanabilirsiniz. Örneğin wp_posts tablosunu optimize ederken şu SQL sorgusunu kullanmanız gerekir;

OPTIMIZE TABLE ‘wp_posts’

Fakat diğer yandan doğrudan SQL komutu kullanmanıza da gerek yok çünkü phpMyAdmin bunun için kolaylık sağlıyor. Optimizasyon işi için ‘Check All’ kutucuğuna tıklayabilir, ardından ‘Optimize table’ kısmını seçebilirsiniz. Son olarak da sağ altta yer alan ‘Go’ ikonuna tıklamalısınız.

wordpress veritabani optimizasyonu

Eğer Türkçe phpMyAdmin kullanıyorsanız en alt kısımda bulunan “Tümünü Seç” ve “Tabloyu Uyarla” seçeneğini seçebilirsiniz.

Buradan WordPress veritabanınızı optimize ettikten sonra phpMyAdmin de bir uyarı vererek bu işlemi onaylayacak. Bir diğer dikkate almanız gereken seçenek ise yine alttaki menüde yer alan ‘Repair table’ özelliği. Bu özelliği kullanarak isminden de anlaşılacağı gibi zarar görmüş bir tabloyu onarabilirsiniz.

wordpress-veritabani-onar

 

Aynı zamanda WordPress’te de veritabanını onarmak ve optimize etmek için bir araç bulunuyor. Optimizasyon aracını kullanmak için ilk olarak web sitenizin wp-config.php dosyasına şu satırı eklemeniz gerekiyor;

Bu satırı wp-config.php dosyasının üstüne ekleyip kaydettikten sonra, optimizasyon aracına websiteadresinizcom/wp-admin/maint/repair.php adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Optimizasyon aracıyla her bir veritabanı tablosunu onarabilirsiniz. Fakat kimi durumlarda belli tabloların onarımı gerçekleşmez. Böyle zamanlarda ilk denemede veritabanınızı onaramazsanız optimizasyon aracını tekrar başlatın. Eğer ‘Repair and Optimize Database’ kısmını seçerseniz, WordPress optimize olmamış her bir tabloyu optimize edecektir.

WordPress optimizasyon aracına erişmek için her seferinde siteye giriş yapmanız gerekmiyor. Fakat bunun bir de şu dezavantajı var; isteyen herkes bu script’e erişim sağlayıp kullanabilir. Bunu engellemek için optimizasyon aracını kullandıktan sonrasitenizin wp-config.php dosyasının içinden WP_ALLOW_REPAIR satırını kaldırmanız gerekiyor.

WordPress Veritabanı Şişmesi Nasıl Engellenir?

Birçok WordPress veritabanı yüksek sayıda gereksiz veri tutar. Tüm bu gereksiz veritabanı şişmesi de web sitenizi hem yavaşlatır, hem de verimliliği düşürür.

Web sitenizi şişirecek birden çok etken bulunsa da, aynı zamanda belli ipuçlarını takip ederek bu durumu neredeyse tamamen ortadan kaldırma imkanınız da var. Gelin WordPress veritabanını neler şişirir onlara bakalım;

Kayıtlı Revizyon Sayısını Azaltın

WordPress’te yer alan revizyon sistemi pek çok WP veritabanının gereksiz biçimde şişmesine yol açıyor. İlk olarak WordPress 2.6 ile hayatımıza giren bu sistem, yazılarınızdaki her bir güncelleme ve taslağın bir kopyasını oluşturuyor. Her ne kadar makalelerin eski kopyalarına erişmek ya da geri dönmek için iyi bir özellik olsa da, maalesef WordPress’in bu konuda bir limiti yok ve sonucunda sınırsız sayıda kopya oluşuyor. Özellikle uzun bir makale üzerinde çalışırken ortaya yüzlerce revizyon kaydedilmesi durumu çıkabiliyor.

Dediğimiz gibi revizyon sistemi oldukça kullanışlı fakat her yazı için sınırsız şekilde revizyon oluşturmasının bir faydası yok. Neyse ki WordPress bu saklanan kopyaların rakamını kolaylıkla düşürmenize olanak tanıyor.

