WordPress Parse Error: Syntax error, unexpected $end Hata Çözümü

0

WordPress hayatımıza 14 seneyi aşkın bir süre önce girdi ve o günden bu yana sayısız insan web sitesini bu sistem üzerine kurdu. Kendisi oldukça başarılı bir platform olsa da, hiçbir yazılım kusursuz değildir ve hatta en sevdiğimiz içerik yönetim sistemi olan WordPress’in dahi hataları var.

Günümüzde insanlar bu platformu farklı yerlerde, farklı amaçlarla kullanırken işler her zaman istendiği gibi gitmiyor ve karşımıza çeşitli hatalar çıkabiliyor. Hatta öyle ki, her WordPress kullanıcısının en azından bir kere olsun karşısına çıkan yaygın hatalar var. İyi haber de şu ki, WordPress’in çok geniş ve yardımsever bir topluluğu var. Dolayısıyla birisi hatayla karşılaşınca ve üstesinden geldiyse, çözüm konusunda diğerlerine de seve seve yardımcı oluyor.

Önce Güvenlik: Sitenizi Yedekleyin

Yaygın WordPress problemlerine ve nasıl çözeceğinize değinmeden önce, ilk olarak web sitenizi yedeklemenizi öneriyoruz. Çünkü her zaman için işlerin ters gitme olasılığı vardır ve bu sayede başladığınız yere geri dönebilirsiniz.

Yedeklemeler web host sağlayıcınız (kaliteli firmalar bunu sizin için yapacaktır) ya da WordPress eklentileri ile sağlanır. Yedekleme plugini olarak şunları tavsiye edebiliriz;

– Duplicator

– UpdraftPlus

– WP-DB-Backup (sadece veritabanı)

– BackupBuddy (ücretli)

– VaultPress (ücretli)

Fakat dediğimiz gibi, hangisini seçerseniz seçin işler ters gitmeden önce yedek dosyalarınız elinizde olsun.

Parse Error: Syntax error, unexpected $end Hataları ve Çözümleri

Neye İhtiyacınız Var?

Çözüm yollarına geçmeden önce ilk ihtiyacınız olan şey ‘sakin bir kafa’ olacaktır. Paniklerseniz hiçbir yere varamazsınız ve kötü kararlar vermeye başlarsınız. Ayrıca unutmayın ki tüm bu problemler fazlasıyla yaygın ve nasıl ki başkaları hallettiyse, siz de yapabilirsiniz.

Bunun dışında da muhtemelen şu araçlara ihtiyacınız olacak;

– FTP programı (Filezilla’yı tercih edebilirsiniz)

– Metin düzenleyicisi (Notepad++ iyi bir seçimdir)

WordPress Parse ya da Syntax Hatası Çözümü

Bu WordPress’te oldukça yaygın bir hatadır ve özellikle de functions.php dosyasıyla web sitenize kod snippetleri eklerken meydana gelir. Sitenizi yeniden yüklediğinizde ise kendisini görmek yerine karşınıza bir hata kodu çıkacaktır.

Çözüm

Endişelenmeyin çünkü bu hata mesajı sadece kodlarınızda düzeltilmesi gereken bir kısım olduğunu göstermektedir. Tarayıcılar bu konuda gerçekten sıkı, inatçıdır ve eksik bir parantez işareti veya noktalı virgül için dahi hata verebilirler.

Çözmek içinse ilk başta, kodları web sitenize doğrudan yapıştırmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Bu tip şeyler önce geliştirme aşamasında test edilmeli ve doğru çalışıp çalışmadığına bakılmalıdır. Fakat zaten çoktan hatayı aldıysanız da, geri dönüp syntax hatalarını düzeltmeniz gerekiyor.

Neyse ki tahminler üzerinden gitmenize gerek yok çünkü tarayıcınız zaten tam olarak hangi dosyanın sorunlu olduğunu, hatta ‘parse’ hatasının hangi satırda meydana geldiğini bile gösterecektir. Ardından yapmanız gereken sunucunuza FTP ile bağlanmak, bahsedilen dosyayı bulmak, sağ tıklayıp düzenlemek ve hatalı satırı bulmak. Zaten son düzenlediğiniz dosyayı ve son eklediğiniz kodları siz de gayet iyi bildiğiniz için hatanın nerede olduğunu bulmanız çok zor olmayacaktır.

Burada iki şey yapabilirsiniz; ya syntax’ı düzeltin (eğer nasıl yapacağınızı biliyorsanız), ya da kodu tamamen silin veya eski hâline getirin. Bunun ardından dosyayı kaydedin ve tekrar FTP içine yükleyerek eskisiyle değiştirin. Sitenizi tekrar açıp yenilediğinizde düzeldiğini göreceksiniz.

Bundan sonra temanız üzerinde çalışırken önce lokal sunucuda test etmeniz gerektiğini unutmayın. Umarım yazımız sizlere yardımcı olmuştur. WordPress hakkında daha fazla içerik okumak isterseniz WordPress sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi