Unutulan WordPress Admin Şifresini Sıfırlama | Detaylı Anlatım

0

Kimi zaman WordPress kullanıcı adımızı, şifremizi unuturuz ve maalesef bu en iyimizin dahi başına gelir. Tabii ki bu tip bilgileri normalde unutmamamız gerekiyor ve yeni nesil şifre kurtarma sistemleri sayesinde genellikle sorun olmuyor. Fakat kayıtlı e-posta adresinde sorun yaşadığımız, giriş yapamadığımız zaman işler biraz karışabiliyor.

Peki bu karşımıza çıktığında ne yapacağız? Siteyi yeniden mi kuracaksınız, yoksa hackerlara geri almaları için para mı ödeyeceksiniz? 🙂 Neyse ki çözüm o kadar karışık değil.

WordPress Admin Paneline Giremiyorum: Çözüm Yöntemi

Önce Güvenlik: Sitenizi Yedekleyin

WordPress problemlerine ve nasıl çözeceğinize değinmeden önce, ilk olarak web sitenizi yedeklemenizi öneriyoruz. Çünkü her zaman için işlerin ters gitme olasılığı vardır ve bu sayede başladığınız yere geri dönebilirsiniz.

WordPress panelinize artık giriş yapamadığınız durumlarda, şifrenizi veritabanı içindeki PhpMyAdmin aracılığıyla sıfırlama şansınız var.

WordPress Şifrenizi Sıfırlamak için web sitenize ait Cpanele giriş yapın ve buradan Databases başlığı altında PhpMyAdmin’i kullanarak veritabanınıza erişin. Açılan sayfada veritabanınızın içindeki wp_users ­tablosunu bulun. Tabii unutmayın ki dosya adını kurulum sırasında değiştirdiyseniz wp­_ornekveritabani şeklinde farklı bir isimle yer alabilir.

wp_users tablosu içinde yer alan user_login sütunundan kendi kullanıcı adınızı bulun ve ardından sol taraftaki (bir kalem ikonu da olabilir) edit / düzenle kısmına tıklayın. Bir sonraki ekranda karşınıza user_pass sütunu çıkacak ve bunun yanındaki kutucukta da pek çok garip karakter yer alacak. Bu karakterleri silin ve yeni şifrenizi yazın. Ardından function yazan sütunu da MD5 olarak değiştirin.

Son olarak aşağı inip ayarları kaydettiğinizde, yeni parolanız şifrelenmiş şekilde ayarlanacak. Artık sitenize bu belirlemiş olduğunuz şifre ile giriş yapabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra, Admin Panelinde bulunan Kullanıcılar -> Profiliniz sekmesinden e-posta adresini yeniden düzenleyebilirsiniz. Bu sayede şifrenizi tekrar unutmanız halinde bu e-posta adresine gelecek şifre sıfırlama maili ile de şifrenizi sıfırlayabilirsiniz. Aynı sayfadan profilinizi de düzenleyebilirsiniz.

WordPress sitenizde maillerin sorunsuz iletilmesi ve SMTP ayarlarını yapma konusunda yazdığımız WordPress SMTP Mail Ayarları yazımızı okuyabilirsiniz.

WordPress sitenizi daha güvenli hale getirmek isterseniz Detaylı WordPress Güvenlik Önlemleri yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca WordPress hakkında yazılmış onlarca makaleyi okumak için sitemizin WordPress sayfasını ziyaret etmeyi unutmayın.

Umarız bu yöntem WordPress şifrenizi değiştirmenizi ve sisteme giriş yapabilmenizi sağlamıştır. Yazımız hakkındaki görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi