iOS 11 iPhone / iPad Şarj Olmuyor Sorunu ve Çözümü [Detaylı]

0

Birçok kullanıcının iPhone, iPad ya da iPod Touch cihazlarını yeni işletim sistemi iOS 11/11.1’e geçirdikten sonra batarya konusunda şikayetçi olduklarını görüyoruz. Ya telefonlarının şarj olmadığını, ya da bataryanın çok yavaş dolduğunu söylüyorlar. Yeni iOS’la birlikte birçok faydalı özellik gelse de, açıkçası hiçbir işletim sistemi kusursuz değildir ve bahsettiğimiz şarj problemi de tam olarak bundan kaynaklanıyor.

Şarjla ilgili rahatsızlıklar genellikle USB ya da Dock ile ilgili bir donanımsal problemden kaynaklanıyor fakat kimi zaman devreye yazılımsal sebepler de giriyor. Dolayısıyla yardım için Apple teknik servisine başvurmadan önce yazımızı okuyabilir, iPhone şarj sorunu için sunacağımız ipuçlarını ilk etapta deneyebilirsiniz.

Eğer iPhone Şarjınızın daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, iPhone Batarya Süresi Arttırma hakkında yazığımız makalemizi okuyabilirsiniz.

iPhone / iPad iOS 11 Sonrası Şarj Olmama Problemi ve Çözümü

iPhone ya da iPad’inizi prize, bilgisayara bağladıktan sonra şarj olmadığını fark ettiniz. Peki neden? Açıkçası bu pek çok kullanıcının şikayet ettiği yaygın bir problem ve yeni bir batarya almadan önce çözüm için denemeye değer önerilerimiz var.

1. Daima ORİJİNAL Apple cihazları kullanmaya özen gösterin. Eğer bazı ucuz, imitasyon kablolardan kullanıyorsanız bu tip bir sorun yaşama riskiniz daha da artacaktır. Çoğu zaman görüyoruz ki şarj cihazı seçiminden ötürü iPhone kullanıcıları bu durumla karşı karşıya kalıyor.

2. Cihazınıza hard reset atmayı deneyin. Bunun için açıp kapama tuşuna basılı tutun, ardından hâlâ basarken diğer elinizle de Home tuşuna basılı tutun. Ekran kapanıp Apple logosu gelene kadar da devam edin. iPhone 7 kullanıcıları ise Home tuşuyla ses kısma tuşlarına basmalılar. Ardından telefonu tekrar açıp şarj etmeyi deneyin.

3. Lighting kablonuzda hasar – arıza olup olmadığını kontrol edin. Birçoğumuzun şarj cihazları, kabloları günün birinde zarar görüyor ve temassızlık gibi problemlerle şarj edemiyoruz. Böyle bir kablonun hem cihaza zarar verme riski varken, hem de şarja taksanız dahi batarya dolmayabilir.

4. Cihazınızı tamamen kapatın ve öyle şarj etmeyi deneyin. Bunun için uyku modu tuşuna basılı tutun ve kapatma seçeneğine dokunun.

5. iTunes ile iOS 11 yüklü cihazınızı restore edin yani geri yükleme yapın. İlk olarak iTunes ile dosyalarınızı yedekleyin ve ardından bu yedeği geri yüklemeyi deneyin.

iPhone / iPad iOS 11 Sonrası Yavaş Şarj Problemi ve Çözümü

Yeni iOS’u yükledikten sonra iPhone ya da iPad cihazınız eskiye göre çok daha yavaş mı şarj oluyor? Hızlandırmak için birkaç basit önerimiz var;

1. Telefon veya tabletinizin şarj girişini temizleyin. Belli bir kullanım süresinden sonra bu portlar tamamen toz ve kirle doluyorlar, ardından da şarj hızı yavaşlıyor. İlk önce cihazınızı tamamen kapatın, ardından kürdan veya kuru, yumuşak başlıklı bir diş fırçası aracılığıyla nazikçe tozları temizleyin.

2. iPhone için iPad şarj aleti de kullanabilirsiniz. Eğer iPad’iniz varsa, tabletin şarj cihazı iPhone bataryasını daha hızlı dolduracaktır.

3. Şarj esnasında uçak moduna geçin ve Wi-Fi bağlantısını da tamamen kapatın. Bu şekilde arama alamayacak veya başka birini arayamayacaksınız, mesaj atamayacaksınız, bildirim alamayacaksınız fakat bataryanız daha hızlı dolacaktır.

4. Şarj sırasında iPhone / iPad’inizi tamamen kapatın. Bu da üçüncü metoda benziyor çünkü telefon kapalıyken, herhangi bir işlem yapmıyorken batarya daha hızlı dolacaktır. Cihazınıza ihtiyaç duymadığınız anlarda kapalı şekilde şarj edebilirsiniz.

Umarız iPhone Şarj Sorununu makalemizi okuyarak çözebilmişsinizdir.

iPhone hakkında daha fazla rehbere ulaşmak için sitemizde bulunan iPhone kategorisini ziyaret edebilir ve sık görülen hataların çözümünün yanı sıra telefonunuz hakkında bilmediğiniz özellikleri anlatan rehberlere de ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi