WordPress Sidebar – Şablonların Alta Kayması Sorunu ve Çözümü

0

Web sitelerinde sidebar – bileşen menülerinin normalde ana içeriğin yanında gözükmesi gerekir fakat kimi durumlarda aşağı doğru kayabiliyor. Bunu görmek de hâliyle oldukça rahatsız ediyor ve web sitenizin teması, entegrasyonu hakkında kafanızda soru işaretleri beliriyor.

Buna rağmen, şablonunuzda bozulma olması doğrudan temanızın artık kullanılamayacağı anlamına da gelmiyor. Genellikle de küçük noktalarda oynama yaparak her şeyi düzeltmeniz mümkün.

WordPress Sidebar Yerinde Değil

Bu problemin en yaygın sebeplerinden birisi çok fazla div etiketinin açık veya kapalı olması. Neyden bahsettiğimizi anlamadıysanız, bu div etiketleri şu şekilde gözükmektedir;

<div></div>

Bu kod parçacıkları, web sayfanızdaki HTML elementlerini açar veya kapatırlar. Çok az veya çok fazla olmaları ise bahsedilen elementlerin yanlış yerlerde konumlanmasına sebep olur ve bu da şablon düzeninizi bozar. Sonucunda da sidebar farklı bölgelere kayabilir. Bunun için sidebar bileşenin yerinde bulunmadığı durumlarda son düzenlediğiniz <div> kodlarını tekrar incelemenizde fayda var. Eğer temanızdaki PHP dosyalarında değişiklik yaptıysanız eski haline getirin veya eksik <div> kodunu bulup dosyayı tekrar düzenleyin.

Eksik div kodunu bulmak için kodlama / metin editörleri kullanabilirsiniz. WordPress Programcıları için En İyi Metin Düzenleyiciler yazımızı okuyarak kendinize uygun bir metin editörü bulabilirsiniz.

Diğer Olasılıklar

Buna rağmen sorun bazen temanızın style.css dosyasından (özellikle de son zamanlarda değişiklik yaptıysanız) ötürü de kaynaklanabilir. Ana içerik ile sidebar birbirleriyle yan yana olacak şekilde boyutlandırılmadığında ya da aralarında fazla boşluk olduğunda, otomatik olarak ekranın altına kayacaktır.

Eğer eklediğiniz kodu sildiğinizde problem çözülüyorsa, kodu sitenize uygun olacak şekilde tekrar yazmalısınız.

Bir diğer olasılık ise bunlardaki yüzer özelliği (float property) kapatmış olmanızdır. Bu yüzden de sol veya sağ tarafta kalmazlar.

Bu tip sorunları Firebug eklentisini tarayıcınıza ekleyerek de düzeltebilirsiniz. Firebug eklentisi ile sayfayı inceleyip sayfadaki css dosyaların değiştirebilir ve yeni düzenlemeler yapabilirsiniz. Firebug sadece bir önizleme eklentisidir. Bu düzenlemeler sitenizdeki gerçek dosyaları etkilemez. Sadece gerçek dosyayı değiştirdiğinizde nasıl bir görünüm olacağını size gösterir. Aynı zamanda sitenizdeki bir hatayı tespit etmenize ve bu hatayı daha kolay düzeltmenizi de sağlar.

Ayrıca sitemizde yayınladığımız en iyi metin/kod editörlerini kullanarak daha düzenli kodlamalar yapabilirsiniz. En İyi Metin / Kod Editörleri yazımızı mutlaka okumalısınız.

WordPress Güvenlik Önlemleri, WordPress Site İçi SEO Optimizasyonu ve WordPress Site Hızlandırma hakkında daha detaylı rehberleri okuyabilir, WordPress hakkında daha fazla rehbere ulaşmak içinse WordPress sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yazı hakkındaki görüşlerinizi ve kendi kullandığınız çözüm önerilerini bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi