Android Night Shift Uygulamaları

0

Apple, iOS 9.3 güncellemesi ile birlikte bütün akıllı cihazlarına, Night Shift adında yeni bir özellik getirdi. Bu özellik sayesinde belirlediğiniz saatler arasında ekranınızdaki mavi ışık süzülüyor ve size daha sıcak renkler gösteriliyor.

Peki bunun neden önemi var derseniz;

 • Öncelikle mavi ve beyaz ışığın gözleri yorduğunu ve çeşitli göz problemlerine yol açtığını söyleyebiliriz.
 • Bunun yanı sıra yapılan araştırmalar gösteriyor ki; geceleri telefon, tablet ve benzeri cihazlarla ilgilenen kişilerde; kalitesiz bir uyku, uykusuzluk ve genel bir yorgunluk hali gibi belirtiler gözlemlenmiş.
 • Telefon, tablet vs. ekranlarından yayılan mavi ışığın, Epifiz bezinden ışığa duyarlı olarak salgılanan  Melatonin hormonunu etkilediği belirtilmiş.

 

Melatonin hormonu ile ilgili kısaca bilgi vermek gerekirse; Melatonin hormonu genellikle gece salgılanan ve vücüdün biyolojik saati ile sirkadiyen ritmini düzenleyen bir hormondur. Melatonin hormonu ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için tıklayın.

 

 

Tablet veya telefonu ile geceleri çok oynayan kişilerin hayat kalitesini arttırmayı hedefleyen Night Shift (Türkçeye Gece Nöbeti olarak çevirebiliriz) özelliği Android N yani Android 7.0 ile Night Mode adı altında kullanılabilir. Fakat eski sürüm Android Kullanıcıları üzülmesinler. Bu yazımızda Android için Night Shift özelliği sağlayan Android uygulamalarından bahsedeceğiz.

Birkaç farklı Night Shift uygulaması denedim ve hepsinden tek tek bahsedeceğim. Fakat öncelikle kendi Android cihazımda aktif olarak kullanmakta olduğum uygulama ile başlamak istiyorum.

Twilight

Urbandroid firması tarafından geliştirilen, Google Play Store’da ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunan Twilight’ın ön plana çıkan özelliklerini kabaca inceleyelim.

 •  Kolay kullanım
 • Ücretsiz versiyonda az reklam bulunması hatta bulunmaması
 • Benzer uygulamalara göre az izin gerektirmesi ( Sadece konumunuza erişmek istiyor)
 • Konum erişimi sayesinde gün doğumu ve batımına göre otomatik olarak aktif olması
 • Bildirim paneline eklenebilmesi ve tek tuşla açılıp kapanabilmesi

Twilight uygulaması Google Play Store’da 10 Milyon kez indirilmiş ve 4.6/5 puan ortalamasına sahip. Uygulama sayfasına gitmek ve uygulamayı daha detaylı olarak incelemek için tıklayın.

Blue Light Filter – Night Mode

Northpark.Android firması tarafından geliştirilen ve Google Play Store’da ücretsiz versiyonu bulunan Blue Light Filter -Night Mode uygulamasının öne çıkan özelliklerini inceleyelim;

 • Kolay kullanım
 • Farklı ışık dalga boyları arasında hızlı geçiş
 • Göze hoş gelen tasarım
 • Bildirim paneline bileşen olarak eklenebiliyor. Twilight’a göre daha çok özellik barındırıyor.
 • Ücretsiz versiyonunda fazlaca reklam bulunuyor. Reklamlardan kurtulmak 7.5TL
 • Otomatik aktif olabiliyor fakat gün doğum ve batımına göre değil. Kendiniz ayarlamalısınız.
 • Twilight’a göre daha fazla erişim izni istiyor.

Blue Light Filter – Night Mode uygulaması Google Play Store’da 500.000 adet indirilmiş ve 4.7/5 puan ortalamasına sahip. Uygulama sayfasına gitmek ve daha detaylı bilgi edinmek için tıklayın.

Night Shift ile ilgili en çok kullanılan iki uygulamayı sizler için inceledik. İkisinin de birbirlerine göre avantajları bulunuyor. Sade kullanımı, bileşeninin bildirim panelinde daha şık durması ve az reklam içermesi sebebiyle ben tercihimi Twilight uygulamasından yana kullandım.

Not: Yazı tavsiye niteliğindedir. Uygulamalardan kaynaklanacak problemlerden ogrenio.com sorumlu değildir.

 

 

Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu website, kullanıcı deneyimini arttırmak için çerezleri kullanmaktadır. Sitemizi kullanarak bunu kabul etmiş sayılırsınız. KabulDaha Fazla Bilgi