Kaydedilen revizyonların sayısını azaltmak (2’ye düşürmek) için basitçe şu kodu wp-config.php dosyanıza ekleyin;

Ayrıca aşağıdaki kodu yine wp-config.php dosyanıza eklerseniz tamamen yazı revizyonlarını da iptal edebilirsiniz;

Tavsiyemiz yazı revizyonlarını tamamen kapatmamanız yönünde olacaktır. Yazı revizyonlarını kapatmak veritabanı boyutunu önemli ölçüde düşürecektir. Fakat unutmayın ki bunu yaptıktan sonra WordPress artık yazılarınızı taslak olarak kaydetmeyecek. Örneğin tarayıcıda sitenize bir yazı eklerken internet bağlantınız giderse, yada 300-400 kelime yazdığınız yeni yazınız elektrikler giderse tamamen kaybolacaktır.

Kaydedilen revizyonların sayısını azaltmak ya da tamamen kapatmak önceden kayıtlı revizyonlara ise etki etmez. Bu yüzden eski yazılarınıza bağlı revizyonlar veritabanında saklanmaya devam edecektir.

Bir makaleyi yayınlandıktan sonra unutmayın ki çok nadir eski revizyonlara ihtiyaç duyarsınız. Bu yüzden de tüm yayınlanmış makale revizyonlarını kaldırmak yararınıza olacaktır. Bunu yapmanızı sağlayan çok sayıda WordPress eklentisi bulunuyor. Ayrıca MySQL ile de kaldırabilirsiniz fakat eğer komutları yanlış girerseniz bazı problemler oluşabilir.

Örneğin Optimize Database after Deleting Revisions adlı eklentiyi kullanarak veritabanınızın boyutunu ciddi ölçüde düşürebilirsiniz. Bu eklenti kaydedilmiş revizyonların sayısını tanımlamanıza olanak sağlıyor. Böylece çöpe atılmış, spam olan, kullanılmayan nesneleri siliyor. Belirlenen veritabanı tabloları da optimizasyon sürecinde kaldırılıyor.

Aynı zamanda eklentinin bir zamanlayıcısı da var. Bu sayede web sitenizi saatlik, günde iki kere, günde bir kere veya haftalık optimize edebilirsiniz.

Bir diğer revize edilmiş yazıları silme eklentisi ise Better Delete Revision olarak karşımıza çıkıyor. En son 4 sene önce güncellenmiş olan bu eklentiyi kullanmanızı pek tavsiye etmeyiz. Yine de özelliklerinden kısaca bahsedelim. Bu eklenti web sitenizdeki tüm kayıtlı revizyonları listeliyor fakat maalesef tek tek silme seçeneği yok. Bunun yerine hepsini ancak tek seferde silebiliyorsunuz. Ayrıca overhead (ön yük) oranını düşürmek için tüm veritabanı tablolarını tek seferde optimize edebiliyor.

WordPress Otomatik Kayıt Özelliği

Otomatik kayıt özelliğinden de bahsedelim. WordPress’in bu özelliği makalelerinizi her 60 saniyede kaydederek taslak hâline alıyor fakat aşağıdaki kodu wp-config.php dosyanıza ekleyerek bunu değiştirebilirsiniz.

Koddaki ‘160’ kaç saniyede bir kayıt olacağını belirtiyor, bunu dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Her şeye rağmen otomatik kayıt özelliği faydalı fakat dediğimiz gibi optimizasyon yapmanız önemli. Çoğu kez WordPress’te yazı eklerkren sorunlar yaşanabiliyor, tarayıcı hatayla kapanabiliyor veya internet gidebiliyor. Dolayısıyla bu gibi durumlara karşı revizyon sistemini kullanmanızı fakat süresini uzatmanızı tavsiye ederiz.

Spam Yorumlar

Eğer web siteniz çok sayıda spama maruz kalıyorsa, bu spam yorumların aynı zamanda veritabanınızda da epey yer kapladığını göreceksiniz. Varsayılan ayar olarak spam yorumlar 30 gün sonra otomatik olarak silinir fakat bu süre zarfı içinde wp_comments tablonuzda yüzlercesi, hatta binlercesi birikip yer kaplayabilir.

İyi bir spam engelleyici eklenti ise birçok spamı engelleyebilir, ciddi ölçüde zararlı yorum oranını azaltabilir. WordPress’in olmazsa olmaz eklentilerinden birisi olan Akismet spam yorumları önlüyor ve doğrudan veritabanından silinmelerini sağlıyor.

Akismet Eklentisi Kurulumu ve Ayarları başlıklı yazımızı okuyarak Akismet Anti-Spam eklentisi hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bir diğer eklenti ise WPCommentCleaner olarak karşımıza çıkmakta. Bu eklenti de 3 yıldır güncellemeyen bir eklenti ve Akismet eklentisi kadar başarılı olduğunu söylemeyiz. Eklenti topluca spam, onaylanmamış ya da onaylanmış yorumları silmenizi sağlıyor. Fakat artık WordPress’te topluca spam yorumları silme özelliği olduğu için eskisi kadar kullanılmıyor.

Unutmayın ki spam yorum yapanlar genellikle arama motorlarında iyi sırası olan eski makaleleri hedef alırlar. Bu yüzden de belli bir zaman dilimini geçmiş yazılara yorum atma özelliğini kapayarak spamı engelleme şansınız var. Bu özelliği WordPress yönetici panelinizdeki Ayarlar> Tartışma sekmesi altında bulabilirsiniz.

Spam yorumlar aynı zamanda şu SQL komutuyla da silinebilir;

Fakat artık WordPress’te Yorumlar> İstenmeyen sekmesine geçip ‘İstenmeyenleri Boşalt’ seçeneğiyle bütün spam yorumları silebildiğiniz için SQL komutlarına da ihtiyacınız olmayacaktır.

Silinen Nesneler

Ne zaman WordPress bir nesneyi silerseniz (blog yazısı, sayfa, görsel, yorum ya da link olabilir) bunlar çöp klasörüne gönderilir. WordPress’in bunu yapma amacı da yanlışlıkla sildiğiniz yazıları veya diğer nesneleri kurtarmanıza olanak tanımak.

Eğer sık sık bir şeyleri silmiyorsanız, bunların veritabanınızda kapladığı yer konusunda fazla endişelenmenize gerek yok. Fakat yine de çöp sisteminin nasıl işlediğini anlamanız gerekiyor. Özellikle de WordPress sitesinde yüzlerce, hatta binlerce silinmiş nesne tutan kullanıcılar için bu son derece önemli.

Silinen nesneler, çöp boşaltılana kadar veritabanınızda saklı kalmaya devam eder. Varsayılan olarak da dediğimiz gibi bunlar 30 gün sonra kalıcı olarak silinir. Bunların ne kadar veritabanında saklanacağını ise wp-config.php dosyanıza şu kodu ekleyerek değiştirebilirsiniz. Buradaki örnekte 5 gün belirlenmiştir;

Yine aynı kodu şu şekilde eklerseniz de çöp sistemi tamamen devre dışı bırakılacaktır;

Buna rağmen çöpü tamamen devre dışı bırakmanızı olası riskler sebebiyle önermeyiz. Kısaca gün sayısını azaltıp sorunu çözebilirsiniz.

WordPress Geçici Dosyalar

WordPress Transients uygulaması site geliştiricilerinin verilerini geçici olarak WordPress veritabanında saklamasını sağlar. Bu geçici kayıtlar WordPress’teki options tablosunda tutulurlar.

Süresi dolan geçici kayıtlar ise veritabanınızın şişmesine ve web sitenizin yavaş açılmasına sebep olur. Çok sayıda eklenti bu kayıtları yönetmenizi ve süresi dolan, artık ihtiyaç duyulmayan kayıtları silmenizi sağlar.

Transient Cleaner adlı eklenti, süresi dolan geçici dosyaları, hatta hepsini silmenize olanak tanıyor. Aynı zamanda Delete Expired Transients de bir diğer seçenek. Aralarında belki en iyisi de Transients Manager diyebiliriz. Bu eklentiyle tüm geçici dosyaları görebilir, düzenleyebilir ya da silebilirsiniz. Fakat süresi dolmuş verileri toplu silme özelliği bulunmuyor.

Geçici dosyalar genel anlamda endişelenmeniz gereken şeyler değiller fakat periyodik olarak kontrol edip performansı etkilemedikleri konusunda emin olmanız gerek.

Kullanılmayan Eklenti ve Tema Tabloları

WordPress eklentilerinin yüzde 99’u, yani neredeyse tamamı ayarları ve içindeki verileri WordPress veritabanında saklamaktadır. Maalesef bir eklentiyi sildiğinizde de bu veriler ortadan kaldırılmıyor. Bu ise tasarım gereği bir hamle. Eğer her seferinde bir eklentiyi devre dışı bıraktığınızda veriler silinseydi, devamlı ayarları tekrar yapmak zorunda kalırdınız. Ayrıca eklentinin oluşturduğu içerik de yok olurdu.

Buna rağmen eğer bir plugini kullanmayı tamamen bırakmaya karar verirseniz ya da sadece test amaçlı yüklediyseniz, silerken beraberinde oluşan bütün verileri de silmek isteyeceksinizdir. Az sayıda WordPress eklentisi ayarlar sayfasında verileri de kaldırma seçeneği sunuyor fakat büyük çoğunluğunda maalesef bu özellik yer almıyor.

Bu sebepten ötürü WordPress veritabanları zamanla şişiyor. Veritabanında aylar önce, hatta yıllar önce silinmiş eklenti tablolarına da şahit olmak mümkün. Ayrıca WordPress temaları da ayarlarını veritabanı içinde saklıyor ve tema değiştirseniz de yerlerini koruyorlar.

Buna rağmen kullanılmayan  tabloları veritabanınızdan phpMyAdmin gibi araçlarla manuel olarak da kaldırma imkanınız var. Fakat başlangıçta anlattığımız 11 temel WordPress tablosunu iyice kavramış olsanız bile, eklenti tablolarını ayırmanın zor olduğunu unutmayın.

Bu konuda WPDBSpringClean adlı eklentiyle işinizi çok daha basit şekilde halledebilirsiniz.Eklenti, kullanılmayan tabloları silinmiş eklentilerden ayırt ediyor ve size silme seçeneği sunuyor. Fakat eklenti 5 yıldır güncellenmiyor. Bu nedenle bu eklentiyi kullanmadan önce iyi düşünün. 

WP-Optimize veya WP-DB Manager eklentilerini de kullanabilirsiniz.

Şişme Yapan Eklentiler

Veritabanınıza yüklediğiniz her bir plugin sitenizin boyutunu da arttıracaktır. Veritabanındaki bazı eklentiler fark yaratmaz fakat kimisi ciddi miktarda ağırlık yaratabilir. Ne zaman yeni bir WP eklentisi yüklerseniz, sunucu işlemcinizi ne kadar kullandığına ve veritabanınızda ne kadar yer kapladığına bakmanız gerekir.

Şu türdeki WordPress eklentileri veritabanında fazla yer kaplayan pluginler olarak tanınırlar;

Anti-Spam Eklentileri – Web sitenizi korumak için pek çok spam engelleyici plugin IP adresleri ve e-posta adresleri gibi bilgileri kaydeder. Örneğin Akismet ciddi miktarda veriyi WP_CommentMeta tablosu içinde tutar.

Güvenlik Eklentileri – Tıpkı anti-spam eklentileri gibi bunlar da spam yapanlar ve hackerlar hakkında fazlasıyla veri saklar.

WordPress Güvenlik Önlemleri ve En İyi WordPress Güvenlik Eklentileri başlıklı yazılarımızı okuyarak sitenizi daha güvenli hale getirebilirsiniz.

İstatistik Eklentileri – Trafik ve istatistik konusunda bilgi sağlayan eklentiler web sitenizin veritabanında ciddi miktarda veri saklar. Bunların arasında ziyaret rakamları, ülke bilgileri, tarayıcı raporları, işletim sistemi bilgileri ve daha pek çok şey bulunur.

İlgili Yazı – Popüler Yazı Eklentileri  Sitedeki diğer yazıları göstermeyi sağlayan WordPress eklentileri ciddi miktarda işlemci ve veritabanı alanı kullanır. Bu tip eklentiler yazı beğenileri, paylaşımları ve görüntülemeleri gibi bilgileri her sayfa için saklar.

Link İzleme Eklentileri – Link izleme eklentileri web sitenizin ziyaretçileri hakkında bilgi almak için oldukça faydalıdır fakat maalesef yüksek yer kaplarlar.

Bazı geliştiriciler eklentilerinin çok fazla yer kapladığının bilincinde olur ve bu yüzden de içlerine veri temizleme için ayarlar eklenir. Örneğin Pretty Link eklentisi çeşitli ayarları kendi isteğinize göre düzenlemenize, böylece performansı arttırmanıza olanak tanıyor.

Hangi WordPress eklentilerinin web sitenizi yavaşlattığını öğrenmek için P3 (Plugin Performance Profiler) aracını kullanabilirsiniz. Bu eklenti ile her bir diğer eklentinin sayfa açılış sürelerine ne oranda etki ettiğini görmek mümkün.

Eğer bir eklenti veritabanınızda fazla yer kaplıyor veya sitenizi ciddi ölçüde yavaşlatıyorsa kaldırın. Sadece gerçekten başarılı olmanız için gerekli olduğuna inandığınız eklentileri tutun. Unutmayın ki her zaman için başka alternatifler olacaktır.

Eklenti Kullanarak WordPress Veritabanı Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Yazıda şimdiye kadar veritabanınızı phpMyAdmin ve wp-config.php kullanarak nasıl optimize edeceğinizi anlattık. Fakat eğer phpMyAdmin kullanmak sizi endişelendiriyorsa, bunun için doğrudan WordPress üzerindeki eklentileri de kullanabilirsiniz.

WP Clean Up istenmeyen verilerinizi kaldırmak için oldukça hızlı bir eklenti. Revizyonları, taslakları, yorumları ve çok daha fazlasını tek bir tuşla silmenizi sağlıyor. Yine yazı revizyonlarını, taslakları, spam yorumları, onaylanmamış yorumları, geçiş dosyalarını ve çok daha fazlasını ise WP-Optimize ile silme şansınız var. Ayrıca bir sayfa ile toplam veri boyutunu, index boyutunu ve her bir veritabanı tablosunun overhead miktarını da gösteriyor.

Bir diğer popüler WordPress optimizasyon eklentisi ise  WP-DBManager. Web site veritabanınızı hem onarmanızı, hem de optimize etmenizi sağlıyor. Ayrıca sitenin otomatik yedeklemelerini de ayarlayabiliyorsunuz.

Fakat WP-DBManager iyi bir eklenti olsa da, kullanırken dikkatli olmanızı öneririz çünkü tabloları boşaltma ya da MySQL sorgularını başlatma gibi özelliklere de sahip. Bu yüzden de sitenize istenmeyen bir erişim olduğunda zarar görebilirsiniz.

Son Söz

WordPress yıllardır kullanılan bir içerik yönetim sistemi olsa da, maalesef çok az kişi veritabanını etkili kullanma konusunda başarılı olabiliyor. Fakat açık konuşmak gerekirse web sitenizin doğru ayarları için birkaç dakika uğraşmaya üşenmenin herhangi bir bahanesi olamaz.

Son söz olarak şu üç adımı tavsiye edebiliriz;

– wp-config.php dosyasındaki yazı revizyonlarına define( ‘WP_POST_REVISIONS’, 2 ); kodunu kullanabilirsiniz.

– Veritabanına eklenen spam içeriğe karşı sağlam bir anti-spam önlemi alın.

– Sildiğiniz her nesneyi inceleyin ve ardından kalıcı olarak kaldırın.

Ayrıca periyodik olarak phpmyAdmin ile veritabanınızı kontrol etmenizi öneririz. Bu sayede veritabanı tablolarını optimize etme fırsatı bulur ve kullanılmayanları kaldırabilirsiniz. Eğer bu size zor geliyorsa zaman zaman WP Clean Up gibi optimizasyon eklentileri de kullanabilirsiniz. Böylece geçiş verilerini kaldırabilir ve diğer istenmeyen nesneleri silebilirsiniz.

Ek olarak WordPress cache eklentileri yükleyerek veritabanına giden sorgu sayısını azaltabilirsiniz. Bu database boyutunu küçültmez fakat en azından MySQL sunucusuna daha az yük bindirir ve sayfaların hızlı açılmasını sağlar. WordPress Cache Eklentileri | Karşılaştırmalı başlıklı yazımızı okuyarak sitenize uygun cache eklentisini seçebilirsiniz. W3 Total Cache En İyi Ayarları başlıklı makalemizi okuyarak W3 Total Cache eklentisini kendi sitenize uygun olacak en iyi ayarlarla kullanabilirsiniz.

WordPress hakkında yazdığımız diğer içerikleri WordPress sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Not: Yazı tavsiye niteliğindedir. İşlemleri uygulamak kendi insiyatifinizdedir. Sitenizde yaşanacak problemlerden ogrenio.com sorumlu değildir.

Kaynak kaynak 1 kaynak 2
Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. ilkay AYDIN diyor

    Detaylı ve güzel yazı için teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi