Yazılım Meraklılarına Programlama ve Kodlama Dersleri Veren Siteler

1

Programlama dillerinin sadece Bill Gates gibi dehalar tarafından kavranabildiği günler geride kaldı. Artık herkes eşit derecede potansiyele ve öğrenme şansına sahipken, bu yazıda sizlere programlama ve kodlama dersleri veren siteler konusunda bilgi vereceğiz.

Evet bu doğru, eski usül siyah beyaz komut ekranlarını, zorlu öğretim derslerini unutun. Artık anında programlamaya başlayabileceğiniz, interaktif dersler içeren, HTML, CSS, PHP, Ruby ve hatta iOS dahi öğrenebileceğiniz platformlar yer alıyor.

Microsoft Açık Akademi

Microsoft Türkiye tarafından geliştirilen Açık Akademi sitesi, tamamen ücretsiz şekilde her yaştan kişinin online uygulama geliştirmesine imkan tanıyor.

Web sitesinde Internet of Things – Akıllı Nesneler, C#, ASP.NET, Unity, CSS, HTML5, JavaScript dersleri veriliyor. Hatta oyun programcısı olmak isteyenlere dahi eğitimler sunuluyor. Her bir programlama dili için sayısız ders bulunurken, bunların tamamı videolu olarak sunuluyor ve izledikçe yenisine geçiyor, alıştırmalar yapıyor ve puan alıyorsunuz.

Sitede en yüksek puanları alanlar için “İlk 10” adlı motive edici bir bölüm de yer alırken, aynı zamanda kafanıza takılan soruları yönelterek daha tecrübeli kişilerden kısa sürede yanıt alabiliyorsunuz. Kısacası, Microsoft’un bu hizmeti Türkçe ve ücretsiz kodlama öğrenmek isteyenler için bulunmaz nimet niteliğinde.

Turkcell Geleceği Yazanlar

Turkcell’in bir sosyal sorumluluk projesi olarak kurduğu Turkcell Geleceği Yazanlar sitesi, iOS / Android uygulamaları geliştirme, web tasarım ve programlama gibi konularda ücretsiz video ve metin anlatımlar sunan 2013 yılından beri hizmet veren bir site. Sitede 2016 Ocak ayı itibariyle 6000 A4 sayfası uzunluğunda 45.000 adet kodlama metni bulunmaktaymış.

Udemy

Türk girişimciler tarafından kurulan Udemy, farklı kategorilerde çok sayıda eğitim içeren bir site haline geldi. Udemy’de ücretli ve ücretsiz bir çok derse ulaşabilir, hemen hemen bütün kodlama dillerinde ve diğer bilgisayarla ilgili alanlarda başlangıç seviyesinden en ileri seviyeye kadar dersler bulabilirsiniz. Başlangıç seviye dersler genellikle ücretsiz olmakla birlikte ileri seviye programlama dersleri için cüzi miktarlarda, tek seferlik ödeme yapmanız gerekebilir.

Not: Ücretli bir ders satın almadan önce indirim kuponu araştırmayı unutmayın. İndirim kuponları ile yüksek meblalı gözüken kursları bile 30-35 TL’ye alabilirsiniz.

Codecademy

Codecademy, İngilizce bilenler için tartışmasız şekilde en yararlı arayüze ve iyi yapılandırılmış, etkileşimli derslere sahip kolay bir web sitesi. Anasayfayı ziyaret ettikten sonra ekran konsolu sayesinde doğrudan kodlamaya başlayabilirsiniz. Yapmanız gereken sitenin size önerdiği web temelleri, PHP, JavaScript, jQuery, Python, Ruby veya API derslerinden birini seçmek.

Her bir dersin panelinde gerekli kodlar ve talimatlar açıklanırken, diğer panelde kod yazmanıza imkan tanıyor. Ardından da doğru yapıp yapmadığınız kontrol ediliyor. Hatalar konusunda ise endişe etmeyin çünkü hem eğitim, hem kod panelleri sizi bu konuda uyararak ipuçları sunuyor. Tıpkı yanınızda bir öğretmen var gibi.

Code Avengers

Severek programlama öğrenmeniz için tasarlanan Code Avengers, 7 günlük ücretsiz kullanım sunarken sizden herhangi bir kredi kartı bilgisi de talep etmiyor. Ardından hesabınızı Premium yaparak sınırsız erişim sağlayabiliyorsunuz. Aylık fiyatlar 29 dolar, 6 aylık üyelik ise indirimli şekilde 120 dolar.

Her ne kadar şimdilik sadece HTML5, CSS3 ve JavaScript öğretse de, her bir kurs programlama yeteneklerinizi geliştirirken eğlenmenizi de sağlıyor. Her bir dersin sonunda bir mini oyun sunulurken, bu sayede stresinizi de atıyor ve uzun süreli çalışabiliyorsunuz.

Code Avengers, interaktif programlama öğrenimine kademeli bir şekilde yaklaşırken, yeni başlayanlar için gerekli olmayan bilgileri sunmuyor, sıkılmamanızı sağlıyor. Aynı zamanda kodlarla oynayabiliyor ve daha sonra değişikliklerin nelere etki ettiğini anında görebiliyorsunuz. Site tamamen yeni başlayanlara yönelik bir tasarıma sahip.

Code School

Eğer Codecademy ve Code Avengers gibi sitelerdeki kursları tamamladıysanız ve kabiliyetlerinizi genişletmek istiyorsanız, Code School ziyaret edebileceğiniz bir diğer platform. Diğer pek çok interaktif eğitim sitesinin aksine, burada daha derin kurslar veriliyor ve sizi bir uzman şeklinde yetiştirmeyi hedefliyor.

Sitedeki kurslar genel olarak şu 4 alanda kategorize edilmiş durumda;

  •  Ruby
  •  JavaScript
  •  HTML/CSS
  •  iOS

Neredeyse tüm kurslar etkileyici bir tasarıma ve bilgi verici görüntülere sahipken, başta da dediğimiz gibi site daha çok orta ölçekli bilgisi olanlara hitap ediyor.

Sunulan kursların birçoğu ücretsiz olsa da, bazılarına erişmek ve tüm nimetlerinden faydalanmak için siteye aylık 25 dolar erişim bedeli ödemeniz isteniyor.

Cep telefonunuzdan veya tabletinizden kodlama öğrenmenizi sağlayacak uygulamalar hakkındaki yazımızı okumak için tıklayın.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Mert diyor

    Sadece Udemy’i biliyordum diğerlerini de araştıracağım çok faydalı olmuş, teşekkürler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi