iPhone iOS 11 Wifi Sorunları ve Çözümleri

1

Her yeni iOS güncellemesiyle telefona sağladığı yeni özellikler sebebiyle heyecanlanıyoruz, sabırsızlanıyoruz ve bir an önce denemek istiyoruz. Fakat diğer yandan, bu yeni yazılım güncellemeleri beraberinde çeşitli sorunlar da getiriyor ve daima tekrar ediyor. iOS 7’den iOS 9’a kadar yaşanan batarya problemleri, iPhone hat çekmemesi, Wi-Fi problemleri, Bluetooth sorunları sürerken, aynı durumlar maalesef iOS 10 ve iOS 11 güncellemelerinde de karşımıza çıktı.

iPhone İnternet Bağlantısı Sorunları

Biliyoruz ki siz de yakın bir zamanda telefon veya tabletinizi iOS 11’e güncellediniz ve bu yazıda da iPhone Wi-Fi problemi yaşayan kişilere yardımcı olmaya çalışacak, en yaygın problemleri sıralayacağız.

Ağa bağlanamama, Wi-Fi çalışmaması veya internet bağlanmaması gibi sorunlar yaşıyorsanız okumaya devam etmenizi tavsiye ederiz.

iPhone / iPad Wi-Fi’ye Bağlanmıyor Sorunu ve Çözümü

Mixpanel araştırma şirketinin sağladığı verilere göre, iPhone ve iPad kullanıcılarının yüzde 92.06’sı cihazlarını iOS 11 veya iOS 10’a güncelledi. Bu güncellemeden sonra telefonunuz Wi-Fi’ye bağlanmıyorsa veya benzer problemler yaşıyorsanız, çözüm amaçlı birkaç potansiyel ipucu sunacağız;

1. Modeminizi Kontrol Edin

Tek tek potansiyel çözümleri sıralamadan önce, ilk iş olarak modeminizi kontrol edin ve evinizdeki diğer telefon ya da bilgisayar gibi cihazların bağlantı problemi yaşayıp yaşamadığına bakın. Bu şekilde sorunun bağlantıdan ya da telefondan kaynaklı olduğunu çözeceksiniz.

Eğer modeminizde sorun varsa, hem modemi, hem de iPhone’unuzu 30 saniye kadar kapatıp tekrar açın. Hâlâ Wi-Fi bağlantısı gerçekleşmediyse de okumaya devam edin.

Not: Cihazınız modemden fazla uzakta olmasın, aksi takdirde yeteri kadar sinyal alamayacaktır. Dolayısıyla mesafenin kısa olduğundan emin olun.

2. Wi-Fi Açık mı, Ağınızı Görebiliyor musunuz?

iPhone ya da iPad cihazınızda Ayarlar > Wi-Fi yolunu izleyerek açık olduğuna emin olun. Eğer ağ adının yanında mavi bir işaret varsa, bunun anlamı cihazınızın o ağa bağlı olduğudur.

3. Şifre Girdiniz mi?

Eğer tekrar şifre girmeniz istenirse bunu ihmal etmeyin. Ayrıca ağ şifresini doğru girdiğinize, büyük – küçük harflere ve rakamlara dikkat ettiğinize emin olun.

4. Tüm Kablo ve Bağlantıları Kontrol Edin

Telefon veya tabletiniz hâlâ Wi-Fi’ye bağlanamıyorsa, routerınızın modeme bağlı ve açık olduğuna emin olun. Kabloları ve diğer bağlantıları gözden geçirin.

5. Her Şeyi Yeniden Başlatın

Başta iPhone / iPad olmak üzere bağlantıda kullandığınız router, modem gibi tüm cihazları yeniden başlatın.

Eğer hâlâ sorun devam ediyorsa, router ve modeminizin kablo bağlantılarını sökerek yeniden takın.

6. Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

iPhone ya da iPad cihazınızda Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu izleyin. Bu şekilde Wi-Fi ağ ve şifreleriniz, hücresel veriniz, VPN ya da APN ayarlarınız sıfırlanacaktır.

Yukarıdaki tüm metodları denedikten sonra büyük ihtimalle internete bağlanamama sorununuz da çözülecektir. Fakat hâlâ devam ediyorsa, farklı bir bölgedeki farklı bir Wi-Fi ağına bağlanmayı deneyin. Eğer bağlantı başarıyla gerçekleşirse, sorun kullandığınız internette demektir. Başka bir ağa da bağlantı kuramıyorsanız, bu durumda lütfen Apple yetkili servisiyle iletişime geçin.

iPhone / iPad Wi-Fi Açılmıyor Sorunu ve Çözümü

Kimi kullanıcılar telefon ya da tabletlerinde Wi-Fi bağlantısını etkinleştiremiyorlar çünkü bu alan gri renkte gözüküyor. Bu durumu özellikle de iOS güncellemesi ardından yaşıyorsanız, bazı muhtemel çözümlerimizi deneyebilirsiniz;

1. Son iOS Sürümünü  Yükleyin

iOS cihazınız için yeni bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin, eğer varsa bir an önce yükleyin. Bazen iPhone telefonlar güncelleme hatalarından ötürü Wi-Fi’yi açamıyorlar ve yeni sürüm yüklenince bu durum ortadan kalkıyor. Örneğin şu anda son sürüm olarak iOS 11 var ve eğer cihazınız güncellemeye uygunsa indirmeyi başlatın.

Bunun için Ayarlar > Genel > Yazılım Güncellemesi yolunu takip edebilirsiniz.

2. Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, Wi-Fi’nin hiç açılmaması durumunda da Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla seçeneğine dokunarak tüm Wi-Fi ayar ve şifrelerinizi, VPN ayarlarınızı sıfırlayabilirsiniz.

3. Yeniden Başlatmaya Zorlayın

Cihazı yeniden başlatmaya zorlamak genellikle iPhone – iPad Wi-Fi sorunlarını çözüyor. iOS yazılım güncellemesi yaptıktan ve ağ ayarlarını sıfırladıktan sonra, Wi-Fi butonu hâlâ çalışmıyorsa, cihazınızı yeniden başlatın.

Bunun için güç tuşuyla Home tuşuna aynı anda basılı tutmanız ve cihazın yeniden başlamasını beklemeniz gerekiyor. Açıldığında ise tekrar Wi-Fi’ye bağlanmayı deneyin.

4. Yedekleme ve Geri Yükleme – Restore

Her ne kadar yedekleme ve geri yükleme işlemi biraz sıkıcı, zaman alıcı olsa da, önceki metodlar işe yaramadığında Wi-Fi sorununu çözebiliyor.

Cihazı internete bağlayamadığınız için, iCloud ile yedek alma şansınız yok. Dolayısıyla bunu iTunes ile gerçekleştirmelisiniz. Ardından yine iTunes veya telefon aracılığıyla geri yükleme yapıp Wi-Fi’ye bağlanmayı deneyin.

5. Modemi Yeniden Başlatın

Hâlâ Wi-Fi sorunu devam ediyorsa, modem – routerınızı 30 kapatıp 30 saniye bekleyin ve ardından tekrar açın.

Tüm bunlar da işe yaramadıysa ve bilgisayarınız, diğer cihazlarınız Wi-Fi’ye sorunsuz şekilde bağlanıyorsa Apple teknik servisinden destek isteyin.

iPhone / iPad Wi-Fi Kopma Sorunu ve Çözümü

Eğer telefon ya da tabletiniz kendi kendine devamlı Wi-Fi’den düşüyorsa, bağlantı kopuyorsa öncelikle cihazınızın modem ile yakın mesafede olup olmadığını kontrol edin. Bildiğiniz gibi kablosuz bağlantı ile internete bağlanan cihazlar, kaynaktan uzak kaldığında yeterli oranda sinyal alamayacaktır. Bu da ağa bağlansa dahi sorun yaratır ve devamlı Wi-Fi bağlantısı kopar.

Fakat modeme yakın olduğunuz hâlde aynı problemi yaşıyorsanız, aşağıdaki çözüm yöntemlerini uygulayabilirsiniz:

1. Wi-Fi Ağında Sorun Var mı?

Cihazınızın bağlantısı kopup duruyorsa, ilk iş olarak laptop ya da bir başka iOS cihazınızı ağa bağlayıp aynı problemin olup olmadığını kontrol edin. Eğer onlar da düzgün şekilde bağlantı kuramıyorsa, internet servis sağlayıcınızla iletişime geçerek destek isteyin.

2. Yenileme Yapın

Cihazınızdan Ayarlar > Wi-Fi yolunu izleyin ve ağınızı bulduktan sonra dokunarak bilgi işaretini seçin. Buradan DHCP ekranındaki Yenile butonuna dokunun.

3. Ağı Unutun

iPhone veya iPad cihazınızda Ayarlar > Wi-Fi yolunu izleyerek bağlı olduğunuz ağı bulun ve mavi renkli ‘i’ işaretine dokunarak ağı unutun. Böylece şifreyi yeniden girerek tekrar bağlanmayı deneyebilirsiniz.

4. Ağ Ayarlarını Sıfırlayın

Devamlı olarak bağlantınız kopuyorsa, ağ ayarlarını da Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu izleyerek ilk hâline çevirebilirsiniz.

Yukarıdaki yöntemleri denedikten sonra hâlâ Wi-Fi’den otomatik olarak düşüyürosanız, Apple servisine giderek yardım isteyin.

iPhone / iPad Wi-Fi Yavaşlaması – Yavaş İnternet Sorunu ve Çözümü

Bazı kullanıcılar da Wi-Fi bağlantısının fazla yavaş olduğundan yakınırken, bir web sayfasını yüklemek çok uzun sürebiliyor veya ufak bir uygulama dahi dakikalar sonra iniyor. Aynı problemi yaşıyorsanız, ilk olarak buun bağlantıdan mı, yoksa cihazınızdan mı kaynaklandığını çözmelisiniz.

Adım 1: Mobil cihazlar, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere kaç tane wireless cihazın internete bağlı olduğunu kontrol edin. Ortalama ev routerları 8 cihazı desteklerken, daha fazlası varsa bazılarının bağlantısını kesmeyi deneyin.

Adım 2: Speedtest ile bilgisayardan internet hızınızı test edin. Bu site size ağınızın bant genişliğini, hızlı veya yavaş olduğunu söyleyecektir.

Adım 3: Aynı problemi yaşıyorlarsa diğer cihazların da internet hızını kontrol edin.

Adım 4: Modem ve routerı kapatın, yeniden başlatın. Her ikisi bulunuyorsa önce modemi, ardından routerı açın.

Adım 5: iPhone ya da iPad’inizi yeniden başlatarak hızı tekrar kontrol edin. Hâlâ Wi-Fi hızı düşükse, diğer iOS cihazlarla deneme yapın. Sorun sadece tek bir  cihazda varsa, şu yöntemleri deneyin;

iPhone Wi-Fi Hızını Arttırma

1. Son iOS sürümünü yükleyin.

2. Ağ ayarlarını sıfırlayın. Bunun için Ayarlar > Genel > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla yolunu izleyin.

3. iOS’un varsayılan DNS sunucularını Google DNS’le değiştirin. Bunun için Ayarlar > Wi-Fi yolunu izleyip ağınızı seçin, DNS kısmına basarak orijinal DNS sunucusunu silin. Ardından şu sunucu IP adreslerini girin;

8.8.8.8

8.8.4.4

4. Tüm arkaplan uygulamalarını kapatın. Telefonunuzu yeniden başlatın.

Yukarıdaki çözümlerin hiçbiri sorunu çözmediyse ve halen daha iPhone bağlantı hızınız çok yavaş ise en yakın Apple teknik servisinden yardım istemelisiniz.

iPhone / iPad Wi-Fi Ağına Bağlanılamıyor Hatası ve Çözümü

Bildiğiniz gibi iOS cihazlardaki pek çok özellik internet olmadan çalışmıyor ve telefon ya da tabletiniz de ağa bağlanamadığında durum gerçekten can sıkıcı oluyor. İnternetsiz bir iPhone adeta tetris makinesine dönerken, benzer sorunu yaşıyorsanız sıraladığımız potansiyel çözümlere bir bakın;

1. Wi-Fi butonunun açık olduğuna emin olun.

2. Modeminizi 30 saniye kadar kapatın, ardından tekrar açın.

3. iPhone – iPad’inizi yeniden başlatın.

4. Cihazınızdaki Wi-Fi ağını unutarak tekrar bağlanmayı deneyin.

5. Ağ ayarlarınızı sıfırlayın.

iPhone iOS Wifi Kendi Kendine Açılıyor

Bu sorun iOS 11 ve yenilenen bildirim merkezi kullanımı ile birlikte hayatımıza girdi. iOS 11’le birlikte bildirim merkezinde bulunan Wifi sembolu artık cihazın Wifi’ını kapatmıyor sadece bağlı olduğunuz modemle olan bağlantıyı kesiyor. Wifi’ı tamamen kapatmak isterseniz Ayarlar -> WiFi sekmesinden Wifi’ı kapatmalısınız.

Bu rehber boyunca iPhone – iPad cihazlarda en sık karşılaşılan Wi-Fi problemlerine değinerek potansiyel çözüm yollarını sıraladık. Tabii ki herkes için işe yarayacaklarını garanti edemeyiz fakat büyük olasılıkla sorununuz çözülecektir. Eğer şanssız kesimdeyseniz, yani hâlâ çözüm bulamadıysanız tavsiyemiz doğrudan teknik servise başvurmanız olacaktır.

iPhone hakkında daha fazla rehbere ulaşmak için sitemizde bulunan iPhone kategorisini ziyaret edebilir ve sık görülen hataların çözümünün yanı sıra telefonunuz hakkında bilmediğiniz özellikleri anlatan rehberlere de ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
1 yorum
  1. Naz diyor

    Teşekkür ederim problemimi hallettim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi