WordPress Yazı İçi Benzer Yazılar Eklentisi [Detaylı Anlatım]

5

Son zamanlarda yazı içlerindeki tavsiye yazılar – benzer yazılar giderek popüler hâle gelmeye başladı. Bu tip bağlantılar genellikle yazıların ortasına veya kimi zaman sonuna yerleştirilirken, hedef ise sayfa görüntülenme sayısını, ziyeretçilerin sitede geçirdiği süreyi arttırmak yani ve çoğul hiti arttırmaktır. Elbette bu hedef SEO açısından sitenizi oldukça olumlu etkileyecektir. Bu yazıda WordPress yazı içi benzer yazılar eklentisi hakkında bilgi vereceğiz, bunları sitenizde nasıl kullanabileceğinizi anlatacağız.

Niçin ve Ne Zaman Yazı İçi Tavsiye Yazılara İhtiyacınız Var?

Kişisel blogunuz veya haber sitenizde yazı yayınlarken genellikle bunların içine doğal olarak yine kendi sitenizden ziyaretçilerinizin okuması için bağlantılar önererek iç link yerleştirmeleri yaparsınız. Aynı şekilde bir çok web sitesi sahibi genellikle benzer yazı eklentileri kullanarak yazının sonuna o konuyla ilgili bağlantılar vermeyi tercih eder.

WordPressle ilgili Öne Çıkan Diğer Yazılarımız

Sayfalarınızı ziyaret eden okuyuculara konuyla ilgili başarılı içeriklerinizi tek bir sayfada sunarak, gezinti yapmalarını kolaylaştırabilir ve görüntülenme sayınızı arttırırsınız. Geleneksel ilgili yazı eklentileri – pluginleri bu bağlantıları genellikle yazının sonuna eklemeyi tercih eder. Peki ya okuyucunuz o kadar ileri gitmiyorsa?

İşte bu noktada devreye yazı içi tavsiye yazılar giriyor. Üstelik bunları istediğiniz şekilde düzenleyebiliyor, okuyucunun o sırada ilgisini dağıtmamasını da sağlayabiliyorsunuz. Büyük haber, sosyal paylaşım sitelerine baktığınız zaman hemen hemen hepsinin bu taktikten aktif olarak faydalandığını göreceksiniz.

Bu tip eklentiler, yazıyla ilgili bağlantılar oldukça hoş bir görünüm sunarken, sadece sayfa görüntülenme sayınızı da arttırmayacak. Bahsettiğimiz yöntemle aynı zamanda SEO’nuzu da geliştirirsiniz çünkü temel olarak baktığımızda, içeriğinize iç link vermiş oluyorsunuz ve bunu tek tek kelime, cümle seçmek yerine kolay yoldan gerçekleştiriyorsunuz.

Şimdi de gelin WordPress’te nasıl yazı içi tavsiye yazılar ekleyebileceğimize bakalım.

WordPress’te Yazı İçi Benzer Yazılar Nasıl Eklenir?

İlk önce web sitenizin paneline girerek eklentiler kısmından Inline Related Posts adlı WordPress eklentisini yükleyip aktif hâle getirmeniz gerekiyor. Bu Plugin’in hem ücretli, hem de ücretsiz sürümleri bulunuyor. Aktivasyonun ardından sitenizden Ayarlar > Inline Related Posts adlı menüsüne girerek gerekli eklenti ayarlarını yapmalısınız.

Burada üst kısımda ‘Active’ adlı bir seçenek göreceksiniz. Buna tıklayarak plugin ayarlarını değiştirmeye başlayabilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan çok da karışık olmayan menüde, yazı içlerindeki ilgili bağlantı ve yazıların nasıl gözükeceğine karar verebilirsiniz.

Öncelikle, öne çıkan yazıların başlığını eğer sitenizi İngilizce kullanmıyorsanız düzenlemeniz gerekiyor. Bunun için” Related Text or Call-in-Action” sekmesinin karşısındaki kutucuğa “İlginizi Çekebilir” şeklinde veya siz nasıl bir başlık seçmek istiyorsanız yazabilirsiniz.

Ücretsiz sürümde kullanımınıza iki farklı tema (minimalist ve shock) sunulurken, bunların renklerini değiştirerek dilediğiniz gibi kişiselleştirme hakkına sahipsiniz. Görünüm ayarlarının altında ise var olan yazılara yazı içi benzer yazılar ekleme seçeneğiniz bulunuyor. Buradan her içeriğe ne kadar link eklemek istediğinizi seçebilirsiniz. Aynı zamanda iki farklı bağlantı arasında kaç kelimelik boşluk bırakılacağına da karar verme hakkı sizde. Yani seçenekler oldukça geniş.

Ayarların detayları ve Türkçe çevirileri ise şu şekilde;

Eklenti Genel Ayarları

Bir Yazıda Bulunmasını İstediğiniz Benzer Yazılar Butonu Sayısını Seçin

 • Only posts of last N. days
  (set zero for no limits)

Sadece Son X Günün yazılarına Benzer Yazılar özelliğini eklemek isterseniz buraya bir tarih girebilirsiniz. Süresiz olmasını isterseniz 0 değerini girin.

 • Interval between the boxes (minimum N° words)

En az kaç kelimelik yazılara benzer yazılar özelliğinin eklenmesini istediğinizi belirleyin.

 • Insert a box at the end of the post? (if needed)

Özelliğin gerekirse yazının sonunda da kullanılmasını isterseniz bu seçeneği işaretleyin

Özelliğin Sayfalara da eklenmesini isterseniz bu özelliği seçin

Özelliğin yazılarda kullanılmasını isterseniz bu özelliği seçin

Eklenti Sistem Ayarları
 • Search similar posts

Benzer yazıların hangi parametrelere göre belirlenmesini istediğinizi seçin

Categories-> Kategoriler

Tags-> Etiketler

 • Link “rel” attribute

Benzer yazıların hangi link etiketiyle linklenmesini istediğinizi seçin. Dofollow – Nofollow

Benzer yazıların, mevcut sekmede mi yeni sekmede mi açılmasını istediğinizi belirleyin. _Blank seçeneğini yeni sekme için seçin.

Ayarlarınızı tamamladıktan sonra Save tuşuna basarak kaydetmeyi unutmayın. Kimi durumlarda ise her yazıya ilişkili bağlantılar eklemek istemeyebilirsiniz. Bu durumlarda eklentiyi devre dışı bırakmak da çok kolay. Basitçe ‘Yazıyı Düzenle’ seçeneğine tıklayın ve ekranı biraz aşağı indirerek ‘Post without related posts’ kısmını işaretleyin.
Kısacası, yazılarınıza eski geleneksel metodlarla da bağlantılar ekleyebilirsiniz fakat bu eklentiyle işiniz çok daha kolay olacak.

İlerleyen günlerde eklentisiz WordPress yazı içine benzer yazılar eklentisinin detaylarını sizlerle paylaşacağız.

Bunları da beğenebilirsin
5 Yorumlar
 1. Hasan diyor

  Eklentinin adı ne

  1. Korialstrasz diyor

   Eklenti ismi: Inline Related Posts

 2. kadir diyor

  Güzel paylaşım. Teşekkür ederim

 3. murat diyor

  Merhabalar, bunu eklentisiz bir şekilde nasıl yapabiliriz acaba?

  1. Korialstrasz diyor

   Merhaba, ilerleyen günlerde eklentisiz şekilde kullanabilmek için gerekli kodları hazırlayacağız. Yorumunuz için teşekkürler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi