WordPress Lazy Load Eklentileri | En İyi 6 Eklenti

0

Fazla fotoğraf barındıran WordPress web sitelerinin açılması maalesef biraz uzun sürüyor. Her bir fotoğraf için yeniden HTTP istekleri gönderilirken, bu da ziyaretçilerin beklemesine yol açıyor. Burada çözüm olarak ise devreye ‘Lazy Loading’ denilen sistem giriyor.

Lazy load ile bol resimli sitelerin hızını önemli ölçüde arttırabilirsiniz. Bu sistem fotoğrafların sadece ekranda görünür olduğu anlarda yüklenmesini sağlıyor. Örneğin kullanıcı web sitesini gezerken, sayfada bulunan fakat henüz görüntülemediği fotoğraflar indirilmemiş oluyor. Hâliyle de sitenin yüklenme süreleri hızlanıyor.

Bu yöntemi deneyebileceğiniz çeşitli eklentiler bulunurken, yazıda akla ilk gelenlerinden bahsedip özelliklerini sıralayacağız.

Eklentileri denemeden önce sitenizin bir yedeğini almayı unutmayın. WordPress Yedekleme Eklentileri başlıklı yazımızı okuyarak site yedekleme hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

WordPress Eklenti Yükleme Rehberi Başlıklı Yazımızı okuyarak eklenti yükleme hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Lazy Load

En kolay eklentilerden birisi olan Lazy Load’ı kullanmak için tek yapmanız gereken şey yüklemek ve ardından aktive etmek. Herhangi bir ayar ya da kişiselleştirme seçeneği sunmazken, doğrudan çalışmaya başlıyor.

Eklenti sadece görünür fotoğrafları yüklemek için jQuery.sonar kullanırken, ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

WordPress Site Hızlandırma ile ilgili Diğer Yazılarımız (Yeni Sekmede Açılır)

BJ Lazy Load

BJ Lazy Load eklentisi seçtiğiniz görseller (yazı içindekiler ve önizleme görselleri dahil) üzerinde lazy load  özelliğini uygulamanızı sağlıyor. Hatta Gravatar resimleri ve iFrame’ler de buna dahil. Lazy load’ın aksine birkaç basit ayara sahip ve eklentiyi az da olsa kişiselleştirme imkanınız var.

Eklenti görüntüleri optimize edebilirken, aynı zamanda otomatik ölçekler de atayabiliyor ve hiDPI ekranlar (Apple’ın retina ekranı gibi) için otomatik hiDPI sunuyor.

jQuery Image Lazy Load WP

İsminden de anlaşılacağı gibi bu eklenti fotoğraflara jQuery ile lazy load özelliğini ekliyor ve kullanımı da son derece basit. Sadece eklentiyi sitenize yükleyip etkinleştirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Pek fazla özel ayarları yok ve herkese hitap ediyor.

Mutlaka Okumalısınız (Yeni Sekmede Açılır)

Image Lazy Load (Unveil.js)

Yukarıda bahsettiğimiz Lazy Load eklentisinin daha ‘light’ diye tanımlanabilecek sürümü olan bu eklenti, retina ekranlardaki yüksek çözünürlüklü fotoğrafları göstermek için kullanılıyor. Mobil cihazlar için de uygunken, kullanımı da son derece basit.

Rocket Lazy Load

Sadece 2kb boyutunda olan bu ufak script ve işini fazlasıyla iyi yapıyor. Kullanıcı siteyi gezerken fotoğraf, önizleme resimleri, avatar ve diğerlerini göstermeye başlıyor. Ayarları bulunmazken, tek yapmanız gereken eklentiyi indirip etkinleştirmek.

Unveil Lazy Load

Unveil Lazy Load da jQuerry ile çalışan, son derece ufak boyutlu bir eklenti. Diğerlerine benzer şekilde bir ayar kısmı yok ve indirir indirmez kullanmaya başlayabiliyorsunuz.

WordPress sitenizin açılma hızından memnun değilseniz WordPress Site Hızlandırma Rehberi başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Unutmayın, artık kaliteli ve güncel bir çok temada lazy load özelliği bulunuyor. Bu nedenle temiz kodlanmış güçlü bir tema kullanmanızı da tavsiye ederiz. Doğru Tema Seçimi hakkında daha detaylı bilgi için WordPress Tema Seçimi başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Lazy Load Yazısındaki Kullanılan Kaynaklar: WPMUDEV

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi