WordPress Yazı İçine Kod Eklemek

0

Yeni bir WordPress blogu açan ve geliştirmek isteyen okuyucularımız için hazırladığımız Wordpress ile ilgili rehberlerimize devam ediyoruz. Bu yazımızda, WordPress blogunda çeşitli programlama kodları paylaşmak isteyen okuyucularımızın derdine derman olacak birkaç eklentiden bahsetmek istiyoruz.

WordPress’in kendi içinde bulunan görsel metin editörü birçok özelliğe sahip olmasına rağmen, ne yazik ki, HTML / CSS / PHP veya  benzeri kodları paylaşabilmemize olanak sağlayan bir araç bulunmuyor. Yazımızda WordPress Kod Editor eklentilerini okuyabilirsiniz. Bütün eklentileri kendimiz test ettik ve birbirleri ile karşılaştırdık. Umarız en iyi editörü seçmenize yardımcı olabiliriz.

WordPress blogunuza nasıl eklenti yükleyeceğinizi öğrenmek için WordPress Eklenti Yükleme Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

İşte WordPress yazı içi kod eklemek için kullanabileceğiniz başlıca eklentiler;

 

  • SyntaxHighlighter Evolved

SyntaxHighligter, WordPress.com’da da hakkında makaleler bulunan, kolay kullanıma sahip, 50.000’den fazla aktif kullanıcaya sahip olan Alex Gorbatchev ve WordPress’in geliştiriceleri olan Automattic tarafından geliştirlen bir eklenti.

Farklı kodlama dilleri ile uyumlu olan, ve içinde temanıza uyum sağlayabilecek birçok tema içeren eklenti, aynı zamanda CSS’i temanıza göre uygun olarak düzenlemenize de olanak sağlıyor.

Ayarlar kısmında bir de ön izleme bağlantısı bulunuyor.

 

Kullanabilmek için yazınıza

(boşluğu silin)  etiketleri arasında yazmak istediğiniz kodu yazarak kullanmanız gerekiyor.

  • Crayon Syntax Highlighter

SyntaxHighligher Evolved eklentisinden daha fazla temaya ve dil desteğine sahip bir eklenti. Kullanmak için yazı içinde kullanacağınız kodu <code> etiketlerinin içine almanız genellikle yeterli oluyor. Kod içeriğini kendisi algılayarak şablonu ona göre belirleyebiliyor. Farklı tema seçeneklerinin yanında yazıların görünümü ve kodlamalarla ilgili kısımlarda çok fazla değişiklik sunuyor. Gelişmiş bir ayarlar paneli bulunuyor.

50.000 WordPress blogunda aktif olarak kurulu gözüken eklenti 4.8/5 puan ortalamasına sahip. 

 

  • WP-Syntax

Hiç bir ek özelliği bulunmayan bir eklenti. Yine diğerlerine benzeyen bir etiket sistemi ile çalışıyor.  Kullanışlı değil, herhangi bir ayar sayfası bulunmuyor. Zaten kullanıcı sayısı da daha az. WP-Syntax’tan sa diğer eklentileri tavsiye ederiz.

Aslında bir çok eklenti inceledik fakat yazı içine kod eklemek için hiçbiri bizi SyntaxHighlighter Evolved ve Crayon Syntax Highlighter eklentiler kadar etkileyemedi. Bu nedenle yazıyı uzatıp laf kalabalığı yapmak istemiyoruz.

Daha önceki yazılarımıza WordPress sayfamızı ziyaret ederek göz atabilir veya sitemizde bulunan arama aracını kullanarak arama yapabilirsiniz.

Yazımız sadece tavsiye niteliğindedir ve eklentilerden kaynaklı yaşanacak problemlerden ogrenio.com sorumlu değildir.
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi