WordPress Connection Timed Out Hatası ve Çözümü

0

Web sitenizin yüklenmesi çok uzun sürüyorsa ve sonunda da ‘Bu siteye ulaşılamıyor’ veya ‘Bağlantı sıfırlandı’ gibi hatalar alıyorsanız, sorun sitenizin, sunucununuzun cevap verebileceğinden fazla istek yapmasından kaynaklıdır. Bu durum genellikle kısıtlı kaynaklarla host paylaşımı yapıldığında meydana gelse de, tüm hatalar gibi onun da çözümü var.

WordPress Connection Time Out Hatası ve Çözümü

 

Önce güvenlik: Lütfen sitenizde herhangi bir işlem veya  değişiklik yapmadan önce sitenizin veritabanı ve tüm dosyalarını yedeklediğinizden emin olun.

İşte bu problemi çözmek için dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası;

Tüm eklentileri kapatın

Plugin problemleri de bazen bağlantı hatasına yol açar. Eklentilerin hepsini kapatın ve ardından tek tek açarak hangisinin soruna yol açtığına dikkat edin. Eğer admin paneline ulaşamıyorsanız, Cpanel’deki Dosya yöntenicisi(File Manager) veya bir FTP programı (Örneğin: Filezilla) aracılığıyla sunucuya bağlanarak eklenti isimlerini de tek tek değiştirebilir, böylece soruna yol açan eklentiyi de bulabilirsiniz.

Varsayılan temaya geçin

Bazen de bağlantı sıfırlanma hataları temayla ilgilidir. Bunun için varsayılan temaya dönün. Yine eğer admin paneline erişim şansınız yoksa, Cpanel’deki Dosya Yöneticisi(File Manager) veya bir FTP programı aracılığıyla FTP aracılığıyla giriş yapın ve tema klasörünüzdeki kullandığınız temanın adını değiştirin. Bu otomatik olarak sitenin varsayılan WordPress temasına dönmesini sağlayacaktır. Eğer sorun temanızla ilgiliyse WordPress tema değişikliğinden sonra sitenize tekrar erişebilirsiniz.

PHP hafıza limitinizi arttırın

PHP hafıza limitinin yarattığı sorunlardan birisi de Connection Timed Out hatası oluyor. Bu durumda wp-config.php dosyanızı FTP ile açın ve sonuna şu satırı ekleyin;

Bu soruna genellikle sisteminizi normalden fazla yoran eklentiler neden oluyor. PHP limiti arttırmak kısa sürede bir çözüm olsa da WordPress sitenizin yavaşlamasına neden olan eklenti veya temalar olduğunu görebilirsiniz.  Bazı eklentiler, WordPress sisteminizde bulunan diğer eklentileri test edip sitenizin yavaşlamasına sebep olanları bulabiliyor. Fakat bu sistemin pek güvenilir ve etkin sonuçlar verdiğini düşünmüyorum. Bu nedenle yukarıda da bahsettiğimiz gibi elle tek tek eklentileri açıp kapatarak bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

Sitenize Saldırı Yapılıyor Olabilir

DDoS (Distributed Denial of Service attack) denilen ve sunucunuza farklı bilgisayarlardan aynı anda çok sayıda bağlanma isteği gönderilmesi ve bir süre sonra sunucunun kimseye cevap vermemesi durumu söz konusu olabilir. Bu kendi halinde siteler için çok görülen bir durum olmasa da Host sağlayıcınızla görüşmenizde fayda var.

WordPress sitenizin hızından şikayetçiyseniz, WordPress Site Hızlandırma rehberini okuyabilirsiniz.

Yazılarımız hakkındaki görüşlerinizi ve eklemek istediğiniz çözüm önerilerini yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz.

WordPress hakkında detaylı rehberlere ulaşmak ve yeni bilgiler edinmek için WordPress sayfamızı ziyaret edebilirsiniz

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi