iOS 12 iPhone Hücresel Veri Bağlanmıyor | Hücresel Veri Sorunu Çözümleri

3

iOS 10 işletim sistemi 13 Eylül 2016 tarihinde Apple tarafından yayınlanırken, son sürüm iOS 11 ile iOS 11.1 ise kısa bir süre önce kullanıma sunuldu. Birçok Apple kullanıcısı şimdiden iPhone – iPad cihazlarını iOS 11’e güncellerken, yeni yazılımla pek çok alanda geliştirme yapıldı ve kullanıcılara daha iyi bir arayüz deneyimi sağlandı.

Buna rağmen, bazı Apple sahipleri iOS 11 sonrası hücresel veri çalışmaması gibi sorunlar yaşıyorlar. Bu yazıda da iPhone hücresel veri sorunu ve çözümü konusuna değineceğiz.

iOS Güncelleme Sonrası Yaygın Hücresel Veri Sorunları

iOS 9’un yanı sıra iOS 10 ve iOS 11 kullanıcıları tarafından bildirilen çeşitli hücresel veri problemleri var ve bunları başlıca şöyle sıralayabiliriz;

 • – iOS 11.1/11/10.3.3. hücresel veri çalışmaması
 • – iPhone hücresel veri açılmaması
 • – iPhone uygulamalar fazla internet tüketmesi
 • – iPhone / iPad hücresel veri açamama

iPhone Hücresel Veri Sorunu Nasıl Çözülür?

Özellikle evin dışındaysanız ve herhangi bir Wi-Fi ağına bağlanma imkanınız yoksa, iPhone ya da iPad’de hücresel verinin çalışmaması son derece can sıkıcı bir durum. Bu yüzden de sorunu çözmek için birkaç ipucu paylaşacağız;

1. Hücresel veriyi açıp kapatın. Ayarlar > Hücresel > Kapat yolunu izleyin ve birkaç saniye bekledikten sonra tekrar aktif hâle getirin.

2. Uçak modunu açıp kapatın. Kontrol Merkezi’ni açıp Uçak Modu’nu aktif hâle getirin, 30 saniye bekledikten sonra tekrar kapatın.

3. Güncellemeleri kontrol edin. Ayarlar > Genel > Hakkında yolunu izleyerek güncelleme olup olmadığına bakın.

4. Cihazı yeniden başlatın. Uyku modu ve Home tuşlarına basılı tutun ve Apple logosu belirene kadar bekleyin.

5. Ağ Ayarlarını / Tüm Ayarları sıfırlayın. Ayarlar > Genel > Sıfırla yolunu izleyerek hem ağ ayarlarını, hem diğer ayarları sıfırlayın.

6. Fabrika ayarlarına geri dönün. Bu işlem cihazınızdaki tüm ayarları eski hâline çevirecek ve içindeki her şeyi silecektir. Dolayısıyla iTunes veya iCloud aracılığıyla mutlaka yedekleme yapın. Ardından Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil seçeneğine dokunun. Ardından daha önce yedeklediğiniz ayarları geri yükleyin. Hâlâ telefonunuzda hücresel veriyi aktif hâle getiremiyorsanız, sıfırlama işlemini bu sefer de yedek dosyaları geri yüklemeden yapmayı deneyin.

7. Önceki iOS sürümüne geçin. Eğer yukarıdakilerden hiçbirisi işe yaramadıysa, son çare olarak önceki sürüme geçmeyi yani iOS downgrade yapmayı değerlendirebilirsiniz.

Umarız çözüm önerilerimiz sorunu çözmeye yardımcı olmuştur. Yukarıda bahsettiğimiz çözümlerin hiçbirisi işe yaramadıysa, iPhone’unuzda bir arıza olabilir. Bu nedenle telefonunuzdaki sorunla ilgili teknik destek almak için bir Apple Store’u ziyaret edebilirsiniz.

iPhone hakkında daha fazla rehbere ulaşmak için sitemizde bulunan iPhone kategorisini ziyaret edebilir ve sık görülen hataların çözümünün yanı sıra telefonunuz hakkında bilmediğiniz özellikleri anlatan rehberlere de ulaşabilirsiniz.

iPhone 8 vs iPhone X sayfasını ziyaret ederek iPhone’un yeni telefonları için yaptığımız detaylı karşılaştırmayı okuyabilirsiniz.

Macbook almayı düşünüyor fakat hangisinin size en uygun Macbook olduğuna karar veremiyorsanız; Hangi Macbook’u Almalı başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
3 Yorumlar
 1. mustafa diyor

  4. madde işe yaradı

 2. Başak diyor

  2. ile düzeldi 👍🏻

 3. Ahmet Yalçın diyor

  Teşekkürler. Uçak modunu açıp kapatınca düzeldi.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi